Geany 1.34 - en to sv translation catalogue (1248 entries)

en: 
    <i>Other plugins depend on this. Disable them first to allow deactivation.</i>
sv: 
    <i>Andra insticksmoduler är beroende av det här. Avaktivera dem först.</i>

en:  (new instance)
sv:  (new instans)

en: "%s" was not found.
sv: "%s" kunde ej hittas.

en: "Smart" home key
sv: Aktivera "smart" home-tangent

en: %d file saved. | %d files saved.
sv[0]: %d fil sparad.
sv[1]: %d filer sparade.

en: %d, %e, %f, %p, %l are substituted in command and directory fields, see manual for details.
sv: %d, %e, %f, %p, %l byts ut i kommando- och sökvägsfält, se i instruktionsboken för ytterligare information.

en: %s
    
    The file on disk may now be truncated!
sv: %s
    
    Den skrivna filen kan nu vara trunkerad!

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
sv: %s %s -- %s (i sökväg: %s)

en: %s (in directory: %s)
sv: %s (i sökväg: %s)

en: %s Properties
sv: %s Egenskaper

en: %s commands
sv: %s kommandon

en: %s document
sv: %s dokument

en: %s file
sv: %s fil

en: %s script
sv: %s skriptfil

en: %s source file
sv: %s källfil

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
sv[0]: %s: ersatt %d förekomst av "%s" med "%s".
sv[1]: %s: ersatt %d förekomster av "%s" med "%s".

en: (built on or after %s)
sv: (byggd på eller efter %s)

en: (only inside Geany)
sv: (endast inom Geany)

en: (with BOM)
sv: (med BOM)

en: (without BOM)
sv: (utan BOM)

en: , read-only
sv: , skrivskyddad

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
sv: <b>Stäng citeringar och hakparanteser automatiskt</b>

en: <b>Commands</b>
sv: <b>Kommandon</b>

en: <b>Completions</b>
sv: <b>Komplettering</b>

en: <b>Display</b>
sv: <b>Visa</b>

en: <b>Editor tabs</b>
sv: <b>Editorns flikar</b>

en: <b>Encodings</b>
sv: <b>Teckenkod</b>

en: <b>Features</b>
sv: <b>Inställningar</b>

en: <b>Fonts</b>
sv: <b>Teckensnitt</b>

en: <b>Icon size</b>
sv: <b>Ikonstorlek</b>

en: <b>Icon style</b>
sv: <b>Ikonstil</b>

en: <b>Indentation</b>
sv: <b>Indrag</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
sv: <b>Tangentbordsgenvägar</b>

en: <b>Long line marker</b>
sv: <b>Markör för lång rad</b>

en: <b>Message window</b>
sv: <b>Meddelandefönster</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
sv: <b>Övrigt</b>

en: <b>New files</b>
sv: <b>Nya filer</b>

en: <b>Page %d of %d</b>
sv: <b>Sida %d av %d</b>

en: <b>Paths</b>
sv: <b>Sökvägar</b>

en: <b>Printing</b>
sv: <b>Utskrift</b>

en: <b>Projects</b>
sv: <b>Projekt</b>

en: <b>Saving files</b>
sv: <b>Spara</b>

en: <b>Search</b>
sv: <b>Sök</b>

en: <b>Shutdown</b>
sv: <b>Vid avslut</b>

en: <b>Sidebar</b>
sv: <b>Sidofält</b>

en: <b>Startup</b>
sv: <b>Vid start</b>

en: <b>Tab positions</b>
sv: <b>Tab positioner</b>

en: <b>Template data</b>
sv: <b>Mall-data</b>

en: <b>Tool paths</b>
sv: <b>Sökvägar till verktyg</b>

en: <b>Toolbar</b>
sv: <b>Verktygsfält</b>

en: <b>Various preferences</b>
sv: <b>Övriga inställningar</b>

en: <b>Virtual spaces</b>
sv: <b>Virtuella ytor</b>

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
sv: <i>Varning: läs instruktionsboken innan du ändrar dessa inställningar.</i>

en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
sv: <i>Varning: inställningarna för det aktuella projektet används. Se <b>Projekt->Egenskaper</b>.</i>

en: A fast and lightweight IDE
sv: Ett snabbt och lättviktigt IDE

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
sv: Ett snabbt och lättviktigt IDE som använder GTK+

en: A fast and lightweight IDE.
sv: Ett snabbt och lättviktigt IDE.

en: A quoted Windows program name must be entirely inside the quotes
sv: Ett Windows-program inom citattecken måste hålla sig helt inom citat-tecknen

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
sv: En sträng som läggs till när man justerar en kommentar i en källkodsfil. Den används för att markera den justerade kommentaren.

en: A terminal emulator command (%c is substituted with the Geany run script filename)
sv: Ett terminalkommando (%c ersätts med Geanys skripts filnamn)

en: About Geany
sv: Om Geany

en: Accessed:
sv: Senaste åtkomst:

en: Action
sv: Händelse

en: Active
sv: Aktiv

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
sv: Lägger till tre rader i sidhuvudet som visar sidnummer, filnamn och datum. Detta upptar tre rader på sidan.

en: Add line numbers to the printed page
sv: Lägg till radnummer vid utskrift

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
sv: Lägg till sidnummer i sidfoten. Detta upptar två rader på sidan.

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
sv: Lägger till en filbläddrarflik i sidofältet.

en: All Source
sv: All källkod

en: All files
sv: Alla filer

en: All: search all files in the directory
    Project: use file patterns defined in the project settings
    Custom: specify file patterns manually
sv: Alla: sök i alla filer i mappen
    Projekt: använd filmönstren definierade i projektinställningarna
    Användaranpassad: ange filmönster manuellt

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
sv: Tillåter VTE att motta tangentbordskommandon (förutom fokuskommandon).

en: Always
sv: Alltid

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
sv: Visa alltid virtuella mellanslag och tab-tecken i slutet av rader

en: Always wrap search
sv: Sök alltid i hela dokumentet

en: Always wrap search around the document
sv: Sök alltid i hela dokumentet

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
sv: Ett fel inträffade, eller så kunde inte fil-informationen hämtas (exempelvis från en ny fil).

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
sv: Ett fel inträffade medan filen konverterades från UTF-8 vid "%s". Filen sparades inte.

en: Anchors
sv: Ankare

en: Any unsaved changes will be lost.
sv: Alla osparade ändringar kommer att förloras.

en: Appearance
sv: Utseende

en: Apply the default indentation settings to all documents
sv: Använd det förinställda indraget för alla dokument

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Architectures
sv: Arkitekturer

en: Are you sure you want to reload '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ladda om '%s'?

en: Armenian
sv: Armensk

en: Arrow characters
sv: Piltecken

en: As _HTML...
sv: Som HTML...

en: As _LaTeX...
sv: Som LATEX...

en: Assembly
sv: Bygg

en: Auto Save
sv: Spara automatiskt

en: Auto save _interval:
sv: Intervall för autosparande:

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
sv: Stäng automatiskt hakparantes när du skrivit in ett hakparantestecken

en: Auto-close double quote when typing an opening one
sv: Stäng automatiskt dubbel citering när du skrivit in ett dubbelt citeringstecken

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
sv: Stäng paranteser automatiskt

en: Auto-close single quote when typing an opening one
sv: Stäng automatiskt enkel citering när du skrivit in ett enkelt citeringstecken

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
sv: Stäng automatiskt fyrkantig parantes när du skrivit in ett fyrkantigt parantestecken

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
sv: Autofokusera gränssnittskomponenter (fokus följer musen)

en: Auto-indent _mode:
sv: Läge för automatiskt indrag:

en: Autocomplete all words in document
sv: Autokomplettera alla ord i dokumentet

en: Autocomplete symbols
sv: Autokomplettera symboler

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
sv: Autokomplettera kända symboler i öppna filer (funktionsnamn, globala variabler etc.)

en: Automatic continuation of multi-line comments
sv: Automatisk fortsättning på multiradskommentarer

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
sv[0]: Autospara: Sparade %d fil automatiskt.
sv[1]: Autospara: Sparade %d filer automatiskt.

en: Available Items
sv: Tillgängliga element

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Backup Copy
sv: Backup-kopia

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
sv: Backupkopia: Filen kunde inte skapas (%s).

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
sv: Backupkopia: Filen kunde inte läsas (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
sv: Backupkopia: Filen kunde inte sparas (%s).

en: Backup directory does not exist or is not writable.
sv: Backup-mappen existerar inte, eller är inte skrivbar.

en: Bad regex for filetype %s: %s
sv: Felaktig rexex för filtypen %s: %s

en: Bad regex: %s
sv: Felaktig rexex: %s

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Base GType:
sv: Bas GType:

en: Base class:
sv: Basklass:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
sv: Grundläggande sökväg för alla filer i projektet. Detta kan vara en ny sökväg eller ett existerande mappträd.

en: Base header:
sv: Bas-header:

en: Base path:
sv: Bassökväg:

en: Base source:
sv: Källkodsfil:

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Be verbose
sv: Visa mycket information

en: Beep on errors or when compilation has finished
sv: Pip vid fel och när kompilering har avslutats

en: Blocks
sv: Block

en: Bottom
sv: Botten

en: Browser:
sv: Webbläsare:

en: Build
sv: Bygg

en: Build options
sv: Bygg-inställningar

en: Build the current file
sv: Kompilera aktuell fil

en: Build the current file with Make and the default target
sv: Bygger filen med Make-verktyget och förinställt mål

en: Build the current file with Make and the specified target
sv: Bygger filen med Make-verktyget och ett specificerat mål

en: COLUMN
sv: KOLUMN

en: C_ase sensitive
sv: Gör skillnad mellan versaler och gemener

en: C_hange
sv: Ändra

en: C_lose All
sv: Stäng alla

en: C_onfiguration Files
sv: Konfigurationsfiler

en: C_opy
sv: Kopiera

en: C_reate
sv: Skapa

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
sv: Kör Visa -> <b>Visa / göm verktygsfält</b>-kommandot

en: Cannot execute build command "%s": %s. Check the Terminal setting in Preferences
sv: Kan inte exekvera bygg-komandot "%s": %s. Kontrollera inställningarna för kommandotolken

en: Cannot execute context action command "%s": %s. %s
sv: Kunde inte exekvera kontextmeny kommando "%s": %s. %s

en: Cannot execute custom command "%s": %s. Check the path setting in Custom Commands.
sv: Kan inte köra användarkommandot "%s": %s. Kontrollera inställningen för sökvägar under användarkommandon.

en: Cannot execute grep tool "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
sv: Kan inte exekvera grep-verktyget "%s": %s. Kontrollera sökvägen i Inställningar.

en: Cannot execute print command "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
sv: Kan inte exekvera utskriftskommando"%s": %s. Kontrollera sökvägen i Inställningar.

en: Cannot execute template command "%s". Hint: incorrect paths in the command are a common cause of errors. Error: %s.
sv: Kan inte utföra kommando i mallen "%s". Tips: fel sökvägar i kommandon är ett vanligt fel. Fel: %s.

en: Cannot save read-only document '%s'!
sv: Kan inte spara det skrivskyddade dokumentet '%s'!

en: Cascading Stylesheet
sv: Cascading StyleSheet

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Change _Color Scheme...
sv: Ändra färgschema...

en: Change _Font...
sv: Byt teckensnitt...

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
sv: Skapa en DIFF från sökvägen där den aktiva filen finns

en: Changed:
sv: Ändrad:

en: Chapter
sv: Kapitel

en: Character
sv: Tecken

en: Characters to type for autocompletion:
sv: Tecken att skriva för autokomplettering:

en: Characters:
sv: Tecken:

en: Check the path setting in Filetype configuration.
sv: Kontrollera inställningarna för sökvägar i filtypskonfigurationen.

en: Check the path setting in Preferences.
sv: Kontrollera inställningarna för sökvägar i inställningarna.

en: Chinese Simplified
sv: Kinesisk förenklad

en: Chinese Traditional
sv: Kinesisk traditionell

en: Choose Project Base Path
sv: Välj projektets sökväg

en: Choose Project Filename
sv: Välj projektets filnamn

en: Choose Terminal Font
sv: Välj teckensnitt i terminalen

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
sv: Välj ett specialtecken från listan under och dubbelklicka på den eller använd knappen för att infoga den på specificerad position.

en: Choose font
sv: Välj teckensnitt

en: Choose more build actions
sv: Visa fler val för bygg

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
sv: Ange vilka insticksmoduler som skall laddas vid start:

en: Cl_ear
sv: Rensa

en: Class
sv: Klass

en: Class Builder
sv: Klassbyggare

en: Classes
sv: Klasser

en: Classic Mac (CR)
sv: Klassisk Mac (CR)

en: Click to set menu item label
sv: Klicka för att ange menyrubrik

en: Clipboard
sv: Klippbord

en: Close
sv: Stäng

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Close Documents to the _Right
sv: Stäng dokumentet till höger

en: Close Ot_her Documents
sv: Stäng andra dokument

en: Close _dialog
sv: Stäng dialogruta

en: Close all
sv: Stäng allt

en: Close all open files
sv: Stäng alla öppna filer

en: Close the current file
sv: Stäng fil

en: Co_mmands
sv: Kommandon

en: Code folding
sv: Aktivera ihopvikning

en: Color Chooser
sv: Färgväljare

en: Color Schemes
sv: Färgscheman

en: Color:
sv: Färg:

en: Column:
sv: Kolumn:

en: Command
sv: Kommando

en: Command:
sv: Kommando:

en: Comment line(s)
sv: Kommentera rad(er)

en: Comment toggle marker:
sv: Stäng av / sätt på kommentarmarkör:

en: Company name
sv: Företagets namn

en: Company:
sv: Företag:

en: Compilation failed.
sv: Kompileringen misslyckades.

en: Compilation finished successfully.
sv: Kompileringen lyckades.

en: Compile
sv: Kompilera

en: Compile the current file
sv: Kompilera aktuell fil

en: Compile the current file with Make
sv: Kompilera aktuell fil med Make

en: Compiler
sv: Kompilator

en: Complete snippet
sv: Färdigställ textfragment

en: Complete word
sv: Komplettera ord

en: Completion list height:
sv: Komplettering listhöjd:

en: Completions
sv: Komplettering

en: Components
sv: Komponenter

en: Config
sv: Konfiguration

en: Configuration directory could not be created (%s).
sv: Konfigureringsmappen kunde inte skapas (%s).

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
sv: Konfigureringsmappen kunde inte skapas (%s).
    Det kan uppstå problem om du försöker använda Geany utan konfigureringsmapp.
    Starta Geany ändå?

en: Configuration files reloaded.
sv: Konfigurationsfilerna laddades om.

en: Configure Plugins
sv: Inställningar för insticksmoduler

en: Confirm exit
sv: Bekräfta avslut

en: Constants
sv: Konstanter

en: Constructor type:
sv: Konstruktortyp:

en: Conte_xt Action
sv: Snabbmenyåtgärd

en: Context Action
sv: Snabbmenyåtgärd

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
sv: Snabbmenykommando. Det markerade ordet kan användas med %s. Det kan infogas var som helst i kommandot och kommer att ersättas innan exekvering.

en: Context action:
sv: Snabbmenyåtgärd:

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
sv: Automatiskt fortsätta multirads-kommentarer i språk som C, C++ och Java när en ny rad matas in i kommentaren

en: Contributors
sv: Medarbetare

en: Convert and Set to CR (Classic _Mac)
sv: Konvertera till CR (Klassisk Mac)

en: Convert and Set to _CR/LF (Windows)
sv: Konvertera till CR/LF (Windows)

en: Convert and Set to _LF (Unix)
sv: Konvertera till LF (Unix)

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy _All
sv: Kopiera alla

en: Copy the current selection
sv: Kopiera markering

en: Copyright (c) 2005-2018
    Colomban Wendling
    Nick Treleaven
    Matthew Brush
    Enrico Tröger
    Frank Lanitz
    All rights reserved.
sv: Copyright (c)  2005-2018
    Colomban Wendling
    Nick Treleaven
    Matthew Brush
    Enrico Tröger
    Frank Lanitz
    Med ensamrätt.

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
sv: Kunde inte exekvera konfigurerat externt kommando '%s' (%s).

en: Could not find file '%s' - trying the current document path.
sv: Kunde inte hitta filen '%s' - försöker med sökvägen för dokument.

en: Could not find file '%s'.
sv: Kunde inte hitta fil '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
sv: Kunde inte ladda tagg-filen '%s'.

en: Could not open directory (%s)
sv: Kan inte öppna sökväg (%s)

en: Could not open file %s (%s)
sv: Kunde inte öppna fil %s (%s)

en: Could not open file %s (File not found)
sv: Kunde inte öppna filen %s (filen kunde ej hittas)

en: Create C++ Class
sv: Skapa C++ klass

en: Create Cla_ss
sv: Skapa klass

en: Create Class
sv: Skapa klass

en: Create GTK+ Class
sv: Skapa GTK+ klass

en: Create PHP Class
sv: Skapa PHP klass

en: Create a new file
sv: Skapa ny fil

en: Create a new file for each command-line filename that doesn't exist
sv: Skapa en ny fil för varje filnamn i kommandotolken som inte existerar

en: Create a new file from a template
sv: Skapa ny fil från mall

en: Create constructor
sv: Skapa konstruktor

en: Create destructor
sv: Skapa destruktor

en: Create the project's base path directory?
sv: Vill du skapa projektets basmapp?

en: Creates source files for new class types.
sv: Skapar källfiler för nya klasstyper.

en: Credits
sv: Tack till

en: Cu_t Current Line(s)
sv: Klipp ut rad(er)

en: Curly brackets { }
sv: Klammerparanteser { }

en: Current chars
sv: Nuvarande tecken

en: Cursor blinks
sv: Markör blinkar

en: Custom
sv: Användardefinierad

en: Custom Date Format
sv: Användardefinierat datumformat

en: Custom Text
sv: Användardefinierad text

en: Customize Toolbar
sv: Anpassa verktygsfält

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut the current selection
sv: Klipp ut markering

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: DIR
sv: MAPP

en: D_uplicate Line or Selection
sv: Gör en kopia av raden eller markeringen

en: Date & time:
sv: Datum och tid:

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
sv: Strängen för datumformat kunde inte konverteras (möjligtvis för lång).

en: Date format:
sv: Datumformat:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
sv: Datum- och tidsformat för backupfilerna ("man strftime" fär mer info):

en: Date:
sv: Datum:

en: Debug Messages
sv: Debugmeddelanden

en: Debug _Messages
sv: Debugmeddelanden

en: Decrease indent
sv: Minska indrag

en: Decrease indent by one space
sv: Minska indrag med ett blanksteg

en: Decrease indentation
sv: Minska indrag

en: Default
sv: Förvald

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
sv: Förvald teckenkodning (existerande icke-unicode filer):

en: Default encoding (new files):
sv: Förvald kodning (nya filer):

en: Default end of line characters:
sv: Förvalt radslutstecken:

en: Default sorting mode:
sv: Förvalt sorteringsläge:

en: Default symbol sorting mode
sv: Grundläggande symbolsorteringsläge

en: Defines
sv: Definitioner

en: Defines whether to use the Windows native dialogs or whether to use the GTK default dialogs
sv: Specificerar om Windows eller GTK skall användas

en: Definition of "%s" not found.
sv: Definitionen av  "%s" kan inte hittas.

en: Delete the current selection
sv: Radera markering

en: Delete to beginning of line
sv: Radera till början av raden

en: Delete to line end
sv: Radera till radslut

en: Detect from file
sv: Upptäck från fil

en: Detect type from file
sv: Upptäck filtyp automatiskt

en: Detect width from file
sv: Upptäck bredd från fil

en: Developer:
sv: Utvecklare:

en: Developers
sv: Utvecklare

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
sv: Kunde inte skicka dokumentet %s till skrivaren.

en: Directory _levels to include in the backup destination:
sv: Sökvägsnivåer att inkludera i backupmålet:

en: Directory not changed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
sv: Mappen ändrades inte därför komanndotolen kan innehålla inmatad information (tryck Ctrl+C eller RETUR-tangenten för att rensa).

en: Disable Drag and Drop
sv: Avaktivera drag-och-släpp

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
sv: Avaktivera drag-och-släpp i editor-fönstret

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
sv: Avaktivera genvägstangenten (F10-tangenten)

en: Disable this option to keep the dialog open
sv: Avaktivera detta tillval för att hålla dialogrutan öppen

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Discard history
sv: Töm historia

en: Disk check timeout:
sv: Intervall för ändringskontroll:

en: Display
sv: Visa

en: Display height in rows for the autocompletion list
sv: Visa höjd, i rader, för autokompletteringslistan

en: Display:
sv: Visa:

en: Displayed Items
sv: Visade element

en: Do not show virtual spaces
sv: Visa inte virtuella ytor

en: Do you really want to quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

en: Do you want to close it before proceeding?
sv: Vill du stänga innan du fortsätter?

en: Do you want to reload it?
sv: Vill du ladda om det?

en: Do you want to save it before closing?
sv: Vill du spara innan du stänger?

en: Document
sv: Dokument

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
sv: Dokumentet %s skickades till utskriftssystemet.

en: Document Setup
sv: Dokumentinställningar

en: Document successfully exported as '%s'.
sv: Dokumentet exporterades som '%s'.

en: Documents
sv: Dokument

en: Don't load auto completion data (see documentation)
sv: Ladda inte autokompletteringsdata (se dokumentationen)

en: Don't load plugins
sv: Ladda inte tillägg

en: Don't load terminal support
sv: Ladda inte terminal-stöd

en: Don't load the previous session's files
sv: Ladda inte förra sessionens filer

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
sv: Öppna inte filer i en existerande session, tvinga istället filen att öppnas i en ny session

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags file
sv: Förbehandla inte C/C++ filer vid generering av tagg-filen

en: Don't show message window at startup
sv: Visa inte meddelandefönster vid start

en: Don't use run script
sv: Använd inte körbara skript

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
sv: Använd inte det enkla körskriptet som vanligtvis används för att visa felmeddelanden för exekverat program

en: Double quotes " "
sv: Dubbla citationstecken " "

en: Double-clicking hides all additional widgets
sv: Dubbelklick gömmer alla övriga gränssnittskomponenter

en: Drop rest of word on completion
sv: Ta bort resten av orden för komplettering

en: E_ncoding:
sv: Teckenkodning:

en: E_xtra options:
sv: Extra inställningar:

en: East Asian
sv: Östasiatisk

en: East European
sv: Östeuropeisk

en: East _Asian
sv: Östasiatisk

en: Email address of the developer
sv: Utvecklarens emailadress

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
sv: Gör så att nyradstecken tar bort överflödiga mellanslag från föregående rad

en: Enable plugin support
sv: Aktivera stöd för tillägg

en: Enable save when losing _focus
sv: Spara när fokus förloras

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Encoding:
sv: Teckenkodning:

en: Ensure consistent line endings
sv: Skriv alltid nyradstecken

en: Ensure new line at file end
sv: Skriv alltid nyradstecken i slutet av filen

en: Ensures that at the end of the file is a new line
sv: Lägger till ett nyradstecken vid slutet av filen om det inte redan finns något

en: Ensures that newline characters always get converted before saving, avoiding mixed line endings in the same file
sv: Nyradstecken konverteras alltid innan filen sparas, för att radslutstecken inte skall blandas om i samma fil

en: Enter Tab Width
sv: Ange Tab-bredd

en: Enter custom text here, all entered text is appended to the command.
sv: Skriv in användardefinierad text här, allt text läggs till kommandot.

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
sv: Skriv in användardefinierat datum- och tidsformat. Du kan använda den syntax som specificeras av ANSI C:s strftime funktion.

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
sv: Ange antalet mellanslag som skall ersätta en tab.

en: Enter the line you want to go to:
sv: Skriv in radnumret till den rad du vill gå till:

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
sv: Skriv in sökvägarna till verktygen nedan. Sökvägarna till verktyg som du inte behöver kan lämnas tomma.

en: Entities
sv: Enhet

en: Environment
sv: Miljö

en: Error
sv: Fel

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
sv: Felmeddelande: %s
    Felet inträffade vid "%s" (rad: %d, kolumn: %d).

en: Error message: %s.
sv: Felmeddelande: %s.

en: Error regular expression:
sv: Fel på reguljärt uttryck:

en: Error renaming file.
sv: Filen kunde ej döpas om.

en: Error saving file (%s).
sv: Kunde ej spara filen (%s).

en: Error saving file.
sv: Filen kunde ej sparas.

en: Events
sv: Händelser

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
sv: Exempelvis:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Executables
sv: Exekverbara filer

en: Execute commands
sv: Exekvera kommandon

en: Execute programs in the VTE
sv: Exekvera program i VTE

en: Execute:
sv: Exekvera:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
sv: Definierar filtyp, om Geany inte kan känna av filtyp automatiskt.
    Notera att om flera filer öppnas, kommer alla att öppnas som vald filtyp.

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
sv: Definierar teckenkodning för filen, om den inte kan kännas av automatiskt. Detta är användbart när du vet att Geany inte känner av korrekt teckenkodning.
    Notera att om du öppnar många filer, kommer alla öppnas med vald teckenkodning.

en: Export
sv: Exportera

en: Export File
sv: Exportera fil

en: Exports the current file into different formats.
sv: Exportera filen till olika format.

en: Extern Variables
sv: Externa variabler

en: External open command:
sv: Öppna via externt kommando:

en: Extra plugin path:
sv: Extra sökväg för insticksmoduler:

en: FILE
sv: FIL

en: Failed to change to the working directory
sv: Byte av arbetsmapp misslyckades

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
sv: Misslyckades stänga filen '%s': fclose() fel: %s

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
sv: Misslyckades konvertera mallen "%s" till UTF-8

en: Failed to create tags file, perhaps because no symbols were found.
sv: Kunde inte skapa en taggfil, kanske därför inga symboler hittades.

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created: %s)
sv: Misslyckades exekvera "%s" (start-skriptet kunde inte skapas: %s)

en: Failed to load one or more session files.
sv: Kunde ej ladda en eller fler av sessionens filer.

en: Failed to open URI "%s": %s
sv: Kunde inte öppna URI "%s": %s

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
sv: Kunde inte öppna filen '%s' för skrivning: fopen() fel: %s

en: Failed to spawn the configured browser command. Please correct it or enter another one.
sv: Kunde  inte utföra kommandot för webbläsaren. Var god kontrollera det och skriv in ett annat.

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
sv: Misslyckades skriva filen '%s': fwrite() fel: %s

en: Features
sv: Inställningar

en: Fi_les:
sv: Filer:

en: File
sv: Arkiv

en: File "%s" was not found on disk!
sv: Filen "%s" kunde ej hittas!

en: File %s closed.
sv: Filen %s är stängd.

en: File %s opened (%d%s).
sv: Filen %s är öppnad (%d%s).

en: File %s printed.
sv: Fil %s utskriven.

en: File %s reloaded.
sv: Filen %s laddades om.

en: File %s saved.
sv: Fil %s sparad.

en: File '%s' could not be written (%s).
sv: Filen '%s' kunde inte skrivas (%s).

en: File Browser
sv: Filhanterare

en: File _patterns:
sv: Filmönster:

en: File not executed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
sv: Filen exekverades in därför terminalen kanske innehåller inmatad information (tryck Ctrl+C eller RETUR-tangenten för att rensa).

en: File patterns, e.g. *.c *.h
sv: Filmönster, exepelvis *.c *.h

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
sv: Fil-tabbar kommer att placeras till vänster om anteckningsboken

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
sv: Fil-tabbar kommer att placeras till höger om anteckningsboken

en: Filename already exists!
sv: Filnamnet finns redan!

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Files
sv: Filer

en: Filter your files with the usual wildcards. Separate multiple patterns with a space.
sv: Filtrera dina filer med de vanliga jokertecknen. Separera olika matchningar med mellanslag.

en: Find
sv: Sök

en: Find Document Usage
sv: Visa användning

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Find Next _Selection
sv: Sök nästa markering

en: Find Pre_vious Selection
sv: Sök föregående markering

en: Find Previous
sv: Sök föregående

en: Find Usage
sv: Visa användning

en: Find _Document Usage
sv: Visa dokumentets användning

en: Find _Next
sv: Sök nästa

en: Find _Previous
sv: Sök föregående

en: Find _Usage
sv: Visa användning

en: Find in F_iles...
sv: Sök i filer...

en: Find in Files
sv: Sök i filer

en: Find the entered text in the current file
sv: Sök angiven text i aktuell fil

en: Focus
sv: Fokusera

en: Focus File List
sv: Fokusera fillistan

en: Focus Path Entry
sv: Fokusera sökvägen

en: Fold all
sv: Vik ihop alla

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
sv: Vik eller vik upp allt vid vikningspunkten. Genom att hålla in shift-tangenten medan du klickar på vikningspunkten kan motsatt effekt uppnås.

en: Fold/unfold all children of a fold point
sv: Vik upp alla vid uppvikningspunkten

en: Follow path of the current file
sv: Följ den aktiva filens sökväg

en: Follow the path of the current file
sv: Följ filens sökväg

en: Font updated (%s).
sv: Font uppdaterad (%s).

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Foreground color:
sv: Förgrundsfärg:

en: Forward declaration "%s" not found.
sv: Deklarationen "%s" kunde inte hittas.

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
sv[0]: Hittat %d träff för "%s".
sv[1]: Hittat %d träffar för "%s".

en: Full_screen
sv: Helskärm

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Functions
sv: Funktioner

en: Functions / Procedures
sv: Funktioner / Procedurer

en: Functions / Subroutines
sv: Funktioner / Subrutiner

en: Functions / Tasks
sv: Funktioner / Uppgifter

en: Geany cannot start!
sv: Geany kan ej starta!

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
sv: Geany söker normalt efter insticksmoduler i den globala installationssökvägen och i konfigurationssökvägen. Om du vill att Geany skall söka i ytterligare en sökväg, kan du specificera en här. Om du lämnar rutan tom, söker inte Geany i någon ytterligare sökväg.

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
sv: Geany måste flytta mappen där inställningar lagras innan start.

en: Geany project files
sv: Geany projektfiler

en: Geany tags file (*.*.tags)
sv: Geany taggfiler (*.*.tags)

en: Geany tried to access the Unix Domain socket of another instance running as another user.
    This is a fatal error and Geany will now quit.
sv: Geany försökte koppla till en Unix domain socket för en annan instans som körs av en annan användare.
    Detta är ett allvarligt fel, och Geany kommer nu att avslutas.

en: General
sv: Generellt

en: Generate global tags file (see documentation)
sv: Generera globala tagg-filer (se dokumentationen)

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Gettext translation
sv: Gettext översättnings

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
sv: Ger automatiskt fokus till gränssnittskomponenter under muspekaren.

en: Go to
sv: Gå till rad

en: Go to End of Display Line
sv: Gå till radslut

en: Go to End of Line
sv: Gå till radslut

en: Go to Line
sv: Gå till rad

en: Go to Ne_xt Marker
sv: Gå till nästa markör

en: Go to Next Word Part
sv: Gå till nästa orddel

en: Go to Pre_vious Marker
sv: Gå till föregående markör

en: Go to Previous Word Part
sv: Gå till föregående orddel

en: Go to Start of Display Line
sv: Gå till början av raden

en: Go to Start of Line
sv: Gå till början av raden

en: Go to Symbol Decl_aration
sv: Gå till symboldeklaration

en: Go to Symbol Declaration
sv: Gå till symboldeklaration

en: Go to Symbol Defini_tion
sv: Gå till symboldefinition

en: Go to Symbol Definition
sv: Gå till symboldefinition

en: Go to matching brace
sv: Gå till matchande klammer

en: Goto Field
sv: Gå till fält

en: Grab Key
sv: Läs av tangent

en: Greek
sv: Grekisk

en: Greek characters
sv: Grekiska tecken

en: Group
sv: Grupp

en: Group:
sv: Grupp:

en: H1 Headings
sv: Rubrik (H1)

en: H2 Headings
sv: Rubrik (H1)

en: H3 Headings
sv: Rubrik (H1)

en: HTML (name)
sv: HTML (namn)

en: HTML Characters
sv: HTML-tecken

en: HTML characters
sv: HTML tecken

en: H_ide Sidebar
sv: Göm sidolist

en: Header file:
sv: Header-fil:

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Hebrew Visual
sv: Hebreisk visuell

en: Help
sv: Hjälp

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
sv: Här kan du ändra tangentbordsgenvägar. Välj en och tryck på Ändra-knappen för att ange en ny tangentbordsgenväg. Dubbelklicka för att skriva in värdet manuellt.

en: Hide file extensions:
sv: Göm filändelser:

en: Hide the Find dialog
sv: Göm Sök-dialogrutan

en: Hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
sv: Göm Sök-dialogrutan efter du klickat på Sök Nästa/Föregående

en: Home
sv: Hem

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
sv: Hur ofta kontroller utförs för att se om dokumentet ändrats, i antalet sekunder. Noll stänger av kontroller.

en: ID Selectors
sv: ID-markering

en: ISO 8859-1 characters
sv: ISO 8859-1 tecken

en: I_nsert
sv: Infoga

en: I_nsert Comments
sv: Infoga kommentarer

en: Images _and text
sv: Bilder och text

en: Implementations
sv: Implementeringar

en: Implements:
sv: Implementering:

en: Imports
sv: Inporterade

en: In Se_lection
sv: I markering

en: In Sessi_on
sv: I öppna dokument

en: In_dent Type
sv: Indragstyp

en: Increase indent
sv: Öka indrag

en: Increase indent by one space
sv: Öka indrag med ett blanksteg

en: Increase indentation
sv: Öka indrag

en: Indent Widt_h
sv: Indrag bredd

en: Indentation
sv: Indrag

en: Independent commands
sv: Fristående kommandon

en: Indexes
sv: Index

en: Inheritance
sv: Arv

en: Initial version:
sv: Inledande version:

en: Initials of the developer name
sv: Utvecklarens initialer

en: Initials:
sv: Initialer:

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert Alternative _White Space
sv: Infoga alternativt tomt tecken

en: Insert Dat_e
sv: Infoga datum

en: Insert File _Header
sv: Infoga filhuvud

en: Insert Mu_ltiline Comment
sv: Infoga flerradskommentar

en: Insert New Line After Current
sv: Infoga ny rad efter nuvarande

en: Insert New Line Before Current
sv: Infoga ny rad före nuvarande

en: Insert Special HTML Characters
sv: Klistra in speciella HTML-tecken

en: Insert _BSD License Notice
sv: Infoga en BSD-beskrivning

en: Insert _ChangeLog Entry
sv: Infoga ChangeLog

en: Insert _Function Description
sv: Infoga funktionsbeskrivning

en: Insert _GPL Notice
sv: Infoga en GPL-beskrivning

en: Insert date
sv: Klistra in datum

en: Insert line numbers before each line in the exported document
sv: Infoga radnummer före varje rad i det exporterade dokumentet

en: Insert matching closing tag for XML/HTML
sv: Infoga avslutande tag för XML/HTML

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
sv: Infogar HTML-tecken, som '&amp;'.

en: Instant Save
sv: Spara omedelbart

en: Integrated Development Environment
sv: Integrerad utvecklingsmiljö

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Interfaces
sv: Gränssnitt

en: Invalid command: %s
sv: Felaktigt kommando: %s

en: Invalid directory for find in files.
sv: Ogiltig mapp för att söka i filer.

en: Invalid working directory "%s"
sv: Ogiltig mapp "%s"

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
sv: Intervera alla färger

en: Invert syntax highlighting colors
sv: Invertera syntaxfärgningen

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
sv: Invertera träffar, välj de rader som inte har några träffar

en: Is abstract
sv: Är abstract

en: Is singleton
sv: Är singleton

en: Japanese
sv: Japansk

en: Join lines
sv: Sammanfoga rad(er)

en: Jump to the entered line number
sv: Gå till inskrivet radnummer

en: Keybindings
sv: Genvägar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentgenvägar

en: Keyboard _Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Keys
sv: Tangenter

en: Korean
sv: Koreansk

en: LINE
sv: RAD

en: Label
sv: Etikett

en: Labels
sv: Etiketter

en: Left
sv: Vänster

en: License
sv: Licens

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
sv: Licenstexten kunde inte hittas. Var god besök http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt för att se den online.

en: Line
sv: Rad

en: Line _Breaking
sv: Radbrytning (unicode break)

en: Line breaking column:
sv: Kolumn för radbrytning:

en: Line wrapping
sv: Radbrytning

en: Lines visible _around the cursor:
sv: Rader som syns vid markören:

en: Lines:
sv: Rader:

en: Load Ta_gs File...
sv: Ladda taggfil...

en: Load Tags File
sv: Ladda taggfil

en: Load files from the last session
sv: Ladda filerna från förra sessionen

en: Load virtual terminal support
sv: Ladda stöd för virtuell terminal

en: Loaded %s tags file '%s'.
sv: Laddade %s tagg-filen '%s'.

en: Location:
sv: Plats:

en: M_iscellaneous
sv: Övrigt

en: M_ove Line(s) Down
sv: Flytta  rad(er) nedåt

en: Macros
sv: Makron

en: Mail address:
sv: E-post:

en: Make Custom _Target...
sv: Kör Make med valbara parametrar...

en: Make _Object
sv: Kör Make Object

en: Make all
sv: Kör Make all

en: Make custom target
sv: Kör Make på valbart mål

en: Make object
sv: Kör Make på objekt

en: Mark all matches in the current document
sv: Markera alla träffar i detta dokument

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
sv: Markera mellanslag med prickar och tabbar med pilar

en: Markup Languages
sv: Märkningsspråk

en: Match braces
sv: Matcha klamrar

en: Match from s_tart of word
sv: Sök i början av ord

en: Match only a _whole word
sv: Sök endast hela ord

en: Mathematical characters
sv: Matematiska symboler

en: Max. symbol name suggestions:
sv: Max antal symbolnamnsförslag:

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
sv: Maximalt antal element att visa i autokompletteringslistan

en: Members
sv: Medlemmar

en: Message window:
sv: Meddelandefönster:

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Methods
sv: Metoder

en: Middle Eastern
sv: Mellanösternsk

en: Minimal delay (in milliseconds) between two automatic updates of the symbol list. Note that a too short delay may have performance impact, especially with large files. A delay of 0 disables real-time updates.
sv: Den minsta tidsskillnaden (i millisekunder) mellan två automatiska uppdateringar för symbollistan. Notera att en allt för liten tidsskillnad kan påverka prestandan negativt, speciellt vid stora filtyper. Ett värde på 0 slår av realtidsuppdateringar.

en: Miscellaneous
sv: Övrigt

en: Miscellaneous characters
sv: Övriga tecken

en: Modified:
sv: Modifierad:

en: Module
sv: Modul

en: Modules
sv: Moduler

en: Move cursor in snippet
sv: Flytta markör i textfragmentet

en: Move document first
sv: Flytta dokumentet först

en: Move document last
sv: Flytta dokumentet sist

en: Move document left
sv: Flytta dokumentet till vänster

en: Move document right
sv: Flytta dokumentet till höger

en: Move it now?
sv: Flytta nu?

en: Move line(s) down
sv: Flytta  rad(er) nedåt

en: Move line(s) up
sv: Flytta rad(er) uppåt

en: Move the current documents into the new project's session?
sv: Vill du flytta aktuellt dokument till det nya projektets session?

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Namespace
sv: Namnrymd

en: Navigate back a location
sv: Bläddra bakåt

en: Navigate forward a location
sv: Bläddra frammåt

en: New
sv: Ny

en: New (with _Template)
sv: Ny (med mall)

en: New Project
sv: Nytt projekt

en: New file "%s" opened.
sv: Den nya filen "%s" är öppnad.

en: Newline strips trailing spaces
sv: Ta bort överflödiga mellanslag efter nyradstecken

en: Next Me_ssage
sv: Nästa meddelande

en: Next Message
sv: Nästa meddelande

en: Next error
sv: Nästa fel

en: Next to current
sv: Nästa till aktuell

en: No context action set.
sv: Ingen snabbmenyåtgärd angiven.

en: No custom commands defined.
sv: Inga användarkommandon har definierats.

en: No filetype
sv: Ingen filtyp

en: No matches found for "%s".
sv: Inga träffar hittades för "%s".

en: No matches found.
sv: Inga träffar hittade.

en: No more build errors.
sv: Inga fler byggfel.

en: No more message items.
sv: Inga fler meddelanden.

en: No plugins available.
sv: Inga tillägg är tillgängliga.

en: No symbols found
sv: Inga symboler hittade

en: No text to find.
sv: Ingen text att söka efter.

en: None
sv: Inget

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
sv: Not: Element 2 öppnar ett fönster och lägger till svaret till kommandot.

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
sv: Info: För att använda dessa inställningar för alla öppna dokument, använd <i>Projekt->Använd förinställt indrag</i>.

en: Notebook tab
sv: Anteckningsblockets tab-kommandon

en: Notebook tabs
sv: Anteckningsblockets tabbar

en: Only for rectangular selections
sv: Endast för rektangulära markeringar

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
sv: Visa endast virtuella ytor efter radslut vid rektangulär markering

en: Open
sv: Öppna

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open Project
sv: Öppna projekt

en: Open Selected F_ile
sv: Öppna vald fil

en: Open _Externally
sv: Öppna externt

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
sv: Öppnar färgväljaren, så du kan välja färger från en palett

en: Open a recent file
sv: Öppna nyligen öppnade filer

en: Open all FILES in read-only mode (see documentation)
sv: Öppna alla filer som skrivskyddade (se dokumentation)

en: Open an existing file
sv: Öppna existerande fil

[ctx: Open dialog action]
en: _View
sv: Visa

en: Open in New _Window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open in _Geany
sv: Öppna i Geany

en: Open new documents from the command-line
sv: Öppna nya dokument från kommandotolken

en: Open selected file
sv: Öppna vald fil

en: Opens at startup the files from the last session
sv: Öppnar filerna från förra sessionen vid start

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
sv: Öppnar filen i skrivskyddat läge. Om du väljer fler filer, kommer alla öppnas i skrivskyddat läge.

en: Options
sv: Inställningar

en: Other
sv: Annat

en: Other options to pass to Grep
sv: Andra tillval att skicka till Grep

en: Other:
sv: Annat:

en: Override Geany keybindings
sv: Vill du bryta Geanys tangentbindning

en: Override that keybinding?
sv: Vill du bryta Geanys tangentbindning?

en: Overwrite?
sv: Skriv över?

en: Owner:
sv: Ägare:

en: P_lugin Preferences
sv: Inställningar för insticksmoduler

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
sv: Lägg ihop verktygsfältet med huvudmenyn för att spara vertikalt utrymme

en: Package
sv: Paket

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Page Set_up
sv: Sidinställningar

en: Paginating
sv: Paginerar

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Parenthesis ( )
sv: Parantes ()

en: Parts
sv: Delar

en: Passing data and executing custom command: %s
sv: Skickar data och exekverar användarkommando: %s

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste the contents of the clipboard
sv: Klistra in innehållet från klippbordet

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
sv: Sökväg (och eventuella argument) till din favoritwebbläsare

en: Path of the file representing the project and storing its settings. It should normally have the "%s" extension.
sv: Sökvägen till filen där projektets inställningar lagras. Den borde ha filnamnstillägget "%s".

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path.
sv: Sökväg att starta i vid öppning eller sparning av filer. Detta måste vara en absolut sökväg.

en: Path to start in when opening project files
sv: Sökväg att starta i när projektfiler öppnas

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
sv: Sökvägen till kommandot för att skriva ut filer (%f ersätts med filnamnet).

en: Perform regular expression matching on the whole buffer at once rather than line by line, allowing matches to span multiple lines. In this mode, newline characters are part of the input and can be captured as normal characters by the pattern.
sv: Utför en matchning för reguljärt uttryck på hela buffern samtidigt i stället för rad-för-rad, så att träffar kan hittas som löper över flera rader. I detta läge uppfattas radslutstecken som en del av matchningen och uppfattas som vanliga tecken.

en: Permissions:
sv: Behörighet:

en: Placement of new file tabs:
sv: Placering av nya filflikar:

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
sv: Ställ in ett utskriftskommando i inställningarna först.

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
sv: Var god och ange filtyp för filen innan du använder den här funktionen.

en: Plugin
sv: Tillägg

en: Plugin configuration directory could not be created.
sv: Konfigureringsmappen för insticksmoduler kunde inte skapas.

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Pr_evious Message
sv: Föregående meddelande

en: Preference_s
sv: Inställningar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
sv: Skriv in den tangentbordskombination du vill använda för  "%s".

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
sv: Att trycka på tab / skift-tab, ökar / minskar indrag istället för att mata in ett tab-tecken

en: Previous Message
sv: Föregående meddelande

en: Previous Translators
sv: Tidigare översättare

en: Previous error
sv: Föregående fel

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Geany's installation prefix
sv: Visa Geany's installationsprefix

en: Print document
sv: Skriv ut dokumentet

en: Print internal filetype names
sv: Skriv interna filtypsnamn

en: Print line numbers
sv: Visa radnummer

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
sv: Skriv bara ut filnamnet, ej sökvägen

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
sv: Skriv bara ut filnamnet, ej sökvägen

en: Print page header
sv: Skriv ut filhuvud

en: Print page numbers
sv: Skriv ut sidnummer

en: Printing
sv: Utskrift

en: Printing of %s failed (%s).
sv: Utskriften "%s" misslyckades (felkod: %s).

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
sv: Visar en vertikal linje i editor-fönstret vid en given position (se nedan).

en: Procedures
sv: Procedurer

en: Process could not be stopped (%s).
sv: Processen kunde inte stoppas (%s)

en: Process failed (%s)
sv: Processen misslyckades (%s)

en: Process failed, no working directory
sv: Processen misslyckades, ingen arbetsmapp är angiven

en: Processes / Blocks / Components
sv: Processer / Block / Komponenter

en: Program not found
sv: Programet kunde ej hittas

en: Programming Languages
sv: Programmeringsspråk

en: Programs
sv: Program

en: Project
sv: Projekt

en: Project "%s" closed.
sv: Projekt "%s" stängt.

en: Project "%s" created.
sv: Projekt "%s" skapad.

en: Project "%s" opened.
sv: Projekt "%s" öppnad.

en: Project "%s" saved.
sv: Projekt "%s" sparad.

en: Project Properties
sv: Projektegenskaper

en: Project base directory could not be created (%s).
sv: Projektets basmapp kunde inte skapas (%s)

en: Project file "%s" could not be loaded.
sv: Projektfilen "%s" kunde inte laddas.

en: Project file could not be written
sv: Projektfilen kunde inte skrivas

en: Project file could not be written (%s).
sv: Projektfilen kunde inte skrivas (%s).

en: Project files
sv: Projektfiler

en: Project files:
sv: Projektfiler:

en: Project name
sv: Projektnamn

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Proxy plugin '%s' extension '%s' starts with a dot. Please fix your proxy plugin.
sv: Proxy plugin '%s' filändelse '%s' börjar med en punkt. Vänligen se till att din insticksmodul för proxy fungerar.

en: Punctuation characters
sv: Punktueringstecken

en: Question
sv: Fråga

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit Geany
sv: Avsluta Geany

en: R_eload As
sv: Ladda om som

en: R_ename
sv: Byt namn

en: Range:
sv: Område:

en: Re-open last closed tab
sv: Öppna senast stängta tab igen

en: Re_place All
sv: Ersätt alla

en: Read _Only
sv: Skrivskyddad

en: Read-only:
sv: Skrivskyddad:

en: Read:
sv: Läs:

en: Recent _Files
sv: Senaste filer

en: Recent files list length:
sv: Längd på Senaste-filer listan:

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo the last modification
sv: Gör om senaste ändring

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Reload file
sv: Ladda om fil

en: Reload symbol list
sv: Ladda om symbollistan

en: Reload the current file from disk
sv: Ladda om filen från disk

en: Remove Error Indicators
sv: Ta bort felindikatorer

en: Remove Error _Indicators
sv: Ta bort felindikatorer

en: Remove Markers
sv: Ta bort markeringar

en: Remove Markers and Error Indicators
sv: Ta bort markeringar och felindikatorer

en: Remove _Markers
sv: Ta bort markeringar

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
sv: Tar bort alla meddelanden från statusfältet. Meddelanden visas fortförande i fönstret för statusmeddelanden.

en: Removes trailing spaces and tabs at the end of lines
sv: Tar bort överflödiga mellanslag och tab-tecken i slutet av raden

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
sv: Visar dokumentets teckenstorlek tillsammans med nuvarande förstoringsnivå

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace & Fi_nd
sv: Sök & ersätt

en: Replace Tabs with S_paces
sv: Ersätt tab med mellanslag

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
sv: Ersätt \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode tecken) med korresponderande specialtecken

en: Replace all matches found in the currently selected text
sv: Ersätt alla träffar i markerad text

en: Replace spaces with tabs
sv: Ersätt mellanslag med tab-tecken

en: Replace special characters
sv: Ersätt specialtecken

en: Replace tabs with space
sv: Ersätt tab-tecken med mellanslag

en: Replace text in the current document
sv: Ersätt text i detta dokument

en: Replace wit_h:
sv: Ersätt med:

en: Replaced %u matches in %u documents.
sv: Ersatt %u träffar i %u dokument.

en: Replaces all tabs in document with spaces
sv: Ersätter alla tab-tecken i dokumentet med mellanslag (indraget blir lika stort)

en: Report a _Bug...
sv: Rapportera fel...

en: Report bugs to https://github.com/geany/geany/issues.
sv: Rapportera fel till https://github.com/geany/geany/issues.

en: Reset
sv: Återställning

en: Return a list of open documents in a running Geany instance
sv: Returnera en lista med öppna dokument i en Geany-instans

en: Right
sv: Höger

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Run
sv: Kör

en: Run or view the current file
sv: Kör eller visa filen

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
sv: Kör ett program i VTE i stället för att öppna ett terminalemuleringsfönster. Var god att notera att program som exekveras i VTE inte kan stoppas

en: SE & SW Asian
sv: SV & SÖ Asiatisk

en: S_elect Current Line(s)
sv: Välj rad(er)

en: S_mart Line Indent
sv: Smart radindrag

en: S_ystem default
sv: Systeminställningar

en: Sa_ve All
sv: Spara alla

en: Sa_ve all open files
sv: Spara alla öppna filer

en: Save
sv: Spara

en: Save Actions
sv: Spara åtgärder

en: Save All
sv: Spara alla

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save _As...
sv: Spara som...

en: Save all
sv: Spara allt

en: Save all open files
sv: Spara alla öppna filer

en: Save as
sv: Spara som

en: Save only current open _file
sv: Spara endast den nu öppna filen

en: Save the current file
sv: Spara fil

en: Save the file and rename it
sv: Spara och byt namn på filen

en: Save window position
sv: Spara fönsterplacering

en: Save window size
sv: Spara fönsterstorlek

en: Saves the window position and restores it at the start
sv: Sparar fönstrets position, och återställer det vid start

en: Saves the window size and restores it at the start
sv: Sparar fönstrets storlek, och återställer det vid start

en: Scribble
sv: Klotterplank

en: Scripting Languages
sv: Skriptspråk

en: Scroll down the view by one line
sv: Flytta ned en rad

en: Scroll on keystroke
sv: Rulla ner

en: Scroll on output
sv: Rulla utmatning

en: Scroll to current line
sv: Flytta till vald rad

en: Scroll up the view by one line
sv: Flytta upp en rad

en: Scrollback lines:
sv: Radbuffer:

en: Se_lect Current Paragraph
sv: Välj paragraf

en: Search
sv: Sök

en: Search Field
sv: Sökfält

en: Search _backwards
sv: Sök bakåt

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
sv[0]: Sökning avslutad med %d träff.
sv[1]: Sökning avslutad med %d träffar.

en: Search failed.
sv: Sökningen misslyckades.

en: Searching...
sv: Söker...

en: Sect1
sv: Sekt1

en: Sect2
sv: Sekt2

en: Sect3
sv: Sekt3

en: Section
sv: Sektion

en: Section Level 1
sv: Sektionsnivå 1

en: Section Level 2
sv: Sektionsnivå 2

en: Section Level 3
sv: Sektionsnivå 3

en: Section Level 4
sv: Sektionsnivå 4

en: Sections
sv: Markeringar

en: See grep's manual page for more information
sv: Läs Grep's manualsida för mer information

en: Select
sv: Markera

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select Browser
sv: Välj läsare

en: Select Directory
sv: Välj mapp

en: Select File
sv: Välj fil

en: Select Folder
sv: Välj mapp

en: Select current word
sv: Välj ord

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
sv: Välj ikoner som skall visas i verktygsraden. Ikoner kan flyttas genom drag-och-släpp.

en: Select to next word part
sv: Välj till nästa orddel

en: Select to previous word part
sv: Välj till föregående orddel

en: Send to Custom Command 1
sv: Skicka till användarkommando 1

en: Send to Custom Command 2
sv: Skicka till användarkommando 2

en: Send to Custom Command 3
sv: Skicka till användarkommando 3

en: Send to Custom Command 4
sv: Skicka till användarkommando 4

en: Send to Custom Command 5
sv: Skicka till användarkommando 5

en: Send to Custom Command 6
sv: Skicka till användarkommando 6

en: Send to Custom Command 7
sv: Skicka till användarkommando 7

en: Send to Custom Command 8
sv: Skicka till användarkommando 8

en: Send to Custom Command 9
sv: Skicka till användarkommando 9

en: Set Build Commands
sv: Ange kommandon för att bygga

en: Set Custom Commands
sv: Ange användardefinierat kommando

en: Set File_type
sv: Ange filtyp

en: Set Line E_ndings
sv: Ange radslut

en: Set _Encoding
sv: Ange kodning

en: Set encoding:
sv: Välj teckenkodning:

en: Set filetype:
sv: Ange filtyp:

en: Set initial column number to COLUMN for the first opened file (useful in conjunction with --line)
sv: Ange inledande kolumnnummer till KOLUMN för den först öppnade filen (användbar i samband med --line)

en: Set initial line number to LINE for the first opened file
sv: Ange inledande radnummer till RAD för den först öppnade filen

en: Set menu item label
sv: Ange rubrik för meny

en: Set path from document
sv: Ange sökväg

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
sv: Anger vilken information som skall användas i mallar.

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
sv: Justerar bakgrundsfärgen för texten i terminalen

en: Sets the color of the long line marker
sv: Väljer färgen på markören för långa rader

en: Sets the default encoding for newly created files
sv: Anger förvald kodning för nyskapade filer

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
sv: Anger förvald teckenkodning vid öppning av icke-Unicode filer

en: Sets the editor font
sv: Anger texteditorns teckensnitt

en: Sets the font for the message window
sv: Justerar teckensnittet för meddelandefönstret

en: Sets the font for the symbol list
sv: Justerar teckensnittet för symbollistan

en: Sets the font for the terminal widget
sv: Justerar teckensnittet för terminalen

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
sv: Justerar förgrundsfärgen för texten i terminalen

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
sv: Justerar sökvägen till skalet som skall startas i terminalemulatorn

en: Setting %s indentation mode for %s.
sv: Inställning %s indragsinställning för %s.

en: Setting indentation width to %d for %s.
sv: Ställ in indragsbredd till %d för %s.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shell
sv: Skal

en: Shell:
sv: Skal:

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Show Color Chooser
sv: Visa färgväljaren

en: Show Indentation _Guides
sv: Visa indragsmarkörer

en: Show Line _Endings
sv: Visa radslut

en: Show Message _Window
sv: Visa meddelandefönster

en: Show S_ymbol List
sv: Visa symbollistan

en: Show Side_bar
sv: Visa sidofält

en: Show White S_pace
sv: Visa tomrum

en: Show _Document List
sv: Visa dokumentlistan

en: Show _Hidden Files
sv: Visa gömda filer

en: Show _Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: Show _Markers Margin
sv: Visa marginalmarkörer

en: Show _Paths
sv: Visa sökvägar

en: Show _Toolbar
sv: Visa verktygsfält

en: Show _hidden files
sv: Visa gömda filer

en: Show calltip
sv: Visa calltip

en: Show close buttons
sv: Visa knappar för stängning

en: Show documents list
sv: Visa listan för öppna filer

en: Show editor tabs
sv: Visa editorns flikar

en: Show hidden files
sv: Visa gömda filer

en: Show indentation guides
sv: Visa indragsmarkörer

en: Show line endings
sv: Visa radslut

en: Show line numbers
sv: Visa radnummer

en: Show markers margin
sv: Visa marginalmarkörer

en: Show sidebar
sv: Visa sidofält

en: Show status bar
sv: Visa statusfält

en: Show symbol list
sv: Visa symbollista

en: Show t_oolbar
sv: Visa verktygsfält

en: Show the current document
sv: Visa dokument

en: Show the preferences dialog
sv: Visa inställningar

en: Show version and exit
sv: Visa version och avsluta

en: Show white space
sv: Visa tomrum

en: Shows a confirmation dialog on exit
sv: Begär bekräftelse vid avslut

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
sv: Visar ett litet kors i filflikarna, som kan användas att enkelt stänga filer om du klickar på det (kräver att du startar om Geany).

en: Shows or hides the Line Number margin
sv: Visar eller gömmer radnummer-marginalen

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
sv: Visar eller gömmer den lilla marginalen till höger om radnummren som används för att markera rader

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
sv: Visar små prickade linjer för att hjälpa dig se rätt indrag

en: Shows the line ending character
sv: Visa radslutstecknet

en: Side by Side
sv: Sida vid sida

en: Sidebar:
sv: Sidofält:

en: Single quotes ' '
sv: Enkla citeringstecken ' '

en: Size:
sv: Storlek:

en: Snippet completion
sv: Komplettera textfragment

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
sv: Några av de många bidragsgivarna (för en komplett lista, läs filen %s):

en: Sort by _Appearance
sv: Sortera efter egenskaper

en: Sort by _Name
sv: Sortera efter namn

en: Source file:
sv: Källfil:

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Space separated list of file patterns used for the find in files dialog (e.g. *.c *.h)
sv: Mellanslagsseparerad lista med filmönster som används för att hitta filer (exempelvis *.c *.h)

en: Spaces
sv: Mellanslag

en: Special Characters
sv: Specialtecken

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
sv: Anger hur många rader som du kan rulla tillbaka i terminalen

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
sv: Anger antalet filer som lagras i Senaste-filer listan

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
sv: Skriv in användardefinierat datum- och tidsformat, som kommer att visas i sidhuvudet. Du kan använda den syntax som specificeras av ANSI C:s strftime funktion.

en: Specify a format for the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
sv: Skriv in ett format för {datetime}. Du kan använda de konverteringskonventioner som används i ANSI C strftime-funktionen.

en: Specify a format for the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
sv: Skriv in ett format för att använda till fältet {date}. Du kan använda den syntax som specificeras av ANSI C:s strftime funktion.

en: Specify a format for the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
sv: Skriv in ett format för att använda för {year}. Du kan använda den syntax som specificeras av ANSI C:s strftime funktion.

en: Split Window
sv: Dela fönster

en: Splits the editor view into two windows.
sv: Delar editor-fönstret i två delar.

en: Square brackets [ ]
sv: Fyrkantig parantes [ ]

en: Startup
sv: Programstart

en: Startup path:
sv: Sökväg vid start:

en: Status messages
sv: Statusmeddelanden

en: Steps
sv: Steg

en: Stop scrolling at last line
sv: Sluta rulla vid sista raden

en: Store project file inside the project base directory
sv: Lagra projektfiler i projektets basmapp

en: Strip trailing spaces and tabs
sv: Ta bort överflödiga mellanslag och tab-tecken

en: Structs
sv: Strukturer

en: Structures
sv: Strukturer

en: Subsection
sv: Subsektion

en: Subsubsection
sv: Subsubsektion

en: Suppress snippet completion
sv: Undertryck komplettering av textfragment

en: Suppress status messages in the status bar
sv: Ignorera statusmeddelanden i statusfältet

en: Switch to Compiler
sv: Växla till kompilatorn

en: Switch to Document
sv: Växla till dokumentet

en: Switch to Editor
sv: Byt till editor

en: Switch to Message Window
sv: Växla till  meddelandefönster

en: Switch to Messages
sv: Växla till Meddelanden

en: Switch to Scribble
sv: Byt till Scribble

en: Switch to Search Bar
sv: Växla till sökfältet

en: Switch to Sidebar
sv: Växla till sidofältet

en: Switch to Sidebar Document List
sv: Växla till dokumentlistan i sidofältet

en: Switch to Sidebar Symbol List
sv: Växla till symbollistan i sidofältet

en: Switch to VTE
sv: Byt till VTE

en: Switch to last used document
sv: Byt till det sist använda dokumentet

en: Switch to last used document after closing a tab
sv: Byt till det sist använda dokumentet efter en flik stängts

en: Switch to left document
sv: Byt till det vänstra dokumentet

en: Switch to right document
sv: Byt till det högra dokumentet

en: Switch to status message list at new message
sv: Byt till statusmeddelandelistan när ett nytt meddelande visas

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
sv: Huruvida Geany skall byta till statusmeddelandefönstret (vid botten) om ett nytt statusmeddelande kommer

en: Symbol list update frequency:
sv: Frekvens för sybollistans uppdatering:

en: Symbol list:
sv: Symbollista:

en: Symbols
sv: Symboler

en: System _default
sv: Grundinställningar

en: T_abs and Spaces
sv: Tab och mellanslag

en: T_abs and spaces
sv: Tab och mellanslag

en: T_oggle Case of Selection
sv: Växla mellan gemener och versaler

en: Tab _key indents
sv: Tab-tangentens indrag

en: Tables
sv: Tabeller

en: Tabs
sv: Tabulatorer

en: Tabs and Spaces
sv: Tab och mellanslag

en: Targets
sv: Mål

en: Technical characters
sv: Tekniska symboler

en: Templates
sv: Mallar

en: Text ended before matching quote was found
sv: Texten tog slut innan matchande citeringstecken hittades

en: Text was empty (or contained only whitespace)
sv: Texten var tom (eller innehöll bara tomt utrymme)

en: Thai
sv: Thailänsk

en: The '%s' project is open.
sv: Projektet '%s' är öppnat.

en: The Geany developer team
sv: Geanys utvecklare

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
sv: Mängden tecken som behövs för att visa symbolautokompletteringslistan

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
sv: Bakgrundsfärgen ändras vid en given kolumn för att indikera var radbrytning bör ske. Detta är lämpligt for proportionella teckensnitt

en: The buffer's previous state is stored in the history and undoing restores it. You can disable this by discarding the history upon reload. This message will not be displayed again but your choice can be changed in the various preferences.
sv: Bufferns föregående status har lagrats, och om du ångrar tar du fram statusen igen. Du kan avaktivera detta genom att tömma histora vid omladdning. Detta meddelande komer inte att visas igen, men dit val kan sparas i inställningarna.

en: The combination '%s' is already used for "%s".
sv: Kombinationen '%s' används redan för "%s".Var god och använd en annan kombination.

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
sv: Kommandot att exekvera med "Öppna med". Du kan använda %f och %d wildcards.
    %f kommer att ersättas med filnamnet och fullständig sökväg
    %d kommer att ersättas med sökvägen till vald fil (utan filnamnet)

en: The current filetype overrides the default style.
sv: Vald filtyp gäller istället för standardfiltypen.

en: The document has been closed.
sv: Dokumentet har stängts.

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
sv: Det exekverade kommandot returnerade en felkod.

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
sv: Det exekverade kommandot returnerade ett fel. Din markering ändrades inte. Felmeddelande: %s

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
sv: Filen "%s" kunde inte öppnas på ett korrekt sätt, och har kortats av. Detta kan inträffa om filen innehåller en NULL byte. Observera att om du sparar den, kan data förloras.
    Filen sattes automatiskt i skrivskyddat läge.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
sv: Filen "%s" verkar inte vara en textfil, eller stöds inte textkodningen.

en: The file "%s" is not valid %s.
sv: Filen "%s" är ogiltig %s.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
sv: Filen "%s" kommer att skrivas ut med följande kommando:
    
    %s

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Filen '%s' finns redan. Vill du skriva över den?

en: The file '%s' is not saved.
sv: Filen '%s' är inte sparad.

en: The file '%s' on the disk is more recent than the current buffer.
sv: Filen '%s' på disken är nyare än den som är laddad i editorn.

en: The file has been reloaded.
sv: Filen har laddats om.

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
sv: Följande tangentbordsgenvägar kan konfigureras:

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
sv: Markören för långa rader är en tunn vertikal linje som visas i editorn. Den hjälper till att visa var det är läge att bryta rader. Värdet anger i vilken kolumn markören visas.

en: The name of the developer
sv: Utvecklarens namn

en: The path "%s" does not exist.
sv: Sökvägen "%s" existerar inte.

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
sv: Tillägget "%s" är inte binärt kompatibel med denna version av Geany. Var god, kompilera om modulen.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
sv: Projektnamnet är för långt (max. %d tecken).

en: The specified project name is too short.
sv: Projektnamnet är för kort.

en: The width in chars of a single indent
sv: Bredd, i antal tecken, på ett indrag

en: This is Geany %s.
sv: Detta är Geany %s.

en: This may cause color schemes to display incorrectly.
sv: Detta kan göra så att färgscheman inte visas korrekt.

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
sv: Detta tillval väljer bort automatisk igenkänning av kodning när nya icke-unicode filer öppnas, och använder i stället en specificerad kodning (behövs vanligen inte)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
sv: Detta tillval gör så att menyn inte visas när du trycker på F10. Detta kan vara användbart, exempelvis om du kör Midnight Commander i VTE.

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
sv: Denna plugin ger möjlighet till olika valmöjligheter vid sparande av filer.

en: Toggle All Additional Widgets
sv: Visa / göm verktygsfält

en: Toggle All _Additional Widgets
sv: Visa / göm verktygsfält

en: Toggle Line breaking
sv: Justera radbrytning (line-break)

en: Toggle Line wrapping
sv: Justera radbrytning (line-wrap)

en: Toggle Messages Window
sv: Stäng av / på meddelandefönstret

en: Toggle Sidebar
sv: Stäng av / på sidofältet

en: Toggle current fold
sv: Justera nuvarande mapp

en: Toggle line commentation
sv: Stäng av / på radkommentarer

en: Toggle marker
sv: Stäng av / på markör

en: Toggle plugin status
sv: Stäng av / på instickmodulens status

en: Toggle the documents list on and off
sv: Stäng av / på listan med öppna filer

en: Toggle the symbol list on and off
sv: Stäng av / på symbollistan

en: Too many items selected!
sv: För många element markerade!

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Tools
sv: Verktyg

en: Top
sv: Topp

en: Top and Bottom
sv: Topp och botten

en: Traits
sv: Egenskaper

en: Translators
sv: Översättare

en: Triggers
sv: Utlösare

en: Try to resave the file?
sv: Vill du försöka spara om filen?

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Type Selectors
sv: Typ-konstruktörer

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
sv: Geany kan gissa vad du vill skriva, och visar förslag på fullständiga strängar som du kan välja mellan med ett enkelt tryck på returtangenten

en: Type constructors
sv: Typ-konstruktörer

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
sv: Skriv vad du vill här, använd den som ett klotterplank

en: Type:
sv: Typ:

en: Types
sv: Typ

en: U_ncomment Line(s)
sv: Avkommentera rader

en: Uncomment line(s)
sv: Ta bort kommentarer från rad(er)

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo history will be lost.
sv: Redigeringshistoria för ångra-funktionen kommer att förloras.

en: Undo the last modification
sv: Ångra senaste ändring

en: Unfold all
sv: Vik upp alla

en: Unknown error executing child process
sv: Okänt fel vid exekvering av underprocess

en: Unknown filetype extension for "%s".
sv: Okänd filändelse för filen "%s".

en: Up
sv: Upp

en: Usage: %s -g <Tags File> <File list>
sv: Användning: %s -g <Taggfil> <Fillista>

en: Use FILE as the dynamically-linked VTE library
sv: Använd FIL som det dynamiskt länkade VTE biblioteket

en: Use Perl-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please refer to the manual.
sv: Använd Perl-liknande reguljära uttryck. För mer information, se dokumentationen.

en: Use Windows native dialogs
sv: Använd Windows gränssnitt

en: Use _escape sequences
sv: Använd escape-sekvenser

en: Use alternate configuration directory DIR
sv: Använd en alternativ sökväg till mappen MAPP

en: Use an external command for printing
sv: Använd ett externt kommando för att skriva ut

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
sv: Använd ordet under muspekaren när Sök, Sök i filer eller Ersätt väljs och det inte finns något markerat tidigare

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
sv: Använd fast kodning när icke-unicode filer öppnas

en: Use global settings
sv: Använd globala inställningar

en: Use indicators to show compile errors
sv: Använd indikatorer för att visa kompileringsfel

en: Use multi-line matchin_g
sv: Använd flerraders matchning

en: Use native GTK printing
sv: Använd GTKs utskriftshantering

en: Use one tab per indent
sv: Använd en tab per indrag

en: Use project-based session files
sv: Använd projektbaserade sessionsfiler

en: Use socket filename FILE for communication with a running Geany instance
sv: Använd socket FIL för kommunikation med en annan Geany-instans

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
sv: Använd mellanslag om det totala indraget är mindre än tab-bredden -- i annat fall, använd båda

en: Use spaces when inserting indentation
sv: Använd mellanslag vid infogande av indrag

en: Use the basename of the printed file
sv: Använd den utskrivna filens basnamn

en: Use the current file's directory for Find in Files
sv: Använd nuvarande fils sökväg för funktionen Sök i Filer

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
sv: Använd ordet under muspekaren vid Sök

en: Use the project's base directory
sv: Använd projektets basmapp

en: Value
sv: Värde

en: Variables
sv: Variabler

en: Variables / Signals
sv: Variabler / Signaler

en: Various
sv: Övriga

en: Version number, which a new file initially has
sv: Versionnummret som filen börjar med

en: Version:	%s
    Author(s):	%s
    Filename:	%s
sv: Version:	%s
    Författare:	%s
    Filnamn:	%s

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: View
sv: Visa

en: Views
sv: Visa

en: Warning
sv: Varning

en: Warning: non-standard hard tab width: %d != 8!
sv: Varning: icke-standard hård-tabb bredd: %d !=8!

en: West European
sv: Västeuropeisk

en: Western
sv: Västeuropeisk

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
sv: När "smart" home-tangent är aktiverad kommer HOME tangenten flytta tecken teckenmarkören till det första icke-blanka tecknet på raden, om den inte redan är där. När denna funktion är avaktiverad kommer HOME tangenten alltid flytta teckenmarkören till början av raden, oavsett dess nuvarande position.

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
sv: När tillvalet är aktiverat, lagras projektfilen innuti bassökvägen för projektet istället för ett steg ovanför bassökvägen. Du kan fortförande ändra sölvägen till projektfilen i "Nytt projekt"-menyn.

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
sv: Huruvida den virtuella terminalemuleringen (VTE) skall laddas vid start. Välj bort om du ej behöver den

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
sv: Om datorn skall avge en ljudsignal när när kompileringen har avslutats

en: Whether to blink the cursor
sv: Huruvida textmarkören skall blinka

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
sv: Huruvida indragstyp skall hittas automatiskt via filens innehåll när den öppnats

en: Whether to detect the indentation width from file contents when a file is opened
sv: Huruvida indragsbredd skall hittas automatiskt via filens innehåll när den öppnas

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files
sv: Huruvida \"cd $path\" skall exekveras när du växlar mellan öppna filer

en: Whether to place file tabs next to the current tab rather than at the edges of the notebook
sv: Huruvida nya fil-flikar skall placeras bredvid aktuell flik eller vid kanten av anteckningarna

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
sv: Om texten rullas ner till botten om en tangent trycks ned

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
sv: Huruvida texten i fönstret längst ner skall rullas när utmatning sker

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
sv: Huruvida statusfältet skall visas längst ner i huvudfönstret

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
sv: Huruvida programmet skall sluta rulla en sida efter den sista raden i ett dokument

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
sv: Huruvida projektets sessionsfiler skall sparas för att senare öppna den när projektet åter öppnas

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
sv: Huruvida indikatorer skall användas (taggiga understrykningar) skall användas för att markera rader där kompilatorn hittat fel eller varningar

en: Wi_ki
sv: Wiki

en: Without encoding
sv: Utan kodning

en: Word Count
sv: Ordräkning

en: Word part completion
sv: Komplettera ordfragment

en: Words:
sv: Ord:

en: Working directory
sv: Arbetsmapp

en: Wrap search and find again?
sv: Vill du fortsätta sökningen från början av dokumentet?

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
sv: Radbryt rader vid fönsterkant och fortsätt på nästa rad. Observera att radbrytning tar mycket systemresurser vid redigering av stora dokument, och bör därför vara avslagen på långsamma datorer.

en: Write:
sv: Skriv:

en: XML/HTML tag auto-closing
sv: Stäng XML/HTML-taggar automatiskt

en: Year:
sv: År:

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
sv: Du kan skicka markeringen till vilket av dessa kommandon som helst.

en: You have specified an invalid project filename.
sv: Du har valt ett ogiltigt filnamn.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
sv: Mappen där inställningar lagras har flyttats från "%s" till "%s".

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
sv: Mappen där inställningar lagras "%s" kunde inte flyttas till "%s" (%s). Du måste själv flytta mappen.

en: Zoom In
sv: Förstora

en: Zoom Out
sv: Förminska

en: Zoom Reset
sv: Återställ förstoring

en: Zoom in the text
sv: Förstora texten

en: Zoom out the text
sv: Förminska texten

en: [FILES...]
sv: [FILER...]

en: _Allow
sv: Tillåt

en: _Append toolbar to the menu
sv: Lägg till verktygsfältet till menyn

en: _Apply Default Indentation
sv: Använd förinställt indrag

en: _Auto-indentation
sv: Använd automatiskt indrag

en: _Auto-replace Special Characters
sv: Ersätt specialtecken automatiskt

en: _Base path:
sv: Bassökväg:

en: _Build
sv: Bygg

en: _C++ Class...
sv: C++ klass...

en: _Clone
sv: Klona

en: _Close
sv: Stäng

en: _Collapse All
sv: Stäng alla

en: _Color Chooser
sv: Färgväljare

en: _Comment Line(s)
sv: Kommentera rader

en: _Compile
sv: Kompilera

en: _Copy Current Line(s)
sv: Kopiera rad(er)

en: _Decrease Indent
sv: Minska indrag

en: _Delete Current Line(s)
sv: Radera rad(er)

en: _Description:
sv: Beskrivning:

en: _Detect from Content
sv: Upptäck automatiskt från innehållet

en: _Directory to save backup files in:
sv: Sökväg att spara backupfilerna i:

en: _Directory:
sv: Sökväg:

en: _Document
sv: Dokument

en: _Don't save
sv: Spara _inte

en: _Donate...
sv: Donera...

en: _East European
sv: Östeuropeisk

en: _Edit
sv: Redigera

en: _Enable
sv: Sätt på

en: _Execute
sv: _Exekvera

en: _Expand All
sv: Expandera alla

en: _Export
sv: Exportera

en: _File
sv: Arkiv

en: _Filetype Configuration
sv: Konfigurationen av filtyper

en: _Filetype to use for newly opened files:
sv: Filtyp att använda för nyöppnade filer:

en: _Find All
sv: Hitta alla

en: _Find in Files...
sv: Sök i filer...

en: _Find...
sv: Sök...

en: _Fold All
sv: Vik ihop alla

en: _Format
sv: Format

en: _GTK+ Class...
sv: GTK+ klass...

en: _Go to Line...
sv: Gå till rad...

en: _HTML Replacement
sv: HTML Ersättning

en: _Help
sv: Hjälp

en: _Hide Message Window
sv: Dölj meddelandefönster

en: _Hide Toolbar
sv: Göm verktygsfältet

en: _Images only
sv: Endast bilder

en: _In Document
sv: I dokumentet

en: _Increase Indent
sv: Öka indrag

en: _Input Methods
sv: Inmatningsmetoder

en: _Insert
sv: Infoga

en: _Insert "include <...>"
sv: Infoga "include <...>"

en: _Insert Special HTML Characters...
sv: Infoga speciella HTML-tecken...

en: _Insert line numbers
sv: Infoga radnummer

en: _Invert search results
sv: Invertera sökresultat

en: _Large icons
sv: Stora ikoner

en: _Line Wrapping
sv: Radbrytning

en: _Make All
sv: Kör Make all

en: _Mark
sv: Markera

en: _Mark All
sv: Markera allt

en: _Markup Languages
sv: Märkningsspråk

en: _Middle Eastern
sv: Mellanösternsk

en: _More
sv: _Mer

en: _More Options
sv: Mer inställningar

en: _Move Line(s) Up
sv: Flytta rad(er) uppåt

en: _Name:
sv: Namn:

en: _New...
sv: Nytt...

en: _Next
sv: Nästa

en: _Next Error
sv: Nästa fel

en: _Open...
sv: Öppna...

en: _Override
sv: Bryt

en: _Overwrite
sv: Skriv över

en: _PHP Class...
sv: PHP klass...

en: _Plugin Manager
sv: Tilläggshanteraren

en: _Previous
sv: Föregående

en: _Previous Error
sv: Föregående fel

en: _Print status message if files have been automatically saved
sv: Skriv statusmeddelande om filer sparats automatiskt

en: _Print...
sv: Skriv ut...

en: _Programming Languages
sv: Programmeringsspråk

en: _Project
sv: Projekt

en: _Recent Projects
sv: Senaste projekt

en: _Recurse in subfolders
sv: Gå igenom undermappar

en: _Reflow Lines/Block
sv: Gör om flöde för rader/block

en: _Reload
sv: Ladda om

en: _Reload Configuration
sv: Ladda om konfigurationen

en: _Replace
sv: Ersätt

en: _Replace Characters in Selection
sv: Byt ut tecken i markeringen

en: _Replace Spaces with Tabs...
sv: Ersätt mellanslag med tab...

en: _Replace...
sv: Ersätt...

en: _Restart Terminal
sv: Starta om terminalen

en: _SE & SW Asian
sv: SV & SÖ Asiatisk

en: _Scripting Languages
sv: Skriptspråk

en: _Search
sv: Sök

en: _Search for:
sv: Sök efter:

en: _Send Selection to
sv: Skicka markering till

en: _Send Selection to Terminal
sv: Skicka markeringen till terminalen

en: _Set Build Commands
sv: Ange _kommandon för att bygga

en: _Set Custom Date Format
sv: Ställ in användardefinierat datumformat

en: _Set Path From Document
sv: Ange sökväg från dokumentet

en: _Side by Side
sv: Sida vid sida

en: _Small icons
sv: Små ikoner

en: _Spaces
sv: Mellanslag

en: _Split Window
sv: Dela fönster

en: _Strip Trailing Spaces
sv: Ta bort _överflödiga mellanslag

en: _Tabs
sv: Tabulatorer

en: _Text only
sv: Endast text

en: _Toggle Line Commentation
sv: Aktivera / avaktivera radkommentarer

en: _Toolbar Preferences
sv: Inställningar för verktygsfält

en: _Tools
sv: Verktyg

en: _Top and Bottom
sv: Topp och botten

en: _Transpose Current Line
sv: Förflytta raden

en: _Unfold All
sv: Vik upp alla

en: _Unicode
sv: Unicode

en: _Unsplit
sv: Sätt ihop

en: _Use Custom Date Format
sv: Använd användardefinierat datumformat

en: _Use current zoom level
sv: Använd nuvarande zoom-nivå

en: _Use regular expressions
sv: Använd reguljära uttryck

en: _Very small icons
sv: Mycket små ikoner

en: _View
sv: Visa

en: _Website
sv: Webbsida

en: _West European
sv: Västeuropeisk

en: _Width:
sv: Bredd:

en: _Word Count
sv: Räkna ord

en: _Write Unicode BOM
sv: Skriv Unicode BOM

en: all
sv: alla

en: built on %s with
sv: byggd %s med

en: custom
sv: användardefinierad

en: developer
sv: utvecklare

en: failed to substitute %%p, no project active
sv: misslyckades ersätta %%p, inget projekt är aktivt

en: invalid VTE library "%s": missing symbol "%s"
sv: ogiltigt VTE bibliotek "%s": symbol saknas "%s"

en: invisible
sv: osynlig

en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
sv: rad: %l / %L	 kol: %c	 vald: %s	 %w      %t      %mläge: %M      kodning: %e      filtyp: %f      omfång: %S

en: maintainer
sv: ansvarig

en: project
sv: projekt

en: projects
sv: projekt

en: seconds
sv: sekunder

en: selection
sv: markering

en: translation maintainer
sv: ansvarig för översättningar

en: unknown
sv: okänd

en: untitled
sv: namnlös

en: whole document
sv: hela dokumentet
