Xfce4-session - en to sv translation catalogue (200 entries)

en: (Unknown program)
sv: (Okänt program)

en: (Unknown)
sv: (Okänd)

en: <b>Author:</b>
sv: <b>Författare:</b>

en: <b>Compatibility</b>
sv: <b>Kompatibilitet</b>

en: <b>Description:</b>
sv: <b>Beskrivning:</b>

en: <b>Homepage:</b>
sv: <b>Hemsida:</b>

en: <b>Logout Settings</b>
sv: <b>Utloggningsinställningar</b>

en: <b>Security</b>
sv: <b>Säkerhet</b>

en: <b>Session Chooser</b>
sv: <b>Sessionsväljare</b>

en: <b>Shutdown</b>
sv: <b>Stäng av</b>

en: Ad_vanced
sv: A_vancerat

en: Add application
sv: Lägg till program

en: All Xfce cache files could not be cleared
sv: Alla Xfce cache-filer kunde inte rensas

en: All files
sv: Alla filer

en: Always
sv: Alltid

en: Always save the session when logging out
sv: Spara alltid sessionen vid utloggning

en: An error occurred
sv: Ett fel uppstod

en: App_lication Autostart
sv: Pr_ogram autostart

en: Are you sure you want to empty the session cache?
sv: Är du säker på att du vill tömma sessionscachen?

en: Are you sure you want to remove "%s"
sv: Är du säker på att du vill ta bort "%s"

en: Are you sure you want to terminate "%s"?
sv: Är du säker på att du vill terminera "%s"?

en: Automatically save session on logo_ut
sv: Spara automatiskt session vid _utloggning

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Balou Splash Engine
sv: Startbildsmotorn Balou

en: Balou theme
sv: Temat Balou

en: Below is the list of applications that will be started automatically when you login to your Xfce desktop, in addition to the applications that were saved when you logged out last time. Cursive applications belong to another desktop environment, but you can still enable them if you want.
sv: Nedan är en lista på program som kommer att starta automatiskt då du loggar in till ditt Xfce-skrivbord, förutom de program som sparades då du senast loggade ut. Program i kursiv stil tillhör en annan skrivbordsmiljö, men du kan fortfarande aktivera dem om du vill.

en: Can only terminate clients when in the idle state
sv: Kan endast terminera klienter som befinner sig i ett overksamt tillstånd

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
sv: Avbryt inloggningsförsöket och återgå till inloggningsskärmen.

en: Choose a name for the new session:
sv: Välj ett namn på den nya sessionen:

en: Choose image...
sv: Välj bild...

en: Choose session
sv: Välj session

en: Choose session name
sv: Välj sessionsnamn

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
sv: Välj den session som du vill återställa. Du kan helt enkelt dubbelklicka på sessionsnamnet för att återställa den.

en: Choose theme file to install...
sv: Välj temafil att installera...

en: Choose theme filename...
sv: Välj temafilnamn...

en: Clear save_d sessions
sv: Rensa spara_de sessioner

en: Clear sessions
sv: Rensa sessioner

en: Colors
sv: Färger

en: Command:
sv: Kommando:

en: Con_figure
sv: Kon_figurera

en: Configure Balou...
sv: Konfigurera Balou...

en: Configure Simple...
sv: Konfigurera Simple...

en: Continue anyway
sv: Fortsätt ändå

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
sv: Kunde inte hitta internetadressen för %s.
    Det är möjligt att det här kommer att förhindra
    att Xfce fungerar korrekt. Det kan vara möjligt att
    rätta problemet genom att lägga till %s i filen /etc/hosts
    på ditt system.

en: Create a new session.
sv: Skapa en ny session.

en: Customize desktop startup and splash screen
sv: Anpassa skrivbordsuppstart och startbild

en: Demonstrates the selected splash screen
sv: Demonstrerar den valda startbilden

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Disable binding to TCP ports
sv: Inaktivera bindning till TCP-portar

en: Display the session chooser every time Xfce starts
sv: Visa sessionsväljaren varje gång som Xfce startas

en: Edit application
sv: Redigera program

en: Either the password you entered is invalid, or the system administrator disallows shutting down this computer with your user account.
sv: Antingen är lösenordet som du angav felaktigt eller så tillåter inte systemadministratören att din användare får stänga av datorn.

en: Empty the session cache
sv: Töm sessionscachen

en: Error receiving response from shutdown helper: %s
sv: Fel vid mottagning av svar från avstängningshjälpare: %s

en: Error sending command to shutdown helper: %s
sv: Fel vid sändning av kommando till avstängningshjälpare: %s

en: Failed adding "%s"
sv: Misslyckades med att lägga till "%s"

en: Failed to create file %s
sv: Kunde inte skapa filen %s

en: Failed to edit item
sv: Kunde inte redigera objektet

en: Failed to edit item "%s"
sv: Misslyckades med att redigera objektet "%s"

en: Failed to hibernate session
sv: Misslyckades med att försätta session i viloläge

en: Failed to open %s for reading
sv: Misslyckades med att öppna %s för läsning

en: Failed to open %s for writing
sv: Kunde inte öppna %s för skrivning

en: Failed to remove item
sv: Misslyckades med att ta bort objektet

en: Failed to suspend session
sv: Misslyckades med att försätta session i vänteläge

en: Failed to toggle item
sv: Misslyckades med att växla objektet

en: Failed to unlink %s: %s
sv: Kunde inte avlänka %s: %s

en: Failed to write file %s
sv: Kunde inte skriva till filen %s

en: Font
sv: Typsnitt

en: Halt without displaying the logout dialog
sv: Stoppa utan att visa utloggningsdialogen

en: Hibernate without displaying the logout dialog
sv: Försätt i viloläge utan att visa utloggningsdialogen

en: If running
sv: Om körande

en: Image
sv: Bild

en: Images
sv: Bilder

en: Immediately
sv: Omedelbart

en: Last accessed: %s
sv: Senaste åtkomst: %s

en: Launch GN_OME services on startup
sv: Starta GN_OME-tjänster vid uppstart

en: Launch _KDE services on startup
sv: Starta _KDE-tjänster vid uppstart

en: Launch screensaver and locker program
sv: Starta skärmsläckare och låsprogram

en: Loading desktop settings
sv: Läser in skrivbordsinställningar

en: Loading session data
sv: Läser in sessionsdata

en: Lock screen be_fore sleep
sv: Lås skärm _före sömn

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Log out
sv: Logga ut

en: Log out %s
sv: Logga ut %s

en: Log out of the Xfce Desktop
sv: Logga ut från Xfce-skrivbordet

en: Log out quickly; don't save the session
sv: Logga ut snabbt utan att spara sessionen

en: Log out without displaying the logout dialog
sv: Logga ut utan att visa utloggningsdialogen

en: Manage _remote applications
sv: Hantera _fjärrprogram

en: Manage remote applications over the network (this may be a security risk)
sv: Hantera fjärrprogram över nätverket (detta kan vara en säkerhetsrisk)

en: Mice Splash Engine
sv: Startbildsmotorn Mice

en: Name:
sv: Namn:

en: Never
sv: Aldrig

en: New session
sv: Ny session

en: No description given
sv: Ingen beskrivning angiven

en: None
sv: Ingen

en: Opens the configuration panel for the selected splash screen
sv: Öppnar konfigurationspanelen för den valda startbilden

en: Performing Autostart...
sv: Genomför autostart...

en: Please check that the file is a valid splash theme archive.
sv: Kontrollera att filen är ett giltigt arkiv för startbildsteman.

en: Please enter your password
sv: Ange ditt lösenord

en: Please report bugs to <%s>.
sv: Rapportera fel till <%s>.
    Skicka synpunkter på översättningen till
    <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: Print version information and exit
sv: Visa versionsinformation och avsluta

en: Priority
sv: Prioritet

en: Pro_mpt on logout
sv: Fråga vid utlogg_ning

en: Prompt for confirmation when logging out
sv: Fråga efter bekräftelse vid utloggning

en: Quit the program, and remove it from the session
sv: Avsluta programmet och ta bort det från sessionen

en: Reboot without displaying the logout dialog
sv: Starta om utan att visa utloggningsdialogen

en: Received error while trying to log out
sv: Tog emot ett fel vid försök att logga ut

en: Restart Style
sv: Omstartstyp

en: Run xflock4 before suspending or hibernating the system
sv: Kör xflock4 innan systemet försätts i vänte- eller viloläge

en: SOCKET ID
sv: UTTAGS-ID

en: S_plash
sv: S_tartbild

en: Save Sess_ion
sv: Spara sess_ion

en: Saving Session
sv: Sparar session

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: Select a command
sv: Välj ett kommando

en: Session Manager Error
sv: Fel i sessionshanterare

en: Session Save Error
sv: Fel vid sparande av session

en: Session and Startup
sv: Session och uppstart

en: Session manager must be in idle state when requesting a checkpoint
sv: Sessionshanteraren måste befinna sig i ett overksamt tillstånd när begäran sker

en: Session manager must be in idle state when requesting a shutdown
sv: Sessionshanteraren måste vara i overksamt tillstånd när en avstängning begärs

en: Settings manager socket
sv: Uttag för inställningshanterare

en: Shut _Down
sv: Stäng a_v

en: Shutdown Failed
sv: Avstängning misslyckades

en: Shutdown command failed
sv: Avstängningskommandot misslyckades

en: Shutdown is blocked by the kiosk settings
sv: Avstängning blockeras av kioskinställningarna

en: Simple Splash Engine
sv: Startbildsmotorn Simple

en: Start GNOME services, such as gnome-keyring
sv: Starta GNOME-tjänster, såsom gnomenyckelring

en: Start KDE services, such as kdeinit
sv: Starta KDE-tjänster, såsom kdeinit

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Starting Assistive Technologies
sv: Startar hjälpmedelsfunktioner

en: Starting KDE services
sv: Startar KDE-tjänsterna

en: Starting The Gimp
sv: Startar The Gimp

en: Starting The Gnome Keyring Daemon
sv: Startar Gnomes nyckelringsdemon

en: Starting the Beep Media Player
sv: Startar Beep Media Player

en: Starting the Desktop Manager
sv: Startar skrivbordshanteraren

en: Starting the Gnome Terminal Emulator
sv: Startar Gnomes terminalemulator

en: Starting the KDE Advanced Text Editor
sv: Startar Kate

en: Starting the KDE Clipboard Manager
sv: Startar KDE:s urklippshanterare

en: Starting the KDE Mail Reader
sv: Startar KDE:s e-postklient

en: Starting the KDE News Reader
sv: Startar KDE:s nyhetsklient

en: Starting the KDE Terminal Emulator
sv: Startar KDE:s terminalemulator

en: Starting the Konqueror
sv: Startar Konqueror

en: Starting the Panel
sv: Startar panelen

en: Starting the Session Management Proxy
sv: Startar sessionshanterarproxyn

en: Starting the Taskbar
sv: Startar aktivitetsfältet

en: Starting the VI Improved Editor
sv: Startar VI Improved Editor

en: Starting the Volume Controller
sv: Startar volymkontrollen

en: Starting the Window Manager
sv: Startar fönsterhanteraren

en: Starting the X Multimedia System
sv: Startar X Multimedia System

en: Starting the X Terminal Emulator
sv: Startar X-terminalemulator

en: Starting the X-Chat IRC Client
sv: Startar IRC-klienten X-Chat

en: Sus_pend
sv: Vän_teläge

en: Suspend without displaying the logout dialog
sv: Försätt i vänteläge utan att visa utloggningsdialogen

en: Terminate Program
sv: Terminera program

en: Text color:
sv: Textfärg:

en: The Xfce development team. All rights reserved.
sv: The Xfce development team. Alla rättigheter är reserverade.

en: The application will lose any unsaved state and will not be restarted in your next session.
sv: Programmet kommer att förlora allt osparat data och kommer inte kunna startas om i din nästa session.

en: The client doesn't have any properties set yet
sv: Klienten har inte några egenskaper inställda än

en: The list of applications in the failsafe session is empty.
sv: Listan över program i den felsäkra sessionen är tom.

en: The location and the format of the autostart directory has changed.
    The new location is
    
      %s
    
    where you can place .desktop files to, that describe the applications
    to start when you login to your Xfce desktop. The files in your old
    autostart directory have been successfully migrated to the new
    location.
    You should delete this directory now.
sv: Lagringsplatsen och formatet för autostartkatalogen har ändrats.
    Den nya platsen är
    
      %s
    
    I vilken du kan placera .desktop-filer som beskriver vilka program
    som kommer att startas när du loggar in i Xfce. Filerna i din gamla
    autostartkatalog har migrerats till den nya platsen.
    Du kan ta bort den gamla autostartkatalog nu.

en: The saved states of your applications will not be restored during your next login.
sv: Sparade tillstånd på dina program kommer inte att återställas vid nästa inloggning.

en: The specified failsafe session ("%s") is not marked as a failsafe session.
sv: Den angivna felsäkra sessionen ("%s") är inte markerad som en felsäker session.

en: Theme File Error
sv: Fel i temafil

en: These applications are a part of the currently-running session, and can be saved when you log out.  Changes below will only take effect when the session is saved.
sv: Dessa program är en del av den för närvarande körande sessionen och kan sparas när du loggar ut.  Nedanstående ändringar kommer endast att bli aktiva när sessionen sparats.

en: This will permanently remove the application from the list of automatically started applications
sv: Detta kommer permanent att ta bort programmet från listan över automatiskt startade program

en: Try again
sv: Försök igen

en: Type '%s --help' for usage.
sv: Ange "%s --help" för användningsinformation.

en: Unable to contact D-Bus session bus
sv: Kunde inte kontakta D-Bus sessionsbus

en: Unable to contact settings server
sv: Kunde inte kontakta inställningsservern

en: Unable to create user interface from embedded definition data
sv: Kunde inte skapa användargränssnitt från inbäddad definitionsdata

en: Unable to determine failsafe session name.  Possible causes: xfconfd isn't running (D-Bus setup problem); environment variable $XDG_CONFIG_DIRS is set incorrectly (must include "%s"), or xfce4-session is installed incorrectly.
sv: Kunde inte fastställa namn för felsäker session.  Möjliga orsaker: xfconfd körs inte (D-Bus-konfigurationsproblem); miljövariabeln $XDG_CONFIG_DIRS är felaktigt inställd (måste inkludera "%s") eller att xfce4-session är felaktigt installerad.

en: Unable to install splash theme from file "%s"
sv: Kunde inte installera startbildstema från filen "%s"

en: Unable to load a failsafe session
sv: Kunde inte läsa in en felsäker session

en: Unable to remove splash theme "%s" from directory %s.
sv: Kunde inte ta bort startbildstemat "%s" från katalogen %s.

en: Unable to save the session
sv: Kunde inte spara sessionen

en: Unable to terminate program.
sv: Kunde inte terminera program.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown shutdown method %d
sv: Okänd avstängningsmetod %d

en: Use custom image
sv: Använd anpassad bild

en: Use this session to run Xfce as your desktop environment
sv: Använd denna session för att köra Xfce som din skrivbordsmiljö

en: Verifying DNS settings
sv: Verifierar DNS-inställningar

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>
sv: Skrivet av Benedikt Meurer <benny@xfce.org>

en: Xfce Session
sv: Xfce-session

en: You might need to delete some files manually in "%s".
sv: Du kan behöva ta bort några filer manuellt i "%s".

en: Your session is being saved.  If you do not wish to wait, you may close this window.
sv: Din session sparas nu.  Om du inte vill vänta så kan du stänga detta fönster.

en: _Display chooser on login
sv: _Visa väljare vid inloggning

en: _Export theme
sv: _Exportera tema

en: _General
sv: A_llmänt

en: _Hibernate
sv: V_iloläge

en: _Install new theme
sv: _Installera nytt tema

en: _Log Out
sv: _Logga ut

en: _Proceed
sv: _Fortsätt

en: _Quit Program
sv: A_vsluta program

en: _Remove theme
sv: _Ta bort tema

en: _Restart
sv: Starta _om

en: _Save session for future logins
sv: _Spara session för framtida inloggningar

en: _Test
sv: _Testa

en: and Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.
sv: och Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.

en: label
sv: etikett
