openconnect - en to sv translation catalogue (865 entries)

en: 
    Certificate from VPN server "%s" failed verification.
    Reason: %s
sv: 
    Certifikatet från VPN-servern "%s" klarade inte verifiering.
    Anledning: %s

en:  (default)
sv:  (standard)

en: %d bytes of ESP secrets
sv: %d byte av ESP-hemligheter

en: (Error while describing error!)
sv: (Fel vid beskrivning av fel!)

en: (Is a firewall preventing you from sending UDP packets?)
sv: (Hindrar en brandvägg dig från att skicka UDP-paket?)

en: (NOTE: Yubikey OATH disabled in this build)
sv: (OBS: Yubikey OATH inaktiverat i detta bygge)

en: (NOTE: libproxy disabled in this build)
sv: (OBS: libproxy inaktiverad i detta bygge)

en: (NOTE: libstoken (RSA SecurID) disabled in this build)
sv: (OBS: libstoken (RSA SecurID) inaktiverat i detta bygge)

en: (error 0x%lx)
sv: (fel 0x%lx)

en: (script)
sv: (skript)

en: .... + %d more bytes unreceived
sv: .... + %d mer byte ej mottaget

en: <error>
sv: <fel>

en: Accepting expected ESP packet with seq %u
sv: Accepterar förväntat ESP-paket med seq %u

en: AcquireCredentialsHandle() failed: %lx
sv: AcquireCredentialsHandle() misslyckades: %lx

en: Add key from PKCS#11 failed
sv: Misslyckades med att lägga till nyckel från PKCS#11

en: Add key from TPM failed
sv: Misslyckades med att lägga till nyckel från TPM

en: Adding supporting CA '%s'
sv: Lägger till stöd för CA ”%s”

en: All fields are required; try again.
sv: Alla fält krävs, prova igen.

en: Allocating new path for relative redirect failed: %s
sv: Misslyckades med att allokera ny sökväg för relativ omdirigering: %s

en: Allocation failed
sv: Allokering misslyckades

en: Allocation failure for string from stdin
sv: Allokeringsfel för sträng från stdin

en: Allocation for vpnc-script path failed
sv: Allokering för vpnc-skriptsökväg misslyckades

en: Allocation of deflate buffer failed
sv: Allokering av komprimeringsbuffert misslyckades

en: Another user already logged in
sv: En annan användare är redan inloggad

en: Asked for password but '--no-passwd' set
sv: Frågade efter lösenord men ”--no-passwd” var angivet

en: Attempt new DTLS connection
sv: Försöker med ny DTLS-anslutning

en: Attempting Digest authentication to proxy
sv: Försöker med Digest-autentisering till proxy

en: Attempting Digest authentication to server '%s'
sv: Försöker med Digest-autentisering till servern ”%s”

en: Attempting GSSAPI authentication to proxy
sv: Försöker med GSSAPI-autentisering till proxy

en: Attempting GSSAPI authentication to server '%s'
sv: Försöker med GSSAPI-autentisering till servern ”%s”

en: Attempting HTTP Basic authentication to proxy
sv: Försöker med HTTP Basic-autentisering till proxy

en: Attempting HTTP Basic authentication to server '%s'
sv: Försöker med HTTP Basic-autentisering till servern ”%s”

en: Attempting HTTP NTLM authentication to proxy (single-sign-on)
sv: Försöker med HTTP NTLM-autentisering till proxy (single-sign-on)

en: Attempting HTTP NTLM authentication to server '%s' (single-sign-on)
sv: Försöker med HTTP NTLM-autentisering till servern ”%s” (single-sign-on)

en: Attempting HTTP NTLMv%d authentication to proxy
sv: Försöker med HTTP NTLMv%d-autentisering till proxy

en: Attempting HTTP NTLMv%d authentication to server '%s'
sv: Försöker med HTTP NTLMv%d-autentisering till servern ”%s”

en: Attempting to connect to proxy %s%s%s:%s
sv: Försöker att ansluta till proxy %s%s%s:%s

en: Attempting to connect to server %s%s%s:%s
sv: Försöker att ansluta till server %s%s%s:%s

en: Auth choice "%s" matches multiple options
sv: Auth-val ”%s” matchar flera alternativ

en: Auth choice "%s" not available
sv: Auth-val ”%s” ej tillgängligt

en: Authenticate only and print login info
sv: Autentisera endast och skriv ut inloggningsinformation

en: Authenticated to SOCKS server using password
sv: Autentiserad till SOCKS-server med lösenord

en: Bind UDP socket
sv: Bind UDP-uttag (socket)

en: Built against SSL library with no Cisco DTLS support
sv: Byggd mot SSL-bibliotek utan Cisco DTLS-stöd

en: CRITICAL ERROR: DTLS master secret is uninitialised. Please report this.
sv: KRITISKT FEL: DTLS-huvudhemlighet är ej initierad. Rapportera detta.

en: CSTP Dead Peer Detection detected dead peer!
sv: CSTP Dead Peer Detection upptäckte en död motpart!

en: CSTP connected. DPD %d, Keepalive %d
sv: CTSP ansluten. DPD %d, Keepalive %d

en: CSTP rekey due
sv: CTSP rekey due

en: Caller paused the connection
sv: Anslutaren pausade anslutningen

en: Can't load TPM engine.
sv: Kan inte läsa in TPM-motor.

en: Can't open %s: %s
sv: Kan inte öppna %s: %s

en: Can't open ~/.stokenrc file
sv: Kan inte öppna ~/.stokenrc-fil

en: Can't plumb %s for IPv%d: %s
sv: Kan inte plumb %s för IPv%d: %s

en: Can't push IP
sv: Kan inte trycka IP

en: Can't set ifname
sv: Kan inte sätta ifname

en: Cannot determine PEM encryption type
sv: Kan inte bestämma PEM-kryngstyp

en: Cannot follow redirection to non-https URL '%s'
sv: Kan inte följa omdirigering till icke https-URL ”%s”

en: Cannot handle form method='%s', action='%s'
sv: Kan inte hantera formulärmetod=”%s”, åtgärd=”%s”

en: Cannot open '%s': %s
sv: Kan inte öppna ”%s”: %s

en: Cannot open config file '%s': %s
sv: Kan inte öppna konfigurationsfilen ”%s”: %s

en: Cannot process this executable path "%s"
sv: Kan inte bearbeta denna körbara sökväg ”%s”

en: Cannot receive HTTP 1.0 body without closing connection
sv: Kan inte hämta HTTP 1.0-body utan att stänga anslutning

en: Cannot use 'config' option inside config file
sv: Kan inte använda ”config” inuti konfigurationsfil

en: Cert file for server verification
sv: Certifikatfil för serververifiering

en: Certificate X.509 content not fetched by libp11
sv: Certifikat X.509-innehåll hämtas inte med libp11

en: Certificate does not match private key
sv: Certifikatet stämmer inte överens med privat nyckel

en: Certificate has GEN_IPADD altname with bogus length %d
sv: Certifikat har GEN_IPADD altname med påhittad längd %d

en: Certificate has no public key
sv: Certifikatet har inga öppna nycklar

en: Checking EC key matches cert
sv: Kontrollerar att EC-nyckel stämmer överens med cert

en: Choose authentication login selection
sv: Välj autentiseringinloggningsmarkering

en: Cisco AnyConnect or openconnect
sv: Cisco AnyConnect eller openconnect

en: Client certificate expires soon at
sv: Klientcertifikat passerar snart tidsgräns

en: Client certificate has expired at
sv: Klientcertifikat har passerat tidsgränsen

en: CommandLineToArgvW() failed: %s
sv: CommandLineToArgvW() misslyckades: %s

en: Compatible with Cisco AnyConnect SSL VPN, as well as ocserv
sv: Kompatibel med Cisco AnyConnect SSL VPN såväl som ocserv

en: Compatible with Juniper Network Connect / Pulse Secure SSL VPN
sv: Kompatibel med Juniper Network Connect / Pulse Secure SSL VPN

en: Compressed DTLS packet received when compression not enabled
sv: Komprimerade DTLS-paket mottaget när komprimering inte var aktiverat

en: Compressed packet received in !deflate mode
sv: Komprimerade paket mottogs i !komprimerat läge

en: Compression setup failed
sv: Komprimeringsstart misslyckades

en: Connect UDP socket
sv: Anslut UDP-uttag (socket)

en: Connected PC/SC reader '%s'
sv: Anslöt PC-/SC-läsare ”%s”

en: Connected to %s%s%s:%s
sv: Ansluten till %s%s%s:%s

en: Connected to HTTPS on %s
sv: Ansluten till HTTPS på %s

en: Connection retry timeout in seconds
sv: Tidsgräns för återanslutningsförsök i sekunder

en: Continue in background after startup
sv: Fortsätt i bakgrunden efter start

en: Continuing in background; pid %d
sv: Fortsätter i bakgrunden, pid %d

en: Continuing to process KMP message %d now size %d (got %d)
sv: Fortsätter att bearbeta KMP-meddelande %d med storlek %d (fick %d)

en: Cookie is no longer valid, ending session
sv: Kaka inte längre giltig, avslutar session

en: Cookie was rejected on reconnection; exiting.
sv: Kaka avvisades vid återanslutning, avslutar.

en: Could not calculate hash of server's certificate
sv: Kunde inte beräkna hash för serverns certifikat

en: Could not extract expiration time of certificate
sv: Kunde inte extrahera tidsgräns för certifikat

en: Could not initialise MD5 hash: %s
sv: Kunde inte initiera MD5-hash: %s

en: Could not obtain file system ID for passphrase
sv: Kunde inte hämta filsystems-ID för lösenfras

en: Could not open /dev/tun for plumbing
sv: Kunde inte öppna /dev/tun för plumbing

en: Create TLSv1 CTX failed
sv: Misslyckades med att skapa TLSv1 CTX

en: Creating SSL connection failed
sv: Misslyckades med att skapa SSL-anslutning

en: DTLS Dead Peer Detection detected dead peer!
sv: DTLS Dead Peer Detection upptäckte en död motpart!

en: DTLS MTU reduced to %d
sv: DTLS MTU reducerat till %d

en: DTLS Rehandshake failed; reconnecting.
sv: DTLS-återhandskakning misslyckades, återansluter.

en: DTLS connection attempted with an existing fd
sv: Försökte DTLS-ansluta med existerande fd

en: DTLS connection compression using %s.
sv: DTLS-anslutningskomprimering med %s.

en: DTLS got write error %d. Falling back to SSL
sv: DTLS fick skrivfel %d. Faller tillbaka till SSL

en: DTLS got write error: %s. Falling back to SSL
sv: DTLS fick skrivfel %s. Faller tillbaka till SSL

en: DTLS handshake failed: %d
sv: DTLS-handskakning misslyckades: %d

en: DTLS handshake failed: %s
sv: DTLS-handskakning misslyckades: %s

en: DTLS handshake timed out
sv: DTLS-handskakning överskred tidsgränsen

en: DTLS initialised. DPD %d, Keepalive %d
sv: DTLS initierad. DPD %d, Keepalive %d

en: DTLS option %s : %s
sv: DTLS-alternativ %s : %s

en: DTLS session resume failed; possible MITM attack. Disabling DTLS.
sv: Misslyckades med att återuppta DTLS-session; möjlig MITM-attack. Inaktiverar DTLS.

en: DecryptMessage failed: %lx
sv: DecryptMessage misslyckades: %lx

en: Decrypting ESP packet failed: %s
sv: Dekryptering av ESP-paket misslyckades: %s

en: Decrypting PEM key failed
sv: Dekryptering av PEM-nyckel misslyckades

en: Detected MTU of %d bytes (was %d)
sv: Upptäckte MTU på %d byte (var %d)

en: Device ID:
sv: Enhets-ID:

en: Disable HTTP connection re-use
sv: Inaktivera återanvändning av HTTP-anslutning

en: Disable default system certificate authorities
sv: Inaktivera standardutfärdarna för systemcertifikat

en: Disable password/SecurID authentication
sv: Inaktivera lösenord-/SecurID-autentisering

en: Disable proxy
sv: Inaktivera proxy

en: Disabling all HTTP connection re-use due to --no-http-keepalive option.
    If this helps, please report to <openconnect-devel@lists.infradead.org>.
sv: Inaktiverar alla HTTP-anslutningsåteranvändningar pga --no-http-keepalive.
    Om detta hjälper, rapportera till  <openconnect-devel@lists.infradead.org>.

en: Discard bad split exclude: "%s"
sv: Förkasta dålig delning exkluderande: ”%s”

en: Discard bad split include: "%s"
sv: Förkasta dålig delning inkluderande: ”%s”

en: Discarding duplicate option '%s'
sv: Förkasta dupliceringsalternativet ”%s”

en: Discarding replayed ESP packet with seq %u
sv: Förkastar återuppspelat ESP-paket med seq %u

en: Display help text
sv: Visa hjälptext

en: Do not ask for IPv6 connectivity
sv: Fråga inte efter IPv6-anslutning

en: Do not attempt XML POST authentication
sv: Försök inte med XML POST-autentisering

en: Do not expect user input; exit if it is required
sv: Förvänta inte användarinmatning, avsluta om det krävs

en: Do not require server SSL cert to be valid
sv: Kräv inte server-SSL-certifikat att vara giltigt

en: Downloaded config file did not match intended SHA1
sv: Hämtad konfigurationsfil matchar ej SHA1

en: Downloaded new XML profile
sv: Hämtade ny XML-profil

en: Drop privileges after connecting
sv: Förkasta privilegier efter anslutning

en: Dump HTTP authentication traffic (implies --verbose
sv: Dumpa HTTP-autentiseringstrafik (implicerar --verbose

en: Dumping unknown HTML form:
sv: Dumpar okänt HTML-formulär:

en: ERROR: %s() called with invalid UTF-8 for '%s' argument
sv: FEL: %s() anropades med ogiltig UTF-8 för ”%s” argument

en: ERROR: Cannot initialize sockets
sv: FEL: Kan inte initiera uttag (sockets)

en: ESP SPI (outbound): %x
sv: ESP SPI (utgående): %x

en: ESP authentication type %s key 0x%s
sv: ESP autentiseringstyp %s key 0x%s

en: ESP compression: %d
sv: ESP-komprimering: %d

en: ESP detected dead peer
sv: ESP upptäckte en död motpart!

en: ESP encryption type %s key 0x%s
sv: ESP krypteringstyp %s key 0x%s

en: ESP encryption: 0x%02x (%s)
sv: ESP-kryptering: 0x%02x (%s)

en: ESP key lifetime: %u bytes
sv: Livslängd för ESP-nyckel: %u byte

en: ESP key lifetime: %u seconds
sv: Livslängd för ESP-nyckel: %u sekunder

en: ESP port: %d
sv: ESP-port: %d

en: ESP replay protection: %d
sv: ESP-replay skydd: %d

en: ESP session established with server
sv: ESP-session etablerad med server

en: ESP to SSL fallback: %u seconds
sv: ESP till SSL-reserv: %u sekunder

en: Empty response from server
sv: Tomt svar från server

en: Encountered form with no ID
sv: Påträffade en form utan ID

en: EncryptMessage() failed: %lx
sv: EncryptMessage() misslyckades: %lx

en: EncryptMessage() result too large (%lu + %lu + %lu)
sv: EncryptMessage() resultat för stort (%lu + %lu + %lu)

en: Encrypted PEM file too short
sv: Krypterad PEM-fil för kort

en: Enter '%s' to accept, '%s' to abort; anything else to view:
sv: Skriv in ”%s” för att acceptera, ”%s” för att avbryta, vad som helst annat för att visa:

en: Enter PEM pass phrase:
sv: Ange PEM-lösenfras:

en: Enter PIN:
sv: Ange PIN:

en: Enter PKCS#12 pass phrase:
sv: Ange PKCS#12-lösenfras:

en: Enter PKCS#8 pass phrase:
sv: Ange PKCS#8-lösenfras:

en: Enter TPM SRK PIN:
sv: Ange TPM SRK PIN:

en: Enter TPM key PIN:
sv: Ange TPM-nyckel PIN:

en: Enter credentials to unlock software token.
sv: Ange användaruppgifter för att låsa upp programvarutoken.

en: Enter software token PIN.
sv: Ange PIN för programvarutoken.

en: Error accessing registry key for network adapters
sv: Fel vid åtkomst av registernyckel för nätverksadapters

en: Error base64-decoding encrypted PEM file: %s
sv: Fel base64-decoding krypterad PEM-fil: %s

en: Error checking server cert status
sv: Fel vid kontroll av status för servercertifikat

en: Error communicating with ntlm_auth helper
sv: Fel vid kommunikation med ntlm_auth helper

en: Error comparing server's cert on rehandshake: %s
sv: Fel vid jämförelse av servercertifikat vid återhandskakning: %s

en: Error converting console input: %s
sv: Fel vid konvertering av konsolinmatning: %s

en: Error creating HTTPS CONNECT request
sv: Fel vid skapandet av HTTP CONNECT-begäran

en: Error creating oNCP negotiation request
sv: Fel vid skapande av begäran av oNCP-förhandling

en: Error decoding TSS key blob: %s
sv: Fel vid avkodning av TSS-nyckelblob: %s

en: Error fetching HTTP response body
sv: Fel vid hämtning av HTTP-svarskropp

en: Error fetching HTTPS response
sv: Fel vid hämtning av HTTPS-svar

en: Error fetching chunk header
sv: Fel vid hämtning av chunk-huvud

en: Error generating GSSAPI response:
sv: Fel vid generering av GSSAPI-svar:

en: Error importing GSSAPI name for authentication:
sv: Fel vid import av GSSAPI-namn för autentisering:

en: Error importing PKCS#11 URL %s: %s
sv: Fel vid import av PKCS#11-URL %s: %s

en: Error importing PKCS#11 key into private key structure: %s
sv: Fel vid import av PKCS#11-nyckeln till privata nyckelstrukturen: %s

en: Error importing server's cert
sv: Fel vid import av servercertifikat

en: Error importing system key %s: %s
sv: Fel vid import av systemnyckeln %s: %s

en: Error in TSS key blob
sv: Fel i TSS-nyckelblob

en: Error in chunked decoding. Expected '', got: '%s'
sv: Fel i chunked-avkodning. Förväntade ””, fick: ”%s”

en: Error in client cert notAfter field
sv: Fel i klientcertifikat notAfter-fält

en: Error initialising PKCS#11 key structure: %s
sv: Fel vid initiering av PKCS#11-nyckelstruktur: %s

en: Error initialising X509 cert structure
sv: Fel vid initiering av X509-certifikatstruktur

en: Error initialising private key structure: %s
sv: Fel vid initiering av privata nyckelstrukturen: %s

en: Error loading certificate from PKCS#11: %s
sv: Fel vid inläsning av certifikat från PKCS#11: %s

en: Error loading system certificate: %s
sv: Fel vid inläsning av systemcertifikatet: %s

en: Error negotiating ESP keys
sv: Fel vid förhandling av ESP-nycklar

en: Error opening cmd pipe
sv: Fel vid öppning av cmd-rör

en: Error processing HTTP response
sv: Fel vid bearbetning av HTTP-svar

en: Error reading HTTP response body
sv: Fel vid läsning av HTTP-svarskropp

en: Error reading auth response from SOCKS proxy: %s
sv: Fel vid läsning av auth-svar från SOCKS-proxy: %s

en: Error reading connect response from SOCKS proxy: %s
sv: Fel vid läsning av anslutningssvar från SOCKS-proxy: %s

en: Error signing test data with private key: %s
sv: Fel vid signering av testdata med privata nyckeln: %s

en: Error validating signature against certificate: %s
sv: Fel vid validering av signatur mot certifikat: %s

en: Error writing auth request to SOCKS proxy: %s
sv: Fel vid skrivning av auth-begäran till SOCKS-proxy: %s

en: Error writing connect request to SOCKS proxy: %s
sv: Fel vid skrivning av anslutningsbegäran till SOCKS-proxy: %s

en: Error: Running the 'Cisco Secure Desktop' trojan on this platform is not yet implemented.
sv: Fel: Att köra trojanen ”Cisco Secure Desktop” på denna plattform stöds ej.

en: Error: Server asked us to download and run a 'Cisco Secure Desktop' trojan.
    This facility is disabled by default for security reasons, so you may wish to enable it.
sv: Fel: Server bad oss att hämta hem och köra ”Cisco Secure Desktop”. Denna möjlighet är inaktiverad som standard, du kan vilja aktivera den.

en: Error: Server asked us to run CSD hostscan.
    You need to provide a suitable --csd-wrapper argument.
sv: Fel: Server bad oss att köra CSD hostscan. Du måste ange ett passande --csd-wrapper-argument.

en: Error: TAP-Windows driver v9.9 or greater is required (found %ld.%ld)
sv: Fel: TAP-Windows drivrutin v9.9 eller större krävs (fann %ld.%ld)

en: Established DTLS connection (using GnuTLS). Ciphersuite %s.
sv: Etablerade DTLS-anslutning (använder GnuTLS). Ciphersuite %s.

en: Established DTLS connection (using OpenSSL). Ciphersuite %s.
sv: Etablerade DTLS-anslutning (använder OpenSSL). Ciphersuite %s.

en: Established PC/SC context
sv: Etablerade PC/SC-kontext

en: Expected KMP message 301 from server but got %d
sv: Förväntad KMP-meddelande 301 från server, men fick %d

en: Extra cert from %s: '%s'
sv: Extra certifikat från %s: ”%s”

en: Extra cert from cafile: '%s'
sv: Extra certifikat från cafile: ”%s”

en: Failed to SHA1 existing file
sv: Misslyckades med SHA1 på existerande fil

en: Failed to allocate %d bytes for %s
sv: Misslyckades med att allokera %d byte för %s

en: Failed to allocate certificate buffer
sv: Misslyckades med att allokera buffert för certifikat

en: Failed to allocate credentials: %s
sv: Misslyckades med att allokera användaruppgifter: %s

en: Failed to allocate memory
sv: Misslyckades med att allokera minne

en: Failed to allocate memory for cafile certs
sv: Misslyckades med att allokera minne för cafile-certifikat

en: Failed to allocate memory for certificate
sv: Misslyckades med att allokera minne för certifikat

en: Failed to allocate memory for communication with TNCC
sv: Misslyckades med att allokera minne för kommunikation med TNCC

en: Failed to allocate memory for supporting certificates
sv: Misslyckades med att allokera minne för att stödja certifikat

en: Failed to allocate memory to decode OATH secret
sv: Misslyckades med att allokera minne för att avkoda OATH-hemlighet

en: Failed to allocate memory to decrypt ESP packet
sv: Misslyckades med att allokera minne för att dekryptera ESP-paket

en: Failed to allocate signature buffer
sv: Misslyckades med att allokera signaturbuffert

en: Failed to allocate sockaddr storage
sv: Misslyckades med att allokera sockaddr-lagring

en: Failed to allocate string
sv: Misslyckades med att allokera sträng

en: Failed to allocate utun device name
sv: Misslyckades med att allokera enhetsnamn för utun

en: Failed to allocate vpninfo structure
sv: Misslyckades med att allokera vpninfo-struktur

en: Failed to assign policy to key: %s
sv: Misslyckades med att tilldela policy till nyckeln; %s

en: Failed to bind local tun device (TUNSETIFF): %s
sv: Misslyckades med att binda lokal tun-enhet  (TUNSETIFF): %s

en: Failed to calculate HMAC for ESP packet: %s
sv: Misslyckades med att beräkna HMAC för ESP-paket: %s

en: Failed to calculate OATH HMAC
sv: Misslyckades med att beräknaOATH HMAC

en: Failed to calculate OATH HMAC: %s
sv: Misslyckades med att beräkna OATH HMAC: %s

en: Failed to calculate Yubikey unlock response
sv: Misslyckades med att beräkna Yubikey olåst svar

en: Failed to change to CSD home directory '%s': %s
sv: Misslyckades med att ändra till CSD-hemkatalogen ”%s”: %s

en: Failed to complete read from TAP device: %s
sv: Misslyckades med att läsa från TAP-enhet: %s

en: Failed to connect TPM context: %s
sv: Misslyckades med att ansluta TPM-kontext: %s

en: Failed to connect to %s%s%s:%s: %s
sv: Misslyckades med att ansluta till %s%s%s:%s: %s

en: Failed to connect to PC/SC reader '%s': %s
sv: Misslyckades med att ansluta till PC-/SC-läsare ”%s”: %s

en: Failed to connect to host %s
sv: Misslyckades med att ansluta till värd %s

en: Failed to connect utun unit: %s
sv: Misslyckades med att ansluta enhet för utun: %s

en: Failed to convert PKCS#8 to OpenSSL EVP_PKEY
sv: Misslyckades med att konvertera PKCS#8 till OpenSSL EVP_PKEY

en: Failed to create BIO for keystore item '%s'
sv: Misslyckades med att skapa BIO för nyckellagringsobjektet ”%s”

en: Failed to create SSL_SESSION ASN.1 for OpenSSL: %s
sv: Misslyckades med att skapa SSL_SESSION ASN.1 för OpenSSL: %s

en: Failed to create TPM context: %s
sv: Misslyckades med att skapa TPM-kontext: %s

en: Failed to create TPM hash object: %s
sv: Misslyckades med att skapa TPM hashobjektet: %s

en: Failed to create key policy object: %s
sv: Misslyckades med att skapa nyckelpolicyobjektet: %s

en: Failed to create new tun
sv: Misslyckades med att skapa ny tun

en: Failed to decrypt ESP packet:
sv: Misslyckades med att dekryptera ESP-paket:

en: Failed to decrypt PEM key: %s
sv: Misslyckades med att kryptera PEM-nyckel: %s

en: Failed to decrypt PKCS#12 certificate file
sv: Misslyckades med att dekryptera PKCS#12-certifikatfil

en: Failed to decrypt PKCS#8 certificate file
sv: Misslyckades med att dekryptera PKCS#8-certifikatfil

en: Failed to determine type of private key %s
sv: Misslyckades med att bestämma typ av privat nyckel %s

en: Failed to encrypt ESP packet:
sv: Misslyckades med att kryptera ESP-paket:

en: Failed to encrypt ESP packet: %s
sv: Misslyckades med att kryptera ESP-paket: %s

en: Failed to enumerate PKCS#11 slots
sv: Misslyckades med att räkna upp PKCS#11-platser

en: Failed to enumerate certs in PKCS#11 slot '%s'
sv: Misslyckades med att räkna upp certifikat i PKCS#11-platsen ”%s”

en: Failed to enumerate keys in PKCS#11 slot '%s'
sv: Misslyckades med att räkna upp nycklar i PKCS#11-platsen ”%s”

en: Failed to establish PC/SC context: %s
sv: Misslyckades med att etablera PC/SC-kontext: %s

en: Failed to establish libp11 PKCS#11 context:
sv: Misslyckades med att etablera libp11 PKCS#11-kontext:

en: Failed to exec CSD script %s
sv: Misslyckades med att köra CSD-skriptet %s

en: Failed to exec TNCC script %s: %s
sv: Misslyckades med att köra TNCC-skriptet %s: %s

en: Failed to find PKCS#11 cert '%s'
sv: Misslyckades med att hitta PKCS#11-cert ”%s”

en: Failed to find PKCS#11 key '%s'
sv: Misslyckades med att hitta PKCS#11-nyckel ”%s”

en: Failed to find or parse web form in login page
sv: Misslyckades med hitta eller tolka webbformulär på inloggningssidan

en: Failed to fstat() %s: %s
sv: Misslyckades med fstat() %s: %s

en: Failed to generate DTLS key
sv: Misslyckades med att generera DTLS-nyckel

en: Failed to generate DTLS key: %s
sv: Misslyckades med att generera DTLS-nyckel: %s

en: Failed to generate DTLS priority string
sv: Misslyckades med att generera DTLS-prioritetssträng

en: Failed to generate ESP packet IV: %s
sv: Misslyckades med att generera ESP-paket IV: %s

en: Failed to generate OTP tokencode; disabling token
sv: Misslyckades med att generera OTP-tokenkod; inaktiverar token

en: Failed to generate random IV for ESP packet:
sv: Misslyckades med att generera slumpmässiga IV för ESP-paket:

en: Failed to generate random keys for ESP:
sv: Misslyckades med att generera nycklar för ESP:

en: Failed to generate random keys for ESP: %s
sv: Misslyckades med att generera slumpmässiga nycklar för ESP: %s

en: Failed to get key ID: %s
sv: Misslyckades med att hämta nyckel-ID: %s

en: Failed to get line from config file: %s
sv: Misslyckades med att hämta rad från konfigurationsfilen %s

en: Failed to identify private key type in '%s'
sv: Misslyckades med att identifiera privat nyckeltyp i ”%s

en: Failed to init TPM engine
sv: Misslyckades med att initiera TPM-motor

en: Failed to initialise ESP cipher:
sv: Misslyckades med att initiera ESP-chiffer:

en: Failed to initialise ESP cipher: %s
sv: Misslyckades med att initiera ESP-chiffer: %s

en: Failed to initialise cipher for decrypting PEM file: %s
sv: Misslyckades med att initiera chiffer för att dekryptera PEM-fil: %s

en: Failed to initialize DTLS: %s
sv: Misslyckades med att initiera DTLS: %s

en: Failed to initialize ESP HMAC
sv: Misslyckades med att initiera ESP HMAC

en: Failed to initialize ESP HMAC: %s
sv: Misslyckades med att initiera ESP HMAC: %s

en: Failed to install certificate in OpenSSL context
sv: Misslyckades med att installera certifikat i OpenSSL-kontext

en: Failed to instantiated private key from PKCS#11
sv: Misslyckades med instansiera privat nyckel från PKCS#11

en: Failed to interpret PEM file
sv: Misslyckades med att tolka PEM-fil

en: Failed to load PKCS#1 private key: %s
sv: Misslyckades med att läsa in PKCS#1-privata nyckeln: %s

en: Failed to load PKCS#11 provider module (%s):
sv: Misslyckades med att läsa in PKCS#11-leverantörsmodul (%s):

en: Failed to load PKCS#12 certificate: %s
sv: Misslyckades med att läsa PKCS#12-certifikatet: %s

en: Failed to load TPM SRK key: %s
sv: Misslyckades med att läsa in TPM SRK-nyckeln: %s

en: Failed to load TPM SRK policy object: %s
sv: Misslyckades med att läsa in TPM SRK-policyobjektet; %s

en: Failed to load TPM key blob: %s
sv: Misslyckades med att läsa in TPM-nyckelblob: %s

en: Failed to load TPM private key
sv: Misslyckades med att läsa in TPM-privat nyckel

en: Failed to load X509 certificate from keystore
sv: Misslyckades med att läsa in X509-certifikat från nyckellager

en: Failed to load item '%s' from keystore: %s
sv: Misslyckades med att läsa in objektet ”%s” från nyckellager: %s

en: Failed to load private key as PKCS#8: %s
sv: Misslyckades med att läsa in privat nyckel som PKCS#8: %s

en: Failed to obtain TAP driver version: %s
sv: Misslyckades med att erhålla TAP-drivrutin i version: %s

en: Failed to obtain WebVPN cookie
sv: Misslyckades med att erhålla WebVpn-kaka

en: Failed to obtain exclusive access to Yubikey: %s
sv: Misslyckades med att erhålla exklusiv åtkomst till Yubi %s

en: Failed to obtain exclusive access to reader '%s': %s
sv: Misslyckades med att erhålla exklusiv åtkomst till läsaren ”%s”: %s

en: Failed to open %s
sv: Misslyckades med att öppna %s

en: Failed to open %s for write: %s
sv: Misslyckades med att öppna %s för att skriva: %s

en: Failed to open %s: %s
sv: Misslyckades med att öppna %s: %s

en: Failed to open '%s' for write: %s
sv: Misslyckades med att öppna ”%s” för att skriva: %s

en: Failed to open CA file '%s'
sv: Misslyckades med att öppna CA-filen ”%s”

en: Failed to open CA file '%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna CA-filen ”%s”: %s

en: Failed to open HTTPS connection to %s
sv: Misslyckades med att öppna HTTPS-anslutningen till %s

en: Failed to open SYSPROTO_CONTROL socket: %s
sv: Misslyckades med att öppna SYSPROTO_CONTROL-uttag (socket): %s

en: Failed to open certificate file %s: %s
sv: Misslyckades med att öppna certifikatfil %s: %s

en: Failed to open key/certificate file %s: %s
sv: Misslyckades med att öppna nyckel-/certifikatfil %s: %s

en: Failed to open private key file %s: %s
sv: Misslyckades med att öppna privat nyckelfil %s: %s

en: Failed to open private key file '%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna privata nyckelfilen ”%s”: %s

en: Failed to open temporary CSD script file: %s
sv: Misslyckades med att öppna tillfälliga CSD-skriptfilen: %s

en: Failed to open token file for write: %s
sv: Misslyckades med att öppna tokenfil för skrivning: %s

en: Failed to open tun device: %s
sv: Misslyckades med att öppna tun-enhet: %s

en: Failed to parse HTML document
sv: Misslyckades med att tolka HTML-dokument

en: Failed to parse HTTP response '%s'
sv: Misslyckades med att tolka HTTP-svaret ”%s”

en: Failed to parse KMP header
sv: Misslyckades med att tolka KMP-header

en: Failed to parse KMP message
sv: Misslyckades med att tolka KMP-meddelanden

en: Failed to parse PKCS#11 URI '%s'
sv: Misslyckades med att tolka PKCS#11 URI ”%s”

en: Failed to parse XML config file %s
sv: Misslyckades med att tolka XML-konfigurationsfilen %s

en: Failed to parse redirected URL '%s': %s
sv: Misslyckades med att tolka omdirigerad URL ”%s”: %s

en: Failed to parse server URL '%s'
sv: Misslyckades med att tolka server-URL ”%s”

en: Failed to parse server response
sv: Misslyckades med att tolka serversvar

en: Failed to parse subject name in peer cert
sv: Misslyckades med att tolka ämnesnamn i motparts certifikat

en: Failed to process PKCS#12 file: %s
sv: Misslyckades med att behandla PKCS#12-filen: %s

en: Failed to process all supporting certs. Trying anyway...
sv: Misslyckades med att bearbeta certifikat som stöds. Försöker ändå…

en: Failed to put tun file descriptor into message-discard mode
sv: Misslyckades med att stoppa tun-fildeskriptor i förkasta-meddelande-läge

en: Failed to query reader list: %s
sv: Misslyckades med att fråga läslista: %s

en: Failed to query utun control id: %s
sv: Misslyckades med att fråga utun control id: %s

en: Failed to read %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa %s: %s

en: Failed to read certificate into memory: %s
sv: Misslyckades med att läsa in certifikat till minnet: %s

en: Failed to read certs from CA file '%s'
sv: Misslyckades med att läsa certifikat från CA-fil ”%s”

en: Failed to read certs from cafile: %s
sv: Misslyckades med att läsa certifikat från cafile: %s

en: Failed to read continuation record length
sv: Misslyckades med att läsa fortsättning på postens längd

en: Failed to read continuation record of length %d
sv: Misslyckades med att läsa ytterligare post på längd %d

en: Failed to read from SSL socket
sv: Misslyckades med att läsa från SSL-uttag (socket)

en: Failed to read from SSL socket: %s
sv: Misslyckades med att läsa från SSL-uttag (socket): %s

en: Failed to read from TAP device: %s
sv: Misslyckades med att läsa från TAP-enhet: %s

en: Failed to read response from TNCC
sv: Misslyckades med att läsa svar från TNCC

en: Failed to receive GSSAPI authentication token from proxy: %s
sv: Misslyckades med att mottaga GSSAPI-autentiseringstoken från proxy: %s

en: Failed to receive GSSAPI protection response from proxy: %s
sv: Misslyckades med att motta GSSAPI-skyddssvar från proxy: %s

en: Failed to receive SSPI authentication token from proxy: %s
sv: Misslyckades med att ta emot SSPI-autentiseringstoken från proxy: %s

en: Failed to receive SSPI protection response from proxy: %s
sv: Misslyckades med att erhålla SSPI-skyddssvar från proxy: %s

en: Failed to reconnect to host %s: %s
sv: Misslyckades med att återansluta till värd %s: %s

en: Failed to reconnect to proxy %s: %s
sv: Misslyckades med att återansluta till proxy %s: %s

en: Failed to recv DPD request (%d)
sv: Misslyckades med att ta emot DPD-begäran (%d)

en: Failed to send "%s" to ykneo-oath applet: %s
sv: Misslyckades med att skicka ”%s” till miniprogrammet ykneo-oath: %s

en: Failed to send DPD request (%d %d)
sv: Misslyckades med att skicka DPD-begäran (%d %d)

en: Failed to send DPD request (%d)
sv: Misslyckades med att skicka DPD-begäran (%d)

en: Failed to send DPD request. Expect disconnect
sv: Misslyckades med att skicka DPD-begäran. Förvänta frånkoppling

en: Failed to send DPD response. Expect disconnect
sv: Misslyckades med att skicka DPD-svar. Förvänta frånkoppling

en: Failed to send ESP packet: %s
sv: Misslyckades med att skicka ESP-paket: %s

en: Failed to send GET request for new config
sv: Misslyckades med att skicka GET-begäran för ny anslutning

en: Failed to send GSSAPI authentication token to proxy: %s
sv: Misslyckades med att skicka GSSAPI-autentiseringstoken till proxy: %s

en: Failed to send GSSAPI protection response to proxy: %s
sv: Misslyckades med att skicka GSSAPI-skyddssvar till proxy: %s

en: Failed to send SSPI authentication token to proxy: %s
sv: Misslyckades med att skicka SSPI-autentiseringstoken till proxy: %s

en: Failed to send SSPI protection response to proxy: %s
sv: Misslyckades med att skicka SSPI-skyddssvar till proxy: %s

en: Failed to send keepalive request. Expect disconnect
sv: Misslyckades med att skicka keepalive-begäran. Förvänta frånkoppling

en: Failed to send start command to TNCC
sv: Misslyckades med att skicka kommando till TNCC

en: Failed to set DTLS MTU: %s
sv: Misslyckades att sätta DTLS MTU: %s

en: Failed to set DTLS PSK credentials: %s
sv: Misslyckades med att sätta DTLS PSK-användaruppgifter: %s

en: Failed to set DTLS key: %s
sv: Misslyckades att sätta DTLS-nyckel: %s

en: Failed to set DTLS priority: %s
sv: Misslyckades med att sätta DTLS-prioritet: %s

en: Failed to set DTLS priority: '%s': %s
sv: Misslyckades med att sätta DTLS-prioritet: ”%s”: %s

en: Failed to set DTLS session parameters: %s
sv: Misslyckades att sätta DTLS-sessionsparametrar: %s

en: Failed to set TAP IP addresses: %s
sv: Misslyckades med att ange TAP IP-adress: %s

en: Failed to set TAP media status: %s
sv: Misslyckades med att sätta TAP mediastatus: %s

en: Failed to set TLS priority string ("%s"): %s
sv: Misslyckades med att sätta TLS-prioritetssträngen (”%s”): %s

en: Failed to set TPM PIN: %s
sv: Misslyckades med att sätta TPM PIN: %s

en: Failed to set TPM SRK password
sv: Misslyckades med att sätta TPM SRK-lösenord

en: Failed to set gid %ld: %s
sv: Misslyckades med att sätta gid %ld: %s

en: Failed to set groups to %ld: %s
sv: Misslyckades med att sätta grupper till %ld: %s

en: Failed to set key PIN: %s
sv: Misslyckades med att ange nyckel-PIN: %s

en: Failed to set uid %ld: %s
sv: Misslyckades med att sätta uid %ld: %s

en: Failed to set up decryption context for ESP packet:
sv: Misslyckades med att ställa in dekryptering för ESP-paket:

en: Failed to set up encryption context for ESP packet:
sv: Misslyckades med att ställa in krypteringskontext för ESP-paket:

en: Failed to set value in TPM hash object: %s
sv: Misslyckades med att sätta värde i hashobjekt för TPM: %s

en: Failed to setup PKCS#12 data structure: %s
sv: Misslyckades med att ställa in PKCS#12-datastrukturen: %s

en: Failed to sign dummy data to validate EC key
sv: Misslyckades med att signera attrappdata för att validera EC-nyckel

en: Failed to spawn script '%s' for %s: %s
sv: Misslyckades med att generera skript ”%s” för %s: %s

en: Failed to stat key/certificate file %s: %s
sv: Misslyckades med stat nyckel-/certifikatfil %s: %s

en: Failed to use X509 certificate from keystore
sv: Misslyckades med att använda X509-certifikat från nyckellager

en: Failed to use private key from keystore
sv: Misslyckades med att använda privat nyckel från nyckellager

en: Failed to write config to %s: %s
sv: Misslyckades med att skriva konfiguration till %s: %s

en: Failed to write incoming packet: %s
sv: Misslyckades med att skriva inkommande paket: %s

en: Failed to write temporary CSD script file: %s
sv: Misslyckades med att skriva tillfälliga CSD-skriptfilen: %s

en: Failed to write to SSL socket
sv: Misslyckades med att skriva till SSL-uttag (socket)

en: Failed to write to SSL socket: %s
sv: Misslyckades med att skriva till SSL-uttag (socket): %s

en: Failed to write to TAP device: %s
sv: Misslyckades med att skriva till TAP-enhet: %s

en: Failed to write token: %s
sv: Misslyckades med att skriva token: %s

en: Failure response to "%s": %04x
sv: Misslyckades med svar till ”%s”: %04x

en: Fatal error in command line handling
sv: Kritiskt misstag i kommandoradshantering

en: For assistance with OpenConnect, please see the web page at
      http://www.infradead.org/openconnect/mail.html
sv: För hjälp med OpenConnect, se webbsidan på
      http://www.infradead.org/openconnect/mail.html

en: Forgetting non-functional previous peer address
sv: Glömmer icke-fungerande tidigare motpartsadress

en: Form choice has no name
sv: Formulärvalet har inget namn

en: Found %d certs in slot '%s'
sv: Fann %d certifikat på plats ”%s”

en: Found %d keys in slot '%s'
sv: Fann %d nycklar på plats ”%s”

en: Found %s/%s key '%s' on '%s'
sv: Fann %s/%s nyckel ”%s” på ”%s”

en: Found ykneo-oath applet v%d.%d.%d.
sv: Hitta miniprogrammet ykneo-oath v%d.%d.%d.

en: GSSAPI authentication completed
sv: GSSAPI-autentisering färdig

en: GSSAPI token too large (%zd bytes)
sv: GSSAPI-token för stor (%zd byte)

en: General Yubikey failure: %s
sv: Allmänt Yubikey-fel: %s

en: General failure in liboath
sv: Allmänt fel i liboath

en: General failure in libstoken
sv: Allmänt fel i libstoken

en: General failure in libstoken.
sv: Allmänt fel i libstoken.

en: Generating OATH HOTP token code
sv: Genererar OATH HOTP tokenkod

en: Generating OATH TOTP token code
sv: Genererar OATH TOTP tokenkod

en: Generating RSA token code
sv: Genererar RSA-tokenkod

en: Generating Yubikey token code
sv: Genererar Yubikey-tokenkod

en: GetAdapterIndex() failed: %s
    Falling back to GetAdaptersInfo()
sv: GetAdapterIndex() misslyckades: %s
    Faller tillbaka till GetAdaptersInfo()

en: GetAdaptersInfo() failed: %s
sv: GetAdaptersInfo() misslyckades: %s

en: GnuTLS non-fatal return during handshake: %s
sv: GnuTLS icke-kritisk retur vid handskakning; %s

en: Got CONNECT response: %s
sv: Tog emot CONNECT-svar: %s

en: Got CSTP DPD request
sv: Mottog emot CSTP DPD-begäran

en: Got CSTP DPD response
sv: Mottog CSTP DPD-svar

en: Got CSTP Keepalive
sv: Mottog CSTP Keepalive

en: Got DTLS DPD request
sv: Mottog DTLS DPD-begäran

en: Got DTLS DPD response
sv: Mottog DTLS DPD-svar

en: Got DTLS Keepalive
sv: Mottog DTLS Keepalive

en: Got GSSAPI protection response of %zu bytes: %02x %02x %02x %02x
sv: Erhöll GSSAPI-skyddssvar på %zu byte: %02x %02x %02x %02x

en: Got GSSAPI token of %zu bytes: %02x %02x %02x %02x
sv: Mottog GSSAPI-token på %zu byte: %02x %02x %02x %02x

en: Got HTTP response: %s
sv: Mottog HTTP-svaret: %s

en: Got KMP message %d of size %d
sv: Erhöll KMP-meddelande %d med storlek %d

en: Got KMP message 301 of length %d
sv: Erhöll KMP-meddelande 301 med längd %d

en: Got SSPI protection response of %d bytes: %02x %02x %02x %02x
sv: Erhöll SSPI-skyddssvar på %d byte: %02x %02x %02x %02x

en: Got SSPI token of %lu bytes: %02x %02x %02x %02x
sv: Erhöll SSPI-token på %lu byte: %02x %02x %02x %02x

en: Got inappropriate HTTP CONNECT response: %s
sv: Tog emot opassande HTTP CONNECT-svar: %s

en: Got new DSPREAUTH cookie from TNCC: %s
sv: Erhöll ny DSPREAUTH-kaka från TNCC: %s

en: Got next CA '%s' from PKCS11
sv: Erhöll nästa CA ”%s” från PKCS11

en: Got no issuer from PKCS#11
sv: Erhöll ingen utfärdare från PKCS#11

en: HTTP body %s (%d)
sv: HTTP-kropp %s (%d)

en: HTTP header User-Agent: field
sv: HTTP-header User-Agent:-fält

en: Host "%s" has UserGroup "%s"
sv: Värd ”%s” har UserGroup ”%s”

en: Host "%s" has address "%s"
sv: Värd ”%s” har adress ”%s”

en: Host "%s" not listed in config; treating as raw hostname
sv: Värd ”%s” inte listad i konfiguration, behandlar som rått värdnamn

en: IPv6 configuration received but MTU %d is too small.
sv: IPv6-konfiguration mottagen men MTU %d är för liten.

en: Ignoring ESP keys since ESP support not available in this build
sv: Ignorerar ESP-nycklar eftersom ESP-stöd inte är tillgängligt i detta bygge

en: Ignoring non-matching TAP interface "%s"
sv: Ignorerar ej matchande TAP-gränssnitt ”%s”

en: Ignoring unknown HTTP response line '%s'
sv: Ignorerar okänd HTTP-svarsrad ”%s”

en: Ignoring unknown form input type '%s'
sv: Ignorerar okänd forminmatningstyp: ”%s”

en: Ignoring unknown form submit item '%s'
sv: Ignorerar okänd formskickat objekt: ”%s

en: Importing X509 certificate failed: %s
sv: Misslyckades med import av X509-certifikatet: %s

en: Incoming KMP message %d of size %d (got %d)
sv: Inkommande KMP-meddelande %d med storlek %d (fick %d)

en: Incorrect device ID or password; try again.
sv: Fel enhets-ID eller lösenord, prova igen.

en: Indicate path MTU to/from server
sv: Indikerar sökvägs-MTU till/från server

en: Initialise DTLSv1 CTX failed
sv: Misslyckades med att initiera DTLSv1 CTX

en: Initialise DTLSv1 session failed
sv: Misslyckades med att initiera DTLSv1-session

en: InitializeSecurityContext() failed: %lx
sv: InitializeSecurityContext() misslyckades: %lx

en: Initiating IPv4 MTU detection (min=%d, max=%d)
sv: Initierar MTU-upptäckt för IPv4 (min=%d, max=%d)

en: Initiating IPv6 MTU detection
sv: Initierar MTU-upptäckt för IPv6

en: Invalid GSSAPI protection response from proxy (%zu bytes)
sv: Ogiltig GSSAPI-skyddssvar från proxy (%zu byte)

en: Invalid OS identity "%s"
sv: Ogiltig OS-identitet ”%s”

en: Invalid PIN format; try again.
sv: Ogiltigt PIN-format, prova igen.

en: Invalid SSPI protection response from proxy (%lu bytes)
sv: Ogiltig SSPI-skyddssvar från proxy (%lu byte)

en: Invalid base32 token string
sv: Ogiltig base32 tokensträng

en: Invalid compression mode '%s'
sv: Ogiltigt komprimeringsläge ”%s”

en: Invalid cookie '%s'
sv: Ogiltig kaka ”%s”

en: Invalid cookie offered: %s
sv: Ogiltig kaka erbjuden: %s

en: Invalid interface name '%s'; must match 'tun%%d'
sv: Ogiltigt gränssnittsnamn ”%s”, måste matcha ”tun%%d”

en: Invalid interface name '%s'; must match 'utun%%d' or 'tun%%d'
sv: Ogiltigt gränssnittsnamn '%s', måste matcha ”utun%%d” eller ”tun%%d”

en: Invalid packet waiting for KMP 301
sv: Ogiltigt paket väntar på KMP 301

en: Invalid padding bytes in ESP
sv: Ogiltig utfyllnadsbyte i ESP

en: Invalid padding length %02x in ESP
sv: Ogiltig utfyllnadslängd %02x i ESP

en: Invalid salt in encrypted PEM file
sv: Ogiltigt salt i krypterad PEM-fil

en: Invalid short response to "%s" from ykneo-oath applet
sv: Ogiltigt kort svar till %s från miniprogrammet ykneo-oath

en: Invalid software token mode "%s"
sv: Ogiltigt programvarutokenläge ”%s”

en: Invalid user "%s": %s
sv: Ogiltig användare ”%s”: %s

en: Invalid user ID "%d": %s
sv: Ogiltigt användar-ID ”%d”: %s

en: Invalid user uid=%ld: %s
sv: Ogiltig användare uid=%ld: %s

en: KMP message 301 from server too large (%d bytes)
sv: KMP-meddelande 301 från server för stort (%d byte)

en: Keepalive not implemented for ESP
sv: Keepalive inte implementerad än för ESP

en: Key not found
sv: Nyckel inte funnen

en: Key passphrase is fsid of file system
sv: Nyckellösenfras är fsid för filsystemet

en: Keystore locked
sv: Nyckellager låst

en: Keystore uninitialized
sv: Nyckellager oinitierat

en: LZ4 decompression failed
sv: LZ4-dekomprimering misslyckades

en: LZO decompressed %d bytes into %d
sv: LZO-dekomprimerade %d byte till %d

en: LZO decompression of ESP packet failed
sv: LZ4-dekomprimering av ESP-paket misslyckades

en: LZS decompression failed: %s
sv: LZS-dekomprimering misslyckades: %s

en: Less output
sv: Mindre utmatning

en: Loading certificate failed
sv: Misslyckades med att läsa in certifikat

en: Loading certificate failed. Aborting.
sv: Misslyckades med att läsa in certifikat. Avbryter.

en: Loading certificate failed: %s
sv: Misslyckades med att läsa in certifikatet: %s

en: Loading private key failed
sv: Misslyckades med att läsa in privat nyckel

en: Loading private key failed (see above errors)
sv: Inläsning av privat nyckel misslyckades (se fel ovan)

en: Loading private key failed (wrong passphrase?)
sv: Misslyckades med att läsa in privat nyckel (fel lösenfras)

en: Local hostname to advertise to server
sv: Lokalt värdnamn att annonsera till server

en: Logged in to PKCS#11 slot '%s'
sv: Inloggad till PKCS#11-platsen ”%s”

en: Logging in to PKCS#11 slot '%s'
sv: Loggar in till PKCS#11-platsen ”%s”

en: Logout failed.
sv: Misslyckades med utloggning.

en: Logout successful.
sv: Utloggning lyckades.

en: MD5 hash error: %s
sv: MD5-hashfel: %s

en: MTU %d too small
sv: MTU %d för litet

en: Matched %s address '%s'
sv: Matchade %s adress ”%s”

en: Matched DNS altname '%s'
sv: Matchade DNS-altname ”%s”

en: Matched URI '%s'
sv: Matchade URI ”%s”

en: Matched peer certificate subject name '%s'
sv: Matchade motparts certifikat ämnesnamn ”%s”

en: Missing DEK-Info: header from OpenSSL encrypted key
sv: Saknar DEK-Info: huvud from OpenSSL-krypterad nyckel

en: Missing colon in resolve option
sv: Saknar kolon i flaggan för uppslag

en: More output
sv: Mer utmatning

en: No --script argument provided; DNS and routing are not configured
sv: Inget --script-argument givet, DNS och omdirigering är inte konfigurerade

en: No DSPREAUTH cookie; not attempting TNCC
sv: Ingen DSPREAUTH-kaka, provar ej TNCC

en: No DTLS address
sv: Ingen DTLS-adress

en: No DTLS when connected via proxy
sv: Ingen DTLS när ansluten via proxy

en: No IP address received. Aborting
sv: Ingen IP-adress mottagen. Avbryter

en: No MTU received. Aborting
sv: Ingen MTU mottagen. Avbryter

en: No SSL certificate found to match private key
sv: Hittade inget SSL-certifikat som matchade privat nyckel

en: No Windows-TAP adapters found. Is the driver installed?
sv: Inga Windows-TAP-adaptrar hittades. Är drivrutinen installerad?

en: No altname in peer cert matched '%s'
sv: Inget altnamn i motparts certifikat matchade ”%s”

en: No certificate found in file
sv: Inget certifikat hittades i filen

en: No change in MTU after detection (was %d)
sv: Ingen ändring i MTU efter upptäckt (var %d)

en: No error
sv: Inget fel

en: No form handler; cannot authenticate.
sv: Ingen formhanterare, kan inte autentisera.

en: No input name in form
sv: Inget inmatningsnamn i formuläret

en: No input type in form
sv: Ingen inmatningstyp i formuläret

en: No match for %s address '%s'
sv: Ingen match för %s adress ”%s”

en: No match for URI '%s'
sv: Ingen match för URI ”%s”

en: No match for altname '%s'
sv: Ingen match för altname ”%s”

en: No memory for allocating cookies
sv: Inget minne för att allokera kakor

en: No memory for options
sv: Inget minne för alternativ

en: No more authentication methods to try
sv: Inga fler autentiseringsmetoder att prova

en: No server specified
sv: Ingen server angiven

en: No subject name in peer cert!
sv: Inget ämnesnamn i motparts certifikat!

en: No work to do; sleeping for %d ms...
sv: Inget arbete att göra, sover i %d ms…

en: Not downloading XML profile because SHA1 already matches
sv: Hämtar inte XML-profil eftersom SHA1 redan matchar

en: OK to generate INITIAL tokencode
sv: Ok att generera INITIAL tokenkod

en: OK to generate NEXT tokencode
sv: Ok att generera NEXT tokenkod

en: OS type (linux,linux-64,win,...) to report
sv: OS-typ (linux,linux-64,win,…) att rapportera

en: Only a few tries left before locking!
sv: Bara ett fåtal försök kvar innan låsning!

en: Only http or socks(5) proxies supported
sv: Endast http eller socks(5)-proxyservrar stöds

en: Only https:// permitted for server URL
sv: Endast https:// tillåtet för server-URL

en: Open UDP socket
sv: Öppna UDP-uttag (socket)

en: Open client for multiple VPN protocols, version %s
sv: Öppen klient för multipla VPN-protokoll, version %s

en: OpenConnect was not built with Yubikey support
sv: OpenConnect byggdes inte med Yubikey-stöd

en: OpenConnect was not built with liboath support
sv: OpenConnect byggdes inte med liboath-stöd

en: OpenConnect was not built with libstoken support
sv: OpenConnect byggdes inte med libstoken-stöd

en: OpenSSL ENGINE not present
sv: OpenSSL ENGINE inte tillgänglig

en: OpenSSL ciphers to support for DTLS
sv: OpenSSL-chiffer till stöd för DTLS

en: OpenSSL failed to parse SSL_SESSION ASN.1
sv: OpenSSL misslyckades med att tolka SSL_SESSION ASN.1

en: Opened tun device %s
sv: Öppnade tun-enhet %s

en: Option '%s' does not take an argument at line %d
sv: Alternativet ”%s” tar inte argument på rad %d

en: Option '%s' requires an argument at line %d
sv: Alternativet ”%s” kräver ett argument på rad %d

en: Override hostname '%s' to '%s'
sv: Åsidosätt värdnamnet ”%s” till ”%s”

en: PEM file
sv: PEM-fil

en: PEM password too long (%d >= %d)
sv: PEM-lösenord för långt (%d >= %d)

en: PIN expired
sv: PIN-tidsgräns överskriden

en: PIN locked
sv: PIN-låst

en: PIN required for %s
sv: PIN krävs för %s

en: PIN required for Yubikey OATH applet
sv: PIN krävs för miniprogrammet Yubikey OATH

en: PKCS#11 file contained no certificate
sv: PKCS#11-filen innehöll inget certifikat

en: PKCS#12 contained no certificate!
sv: PKCS#12-filen innehöll inget certifikat!

en: PKCS#12 contained no private key!
sv: PKCS#12 innehöll inga privata nycklar!

en: PSK callback
sv: PSK-återanrop

en: Packet outgoing:
sv: Utgående paket:

en: Parameters for %s ESP: SPI 0x%08x
sv: Parametrar för %s ESP: SPI 0x%08x

en: Parse PKCS#12 failed (see above errors)
sv: Misslyckades med att tolka PKCS#12 (se fel ovan)

en: Pass traffic to 'script' program, not tun
sv: Sänd trafik till ”script”-program, inte tun

en: Password authentication to SOCKS server failed
sv: Lösenordsautentisering till SOCKS-server misslyckades

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Peer MTU %d too small to allow DTLS
sv: Motparts MTU %d för liten för att tillåta DTLS

en: Peer cert subject mismatch ('%s' != '%s')
sv: Motparts certifikat matchar ej ('%s' != '%s')

en: Permission denied
sv: Tillstånd nekat

en: Prepend timestamp to progress messages
sv: Lägg till tidsstämpel i början av förloppsmeddelanden

en: Protocol error
sv: Protokollfel

en: Proxy CONNECT request failed: %d
sv: Misslyckades med proxy CONNECT-begäran: %d

en: Proxy from libproxy: %s://%s:%d/
sv: Proxy från libproxy: %s://%s:%d/

en: Proxy requested Basic authentication which is disabled by default
sv: Proxy begärde grundläggande autentisering vilket är inaktiverat som standard

en: QueryContextAttributes() failed: %lx
sv: QueryContextAttributes() misslyckades: %lx

en: Queue length zero not permitted; using 1
sv: Kölängd noll tillåts inte: använder 1

en: Read %d bytes of SSL record
sv: Läste %d byte av SSL-post

en: Read additional %d bytes of KMP 301 message
sv: Läs ytterligare %d byte av KMP-301-meddelande

en: Read cookie from standard input
sv: Läs kaka från standard in

en: Read only 1 byte of oNCP length field
sv: Läs bara 1 byte från fältet för oNCP-längd

en: Read options from config file
sv: Läs flaggor från konfigurationsfil

en: Read password from standard input
sv: Läs lösenord från standardinmatning

en: ReadConsole() failed: %s
sv: ReadConsole() misslyckades: %s

en: Received %s compressed data packet of %d bytes (was %d)
sv: Tog emot %s komprimerade datapaket av %d byte (var %d)

en: Received <client-cert-request> when not expected.
sv: Tog emot <client-cert-request> när det inte förväntades.

en: Received DNS search domain %.*s
sv: Erhöll DNS-sökdomän %.*s

en: Received DNS server %s
sv: Erhöll DNS-server %s

en: Received DTLS packet 0x%02x of %d bytes
sv: Hämtade DTLS-paket 0x%02x av %d byte

en: Received ESP packet of %d bytes
sv: Mottog ESP-paket på %d byte

en: Received ESP packet with invalid HMAC
sv: Mottog ESP-paket med ogiltig HMAC

en: Received ESP packet with invalid SPI 0x%08x
sv: Mottog ESP-paket med ogiltig SPI 0x%08x

en: Received ESP packet with unrecognised payload type %02x
sv: Mottog ESP-paket med okänd payload-typ %02x

en: Received MTU %d from server
sv: Erhöll MTU %d från server

en: Received MTU DPD probe (%u bytes of %u)
sv: Mottog MTU DPD-avsökning (%u byte av %u)

en: Received MTU DPD probe (%u bytes)
sv: Mottog MTU DPD-avsökning (%u byte)

en: Received WINS server %s
sv: Mottog WINS-server %s

en: Received internal IP address %s
sv: Tog emot intern IP-adress %s

en: Received internal gateway address %s
sv: Mottog intern gateway-adress %s

en: Received netmask %s
sv: Mottog nätmask %s

en: Received non-ESP TLVs (group %d) in ESP negotiation KMP
sv: Erhöll icke-ESP TLVs (grupp %d) i ESP-förhandling KMP

en: Received server disconnect
sv: Mottog serverfrånkoppling

en: Received server disconnect: %02x '%s'
sv: Mottog serverfrånkoppling: %02x '%s'

en: Received split exclude route %s
sv: Mottog split-exclude-rutt %s

en: Received split include route %s
sv: Mottog split-include-rutt %s

en: Received uncompressed data packet of %d bytes
sv: Mottog dekomprimerade datapaket av %d byte

en: Received unexpected packet (%.2x) in MTU detection; skipping.
sv: Mottog oväntat paket (%.2x) i MTU-upptäckt; hoppar över.

en: Received unsuccessful %s response from TNCC
sv: Mottog ogiltigt %s-svar från TNCC

en: Reconnect failed
sv: Återanslutning misslyckades

en: Reconnect gave different IPv6 address (%s != %s)
sv: Återanslutning gav en annan föråldrad IPv6-adress (%s != %s)

en: Reconnect gave different IPv6 netmask (%s != %s)
sv: Återanslutning gav en annan IPv6-nätmask (%s != %s)

en: Reconnect gave different Legacy IP address (%s != %s)
sv: Återanslutning gav en annan föråldrad IP-adress (%s != %s)

en: Reconnect gave different Legacy IP netmask (%s != %s)
sv: Återanslutning gav en annan föråldrad IP-nätmask (%s != %s)

en: Reconnecting to DynDNS server using previously cached IP address
sv: Återansluter till DynDNS-server med tidigare cachad IP-adress

en: Reconnecting to proxy %s
sv: Återansluter till proxy %s

en: Record of additional %d bytes too large; would make %d
sv: Post på ytterligare %d byte för stor; skulle bli %d

en: Refreshing %s after 1 second...
sv: Uppdaterar %s efter 1 sekund…

en: Rehandshake failed; attempting new-tunnel
sv: Återhandskakning misslyckades; provar ny tunnel

en: Rekey not implemented for ESP
sv: Rekey inte implementerad än för ESP

en: Renegotiated SSL on %s
sv: Omförhandlade SSL på %s

en: Report version number
sv: Rapportera versionsnummer

en: Request MTU from server (legacy servers only)
sv: Begär MTU från servern (endast föråldrade servrar)

en: Requesting HTTP proxy connection to %s:%d
sv: Begär HTTP-proxyanslutning till %s: %d

en: Requesting SOCKS proxy connection to %s:%d
sv: Begär SOCKS-proxyanslutning till %s: %d

en: Require perfect forward secrecy
sv: Kräver perfect forward secrecy

en: Response body has negative size (%d)
sv: Svarskropp har negativ storlek (%d)

en: Response was:%s
sv: Svaret var:%s

en: SOCKS proxy demands message confidentiality, which is not supported
sv: SOCK-proxy kräver meddelandekonfidentialitet vilket inte stöds

en: SOCKS proxy demands message integrity, which is not supported
sv: SOCKS-proxy kräver meddelandeintegritet vilket inte stöds

en: SOCKS proxy demands protection unknown type 0x%02x
sv: SOCKS-proxy kräver skydd av okänd typ 0x%02x

en: SOCKS proxy error %02x
sv: SOCKS-proxyfel %02x

en: SOCKS proxy error %02x: %s
sv: SOCKS-proxyfel %02x: %s

en: SOCKS server reported GSSAPI context failure
sv: SOCKS-server rapporterade misslyckat GSSAPI-kontext

en: SOCKS server reported SSPI context failure
sv: SOCKS-server rapporterade misslyckat SSPI-kontext

en: SOCKS server requested GSSAPI authentication
sv: SOCKS-server begärde GSSAPI-autentisering

en: SOCKS server requested password authentication
sv: SOCKS-server begärde lösenordsautentisering

en: SOCKS server requested unknown authentication type %02x
sv: SOCKS-server begärde okänd autentiseringstyp %02x

en: SOCKS server requested username/password but we have none
sv: SOCKS-server begärde användarnamn/lösenord men vi har inga

en: SOCKS server requires authentication
sv: SOCKS-server begärde autentisering

en: SSL certificate and key do not match
sv: SSL-certifikat och nyckel stämmer inte överens

en: SSL certificate authentication failed
sv: SSL-certifikatsautentisering misslyckades

en: SSL connection cancelled
sv: SSL-anslutning avbruten

en: SSL connection failure
sv: SSL-anslutning misslyckades

en: SSL connection failure: %s
sv: SSL-anslutning misslyckades: %s

en: SSL negotiation with %s
sv: SSL-förhandling med %s

en: SSL read cancelled
sv: SSL-läsning avbruten

en: SSL read error %d (server probably closed connection); reconnecting.
sv: SSL-läsfel %d (server stängde antagligen anslutning), återansluter.

en: SSL read error: %s; reconnecting.
sv: SSL-läsfel: %s, återansluter.

en: SSL send failed: %s
sv: SSL send misslyckades: %s

en: SSL socket closed uncleanly
sv: SSL-uttag (socket) stängde orent

en: SSL write cancelled
sv: SSL-skrivning avbruten

en: SSL wrote too few bytes! Asked for %d, sent %d
sv: SSL skrev för få byte! Frågade efter %d, skickade %d

en: SSL_set_session() failed with old protocol version 0x%x
    Are you using a version of OpenSSL older than 0.9.8m?
    See http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=1751
    Use the --no-dtls command line option to avoid this message
sv: SSL_set_session() misslyckades med gammal protokollversion 0x%x
    Använder du en version av OpenSSL äldre än 0.9.8m?
    Se http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=1751
    Använd kommandoradsalternativet --no-dtls för att undvika detta meddelande

en: SSL_write failed: %d
sv: SSL_write misslyckades: %d

en: SSPI token too large (%ld bytes)
sv: SSPI-token för stor (%ld byte)

en: Script '%s' exited abnormally (%x)
sv: Skriptet ”%s” avslutades onormalt (%x)

en: Script '%s' returned error %d
sv: Skriptet ”%s” returnerade fel %d

en: See http://www.infradead.org/openconnect/vpnc-script.html
sv: Se http://www.infradead.org/openconnect/vpnc-script.html

en: Send BYE packet: %s
sv: Skickar BYE-paket: %s

en: Send CSTP DPD
sv: Skicka CSTP DPD

en: Send CSTP Keepalive
sv: Skicka CSTP Keepalive

en: Send DTLS DPD
sv: Skicka DTLS DPD

en: Send DTLS Keepalive
sv: Skicka DTLS Keepalive

en: Send ESP probes
sv: Skickade ESP-probes

en: Send ESP probes for DPD
sv: Skicka ESP-probe för DPD

en: Sending GSSAPI protection negotiation of %zu bytes
sv: Skickar GSSAPI-skyddsöverenskommelse på %zu byte

en: Sending GSSAPI token of %zu bytes
sv: Skickar GSSAPI-token på %zu byte

en: Sending MTU DPD probe (%u bytes)
sv: Skickar MTU DPD-avsökning (%u byte)

en: Sending MTU DPD probe (%u bytes, min=%u, max=%u)
sv: Skickar MTU DPD-avsökning (%u byte, min=%u, max=%u)

en: Sending SSPI protection negotiation of %u bytes
sv: Skickar SSPI-skyddsöverenskommelse på %u byte

en: Sending SSPI token of %lu bytes
sv: Skickar SSPI-token på %lu byte

en: Sending compressed data packet of %d bytes (was %d)
sv: Skickar komprimerade datapaket för %d byte (var %d)

en: Sending proxy request failed: %s
sv: Misslyckades med att skicka proxybegäran: %s

en: Sending uncompressed data packet of %d bytes
sv: Skickar okomprimerade datapaket på %d byte

en: Sent DTLS packet of %d bytes; DTLS send returned %d
sv: Skickade DTLS-paket på %d byte, DTLS send returnerade %d

en: Sent ESP enable control packet
sv: Skicka ESP enable control-paket

en: Sent ESP packet of %d bytes
sv: Skickade ESP-paket på %d byte

en: Sent start; waiting for response from TNCC
sv: Skickade start, väntar på svar från TNCC

en: Server '%s' requested Basic authentication which is disabled by default
sv: Servern ”%s” begärde grundläggande autentisering vilket är inaktiverat som standard

en: Server SSL certificate didn't match: %s
sv: SSL-servercertifikat matchade inte: %s

en: Server certificate verify failed: %s
sv: Verifiering av servercertifikat misslyckades: %s

en: Server is rejecting the Yubikey token; switching to manual entry
sv: Server förkastar Yubikey-token, växlar till manuellt angiven

en: Server is rejecting the soft token; switching to manual entry
sv: Server förkastar programvarutoken, växlar till manuellt angiven

en: Server key hash: %s
sv: Hash för servernyckel: %s

en: Server offered no DTLS cipher option
sv: Server erbjöd inget DTLS-chifferalternativ

en: Server presented different cert on rehandshake
sv: Server presenterade annat certifikat vid återhandskakning

en: Server presented identical cert on rehandshake
sv: Server presenterade identiskt certifikat vid återhandskakning

en: Server presented no certificate
sv: Server presenterade inget certifikat

en: Server requested SSL client certificate after one was provided
sv: Server begärde SSL-klientcertifikat efter att ett redan tillhandahållits

en: Server requested SSL client certificate; none was configured
sv: Server begärde SSL-klientcertifikat, inget var konfigurerat

en: Server response to hostname packet is error 0x%02x
sv: Serversvar till värdnamnspaket är fel 0x%02x

en: Server sent zero-length oNCP record
sv: Servern skickade oNCP-post med längd 0

en: Server terminated connection (reason: %d)
sv: Servern avslutade anslutningen (orsak: %d)

en: Server terminated connection (session expired)
sv: Servern avslutade anslutningen (sessionens tidsgräns passerades)

en: Server's certificate SHA1 fingerprint
sv: SHA1-fingeravtryck för serverns certifikat

en: Session terminated by server; exiting.
sv: Sessionen avslutades av server, avslutar.

en: Set DTLS CTX version failed
sv: Misslyckades med att ange DTLS CTX-version

en: Set DTLS cipher list failed
sv: Misslyckades med att sätta DTLS chifferlista

en: Set key passphrase or TPM SRK PIN
sv: Sätt lösenfras för nyckel ett TPM SRK PIN

en: Set login usergroup
sv: Sätt användargrupp för inloggning

en: Set login username
sv: Sätt användarnamn för inloggning

en: Set minimum Dead Peer Detection interval
sv: Sätt minsta intervall för Dead Peer Detection

en: Set packet queue limit to LEN pkts
sv: Sätt paketkögräns till LEN-pkts

en: Set proxy authentication methods
sv: Sätt proxyautentiseringsmetoder

en: Set proxy server
sv: Sätt proxyserver

en: Set up tun device failed
sv: Misslyckades med att ställa in tun-enhet

en: Set up tun script failed
sv: Misslyckades med att ställa in skript för tun

en: Setting PKCS#11 certificate failed: %s
sv: Misslyckades med att sätta PKCS#11-certifikatet: %s

en: Setting certificate failed: %s
sv: Misslyckades med att sätta certifikatet: %s

en: Setting certificate revocation list failed: %s
sv: Misslyckades med att sätta certifikatindragningslistan: %s

en: Shell command line for using a vpnc-compatible config script
sv: Skalkommandorad för att använda ett vpnc-kompatibelt konfigurationsskript

en: Short packet received (%d bytes)
sv: Kort paket mottogs (%d bytes)

en: Short write in oNCP negotiation
sv: Kort skrivning i oNCP-förhandling

en: Socket connect cancelled
sv: Uttagsanslutning (socket connect) avbruten

en: Soft token init was successful.
sv: Programvarutokeninitiering lyckades.

en: Soft token string is invalid
sv: Programvarutokensträng är ogiltig

en: Software token secret
sv: Programvarutokenhemlighet

en: Software token type: rsa, totp or hotp
sv: Programvarutokentyp: rsa, totp eller hotp

en: Spawning tunnel scripts is not yet supported on Windows
sv: Att generera tunnelskript stöds ännu inte på Windows

en: Supported protocols:
sv: Protokoll som stöds:

en: System error
sv: Systemfel

en: TAP device aborted connectivity. Disconnecting.
sv: TAP-enhet avslutade anslutning. Kopplar från.

en: TNCC support not implemented yet on Windows
sv: TNCC-stöd är ännu inte implementerat på Windows

en: TOS this: %d, TOS last: %d
sv: TOS här: %d, TOS senaste: %d

en: TPM hash signature failed: %s
sv: TPM-hashsignatur misslyckades: %s

en: TPM sign function called for %d bytes.
sv: TPM signeringsfunktion begärde %d byte.

en: TTL expired
sv: TTL tidsgräns har överskridits

en: Temporary directory '%s' is not writable: %s
sv: Tillfälliga katalogen ”%s” är inte skrivbar: %s

en: The --no-cert-check option was insecure and has been removed.
    Fix your server's certificate or use --servercert to trust it.
sv: --no-cert-check-flaggan var osäker och har tagits bort.
    Fixa din servers certifikat eller använd --servercert för att lita på den.

en: The size of the provided fingerprint is less than the minimum required (%u).
sv: Storleken på det tillhandahållna fingeravtrycket är mindre än det minsta som krävs (%u).

en: This binary built without PKCS#11 support
sv: Denna binär är byggd utan stöd för PKCS#11

en: This binary built without system key support
sv: Denna binär är byggd utan stöd för systemnyckel

en: This is probably because your OpenSSL is broken
    See http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=2984
sv: Det är antagligen för att din OpenSSL är trasig
    Se http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=2984

en: This is the final try before locking!
sv: Detta är sista försöket innan låsning!

en: This version of OpenConnect was built without GSSAPI support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan GSSAPI-stöd

en: This version of OpenConnect was built without PKCS#11 support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan PKCS#11-stöd

en: This version of OpenConnect was built without PSKC support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan PSKC-stöd

en: This version of OpenConnect was built without TPM support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan TPM-stöd

en: This version of openconnect was built without libproxy support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan libproxy-stöd

en: Timeout while waiting for DPD response; resending probe.
sv: Tidsgräns för att vänta på DPD-svar överskreds; återsänder avsökning.

en: Timeout while waiting for DPD response; trying %d
sv: Tidsgräns för att vänta på DPD-svar överskreds; provar %d

en: To configure local networking, openconnect must be running as root
    See http://www.infradead.org/openconnect/nonroot.html for more information
sv: För att konfigurera lokalt nätverk måste openconnect köras som root
    Se  http://www.infradead.org/openconnect/nonroot.html för mer information

en: To trust this server in future, perhaps add this to your command line:
sv: För att lista på denna server i framtiden kan du lägga till detta till din kommandorad:

en: Token '%s' not found on Yubikey '%s'. Searching for another Yubikey...
sv: Token ”%s” fanns inte på Yubikey ”%s”. Letar efter annan Yubikey…

en: Too long time in MTU detect loop; MTU set to %d.
sv: För lång tid i MTU-identifieringsslinga; MTU angivet till %d.

en: Too long time in MTU detect loop; assuming negotiated MTU.
sv: För lång tid i MTU-identifieringsslinga; antar överenskommen MTU.

en: Too many arguments on command line
sv: För många argument på kommandoraden

en: Treating host "%s" as a raw hostname
sv: Behandlar värd ”%s” som ett rått värdnamn

en: Trying PKCS#11 key URL %s
sv: Provar PKCS#11-nyckel-URL %s

en: Trying to run Linux CSD trojan script.
sv: Försöker att köra Linux CSD-trojanskript.

en: Trying truncated-char PBKBF2 variant of Yubikey PIN
sv: Provar teckentrunkerad PBKBF2-variant av Yubikey PIN

en: URI '%s' has non-empty path; ignoring
sv: URI ”%s” har icke-tom sökväg, ignorerar

en: Unable to calculate DTLS overhead for %s
sv: Misslyckades med att beräkna DTLS-kostnad för %s

en: Undefined action
sv: Odefinierad åtgärd

en: Unexpected %d result from server
sv: Oväntat resultat %d från server

en: Unexpected address type %02x in SOCKS connect response
sv: Oväntad adresstyp %02x i SOCKS-anslutningssvar

en: Unexpected auth response from SOCKS proxy: %02x %02x
sv: Oväntat auth-svar från SOCKS-proxy: %02x %02x

en: Unexpected connect response from SOCKS proxy: %02x %02x...
sv: Oväntat anslutningssvar från SOCKS-proxy: %02x %02x…

en: Unexpected length %d for TLV %d/%d
sv: Oväntad längd %d för TLV %d/%d

en: Unexpected packet length. SSL_read returned %d but packet is
sv: Oväntad paketlängd. SSL_read returnerade %d men paket är

en: Unexpected response of size %d after hostname packet
sv: Oväntat svar på storlek %d efter värdnamnspaket

en: Unhandled SSL UI request type %d
sv: Ohanterad SSL UI-begärantyp %d

en: Unknown CSTP-Content-Encoding %s
sv: Okänd CSTP-Content-Encoding %s

en: Unknown DTLS packet type %02x, len %d
sv: Okänt DTLS-pakettyp %02x, län %d

en: Unknown DTLS parameters for requested CipherSuite '%s'
sv: Okända DTLS-parametrar för begärd Ciphersuite ”%s”

en: Unknown DTLS-Content-Encoding %s
sv: Okänd DTLS-Content-Encoding %s

en: Unknown GSSAPI status response (0x%02x) from SOCKS server
sv: Okänd GSSAPI-status svar (0x%02x) från SOCKS-server

en: Unknown KMP message %d of size %d:
sv: Okänt KMP-meddelande %d med storlek %d:

en: Unknown SSPI status response (0x%02x) from SOCKS server
sv: Okänd SAPI-status svar (0x%02x) från SOCKS-server

en: Unknown TLV group %d attr %d len %d:%s
sv: Okänd TLV grupp %d attr %d län %d:%s

en: Unknown Transfer-Encoding: %s
sv: Okänd överföringskodning: %s

en: Unknown VPN protocol '%s'
sv: Okänt VPN-protokoll ”%s”

en: Unknown certificate hash: %s.
sv: Okänd certifikatshash: %s

en: Unknown compression type %d
sv: Okänd komprimeringstyp %d

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error logging in to PKCS#11 token
sv: Okänt fel vid inloggning till PKCS#11-token

en: Unknown error; exiting.
sv: Okänt fel, avslutar.

en: Unknown form ID '%s'
sv: Okänt formulär-ID ”%s”

en: Unknown input type %s in form
sv: Okänd inmatningstyp %s i formuläret

en: Unknown packet %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x
sv: Okänt paket %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x

en: Unknown packet (len %d) received: %02x %02x %02x %02x...
sv: Okänt paket (län %d) mottog: %02x %02x %02x %02x…

en: Unknown protocol family %d. Cannot create UDP server address
sv: Okänd protokollfamilj %d. Kan inte skapa UDP-serveradress

en: Unknown protocol family %d. Cannot use UDP transport
sv: Okänd protokollfamilj %d. Kan inte skapa UDP-transport

en: Unknown proxy type '%s'
sv: Okänd proxytyp ”%s”

en: Unknown response from server
sv: Okänt svar från server

en: Unknown textarea field: '%s'
sv: Okänt textområdesfält: ”%s”

en: Unrecognised data packet
sv: Okänt datapaket

en: Unrecognised option at line %d: '%s'
sv: Okänd flagga på rad %d: ”%s”

en: Unrecognised response from Yubikey when generating tokencode
sv: Okänt svar från Yubikey under generering av tokenkod

en: Unrecognised response from ykneo-oath applet
sv: Okänt svar från miniprogrammet ykneo-oath

en: Unsupported OATH HMAC algorithm
sv: OATH HMAC algoritm stöds inte

en: Unsupported PEM encryption type: %s
sv: PEM-krypteringstypen: %s stöds ej

en: Usage:  openconnect [options] <server>
sv: Användning:  openconnect [flaggor] <server>

en: Use IFNAME for tunnel interface
sv: Använd IFNAME för tunnelgränssnitt

en: Use IP when connecting to HOST
sv: Använd IP vid anslutning till VÄRD

en: Use SSL client certificate CERT
sv: Använd SSL-klientcertifikat CERT

en: Use SSL private key file KEY
sv: Använd privata SSL-nyckelfilen KEY

en: Use libproxy to automatically configure proxy
sv: Använd libproxy för att automatiskt konfigurera proxy

en: Use syslog for progress messages
sv: Använd syslog för förloppsmeddelanden

en: User bypassed soft token.
sv: Användare förbigången av programvarutoken.

en: User detached from session (SIGHUP); exiting.
sv: Användare frånkopplade från session (SIGHUP), avslutar.

en: User input required in non-interactive mode
sv: Användarinmatning krävs i icke-interaktivt läge

en: User requested reconnect
sv: Användare begärde återanslutning

en: Username and password for SOCKS authentication must be < 255 bytes
sv: Användarnamn och lösenord för SOCKS-autentisering måste vara < 255 byte

en: Using GnuTLS. Features present:
sv: Använder GnuTLS. Egenskaper:

en: Using OpenSSL. Features present:
sv: Använder OpenSSL. Egenskaper:

en: Using PKCS#11 certificate %s
sv: Använder PKCS#11-certifikatet %s

en: Using PKCS#11 key %s
sv: Använder PKCS#11-nyckeln %s

en: Using certificate file %s
sv: Använder certifikatfilen %s

en: Using client certificate '%s'
sv: Använder klientcertifikatet ”%s”

en: Using private key file %s
sv: Använder privata nyckelfilen %s

en: Using system certificate %s
sv: Använder systemcertifikatet %s

en: Using system key %s
sv: Använder systemnyckeln %s

en: VPN service unavailable; reason: %s
sv: VPN-tjänst otillgänglig, orsak: %s

en: Value corrupted
sv: Värde korrupt

en: WARNING: GnuTLS returned incorrect issuer certs; authentication may fail!
sv: VARNING: GnutTLS returnerade ogiltiga utfärdarcertifikat, autentisering kan misslyckas!

en: WARNING: This binary lacks DTLS and/or ESP support. Performance will be impaired.
sv: VARNING: Inget DTLS- och/eller ESP-stöd i denna binär. Prestanda kommer att påverkas.

en: WARNING: This version of openconnect is %s but
             the libopenconnect library is %s
sv: VARNING: Denna version av openconnect är %s men
             biblioteket libopenconnect är %s

en: WARNING: This version of openconnect was built without iconv
             support but you appear to be using the legacy character
             set "%s". Expect strangeness.
sv: VARNING: Denna version av openconnect byggdes utan iconvstöd
             men du verkar använda den föråldrade teckenuppsättningen
             ”%s”. Förvänta dig konstiga händelser.

en: WaitForMultipleObjects failed: %s
sv: WaitForMultipleObjects misslyckades: %s

en: Waiting for tun write...
sv: Väntar på tun-skrivning…

en: Warn when certificate lifetime < DAYS
sv: Varna när certifikatets livslängd < DAYS

en: Warning: you are running insecure CSD code with root privileges
    	 Use command line option "--csd-user"
sv: Varning: du kör osäker CSD-kod med root-rättigheter
    	 Använd kommandoradsalternativet ”--csd-user”

en: Write the daemon's PID to this file
sv: Skriv demonens PID till denna fil

en: Wrong PIN
sv: Fel PIN

en: Wrong password
sv: Fel lösenord

en: Wrote %ld bytes to tun
sv: Skrev %ld byte till tun

en: Wrote %ld bytes to tun after waiting
sv: Skrev %ld byte till tun efter väntan

en: X-DTLS-Session-ID is invalid; is: "%s"
sv: X-DTLS-Session-ID är ogiltigt, är: ”%s”

en: X-DTLS-Session-ID not 64 characters; is: "%s"
sv: X-DTLS-Session-ID är inte 64 tecken, är: ”%s”

en: XML POST enabled
sv: XML POST aktiverat

en: XML config file
sv: XML-konfigurationsfil

en: XML config file SHA1: %s
sv: XML-konfigurationsfil SHA1: %s

en: XML response has no "auth" node
sv: XML-svaret har ingen ”auth”-nod

en: Your OpenSSL is older than the one you built against, so DTLS may fail!
sv: Din OpenSSL är äldre än den du byggde mot, DTLS kan misslyckas!

en: Yubikey token not found
sv: Yubikey-token inte funnen

en: address type not supported
sv: adresstyp stöds ej

en: calculate command
sv: kommandot beräkna

en: certificate does not match hostname
sv: certifikat matcher inte värdnamn

en: certificate expired
sv: certifikat har överskridit tidsgräns

en: certificate not yet activated
sv: certifikat inte aktiverat

en: certificate revoked
sv: certifikat indraget

en: command not supported / protocol error
sv: kommando stöds ej / protokollfel

en: connection not allowed by ruleset
sv: anslutning inte tillåten av regeluppsättning

en: connection refused by destination host
sv: anslutning vägras av målvärd

en: copy TOS / TCLASS when using DTLS
sv: kopiera TOS / TCLASS vid användning av DTLS

en: default
sv: standard

en: deflate failed %d
sv: dekomprimering misslyckades %d

en: fork failed: %s
sv: gren (fork) misslyckades: %s

en: general failure
sv: allmänt fel

en: getaddrinfo failed for host '%s': %s
sv: getaddrinfo misslyckades med värd '%s': %s

en: host unreachable
sv: värd ej nåbar

en: incoming
sv: inkommande

en: inflate failed
sv: dekomprimering misslyckades

en: insecure algorithm
sv: osäker algoritm

en: list keys command
sv: lista nyckelkommando

en: name %s not input
sv: namnet %s angavs inte

en: network unreachable
sv: nätverk ej nåbart

en: new incoming
sv: ny inkommande

en: new outgoing
sv: ny utgående

en: no
sv: nej

en: open /dev/tun
sv: öppna /dev/tun

en: open net
sv: öppna net

en: openconnect_fopen_utf8() used with unsupported mode '%s'
sv: openconnect_fopen_utf8() används med läge ”%s” som inte stöds

en: outgoing
sv: utgående

en: received server terminate packet
sv: mottog paket serveravslut

en: request granted
sv: begäran tillåten

en: select applet command
sv: välj kommando för miniprogram

en: signature verification failed
sv: signaturverifiering misslyckades

en: signer not a CA certificate
sv: undertecknare inte ett CA-certifikat

en: signer not found
sv: undertecknare inte funnen

en: sleep %ds, remaining timeout %ds
sv: sömn %ds, återstående tidsgräns %ds

en: socketpair failed: %s
sv: socketpair misslyckades: %s

en: tun device is unsupported on this platform
sv: tun-enhet stöds ej på denna plattform

en: unlock command
sv: låsa upp-kommando

en: yes
sv: ja
