Exo - en to sv translation catalogue (261 entries)

en:        %s [options] --build-list [[name file]...]
sv:        %s [flaggor] --build-list [[namn fil]...]

en:        exo-open --launch TYPE [PARAMETERs...]
sv:        exo-open --launch TYP [PARAMETRAR...]

en:   --build-list      Parse (name, file) pairs
sv:   --build-list      Tolka (namn, fil) par

en:   --extern          Generate extern symbols
sv:   --extern          Generera externa symboler

en:   --launch TYPE [PARAMETERs...]       Launch the preferred application of
                                          TYPE with the optional PARAMETERs, where
                                          TYPE is one of the following values.
sv:   --launch TYP [PARAMETRAR...]        Kör det föredragna programmet för TYP
                                          med frivilliga PARAMETRAR, där TYP är
                                          ett av följande värden.

en:   --name=identifier C macro/variable name
sv:   --name=identifierare C-makro/variabelnamn

en:   --output=filename Write generated csource to specified file
sv: --output=filename Skriv mottagen csource till angiven fil

en:   --static          Generate static symbols
sv:   --static          Generera statiska symboler

en:   --strip-comments  Remove comments from XML files
sv:   --strip-comments Ta bort kommentarer från XML-filer

en:   --strip-content   Remove node contents from XML files
sv:   --strip-content Ta bort nodinnehåll från XML-filer

en:   --working-directory DIRECTORY       Default working directory for applications
                                          when using the --launch option.
sv:   --working-directory KATALOG         Standardarbetskatalog för program
                                          när flaggan --launch används.

en:   -?, --help                          Print this help message and exit
sv:   -?, --help                          Skriv ut det här hjälpmeddelandet och avsluta

en:   -V, --version                       Print version information and exit
sv:   -V, --version                       Skriv ut versionsinformation och avsluta

en:   -V, --version     Print version information and exit
sv:   -V, --version     Skriv ut versionsinformation och avsluta

en:   -h, --help        Print this help message and exit
sv:   -h, --help        Skriv ut det här hjälpmeddelandet och avsluta

en:   WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
sv:   WebBrowser       - Den föredragna webbläsaren.
      MailReader       - Den föredragna e-postklienten.
      FileManager      - Den föredragna filhanteraren.
      TerminalEmulator - Den föredragna terminalemulatorn.

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
sv: %s (Xfce %s)
    
    Copyright © 2003-2006
            os-cillation e.K. Alla rättigheter är reserverade.
    
    Skrivet av Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Byggt med Gtk+-%d.%d.%d, kör Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Rapportera fel till <%s>.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: %s comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY,
    You may redistribute copies of %s under the terms of
    the GNU Lesser General Public License which can be found in the
    %s source package.
sv: %s levereras UTAN NÅGON FORM AV GARANTIER,
    Du kan distribuera kopior av %s under villkoren för
    GNU Lesser General Public License som kan hittas i
    källkodspaketet för %s.

en: Action Icons
sv: Åtgärdsikoner

en: Active
sv: Aktiv

en: Active item border color
sv: Kantfärg för aktivt objekt

en: Active item fill color
sv: Fyllnadsfärg för aktivt objekt

en: Active item index
sv: Index för aktiva objekt

en: Active item text color
sv: Textfärg för aktivt objekt

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Icons
sv: Alla ikoner

en: Animations
sv: Animeringar

en: Application Chooser Button
sv: Programväljarknapp

en: Application Icons
sv: Programikoner

en: Block Device
sv: Blockenhet

en: Browse the file system
sv: Bläddra i filsystemet

en: Browse the file system to choose a custom command.
sv: Bläddra genom filsystemet för att välja ett anpassat kommando.

en: Browse the web
sv: Surfa på webben

en: C_omment:
sv: K_ommentar:

en: C_reate
sv: S_kapa

en: Caja File Manager
sv: Filhanteraren Caja

en: Character Device
sv: Teckenenhet

en: Choose Preferred Application
sv: Välj föredraget program

en: Choose a custom File Manager
sv: Välj en anpassad filhanterare

en: Choose a custom Mail Reader
sv: Välj en anpassad e-postklient

en: Choose a custom Terminal Emulator
sv: Välj en anpassad terminalemulator

en: Choose a custom Web Browser
sv: Välj en anpassad webbläsare

en: Choose filename
sv: Välj filnamn

en: Clear search field
sv: Töm sökfältet

en: Column Spacing
sv: Kolumnmellanrum

en: Column spacing
sv: Kolumnmellanrum

en: Comm_and:
sv: Komm_ando:

en: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
sv: Copyright © %s
            os-cillation e.K. Alla rättigheter reserverade.
    
    Skrivet av Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Create Directory
sv: Skapa katalog

en: Create Launcher
sv: Skapa programstartare

en: Create Launcher <b>%s</b>
sv: Skapa programstartare <b>%s</b>

en: Create Link
sv: Skapa länk

en: Create a new desktop file in the given directory
sv: Skapa en ny skrivbordsfil i den angivna katalogen

en: Cursor item border color
sv: Kantfärg för markörobjekt

en: Cursor item fill color
sv: Fyllnadsfärg för markörobjekt

en: Cursor item text color
sv: Textfärg för markörobjekt

en: Customize Toolbar...
sv: Anpassa verktygsrad...

en: Debian Sensible Browser
sv: Debians sensible-browser

en: Debian X Terminal Emulator
sv: Debian X-terminalemulator

en: Device Icons
sv: Enhetsikoner

en: Drag an item onto the toolbars above to add it, from the toolbars in the items table to remove it.
sv: Dra ett objekt till verktygsraderna ovan för att lägga till det, från verktygsraderna till objekttabellen för att ta bort det.

en: Edit Directory
sv: Redigera katalog

en: Edit Launcher
sv: Redigera programstartare

en: Edit Link
sv: Redigera länk

en: Emblems
sv: Emblem

en: Emoticons
sv: Känsloikoner

en: Enable Search
sv: Aktivera sökning

en: Enlightened Terminal Emulator
sv: Enlightened terminalemulator

en: Epiphany Web Browser
sv: Webbläsaren Epiphany

en: Executable Files
sv: Körbara filer

en: Failed to create "%s".
sv: Misslyckades med att skapa "%s".

en: Failed to execute default File Manager
sv: Misslyckades med att köra den föredragna filhanteraren

en: Failed to execute default Mail Reader
sv: Misslyckades med att köra den föredragna e-postklienten

en: Failed to execute default Terminal Emulator
sv: Misslyckades med att starta föredragen terminalemulator

en: Failed to execute default Web Browser
sv: Misslyckades med att starta föredragen webbläsare

en: Failed to launch preferred application for category "%s".
sv: Misslyckades med att starta det föredragna programmet för kategorin "%s".

en: Failed to load contents from "%s": %s
sv: Misslyckades med att läsa innehållet i "%s": %s

en: Failed to load image "%s": Unknown reason, probably a corrupt image file
sv: Misslyckades med att läsa in bilden "%s": Okänd anledning, antagligen en skadad bildfil

en: Failed to open "%s".
sv: Misslyckades med att öppna "%s".

en: Failed to open %s for writing
sv: Misslyckades med att öppna %s för skrivning

en: Failed to open URI "%s".
sv: Misslyckades med att öppna URI:en "%s".

en: Failed to open display
sv: Misslyckades med att öppna display

en: Failed to open file "%s": %s
sv: Misslyckades med att öppna filen "%s": %s

en: Failed to parse contents of "%s": %s
sv: Misslyckades med att tolka innehållet i "%s": %s

en: Failed to read file "%s": %s
sv: Misslyckades med att läsa filen "%s": %s

en: Failed to save "%s".
sv: Misslyckades med att spara "%s".

en: Failed to set default File Manager
sv: Misslyckades med att ställa in den föredragna filhanteraren

en: Failed to set default Mail Reader
sv: Misslyckades med att ställa in den föredragna e-postklienten

en: Failed to set default Terminal Emulator
sv: Misslyckades med att ställa in den föredragna terminalemulatorn

en: Failed to set default Web Browser
sv: Misslyckades med att ställa in den föredragna webbläsaren

en: File "%s" has no type key
sv: Filen "%s" saknar en type-nyckel

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: File Type Icons
sv: Filtypsikoner

en: File location is not a regular file or directory
sv: Filens plats är inte en vanlig fil eller katalog

en: Folder
sv: Katalog

en: Follow state
sv: Följ tillstånd

en: GNOME Terminal
sv: GNOME-terminal

en: Galeon Web Browser
sv: Webbläsaren Galeon

en: Homogeneous
sv: Homogena

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
sv: Hur texten och ikonen i varje objekt placeras relativt till varandra

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon Bar Model
sv: Modell för ikonrad

en: Icon View Model
sv: Ikonvymodell

en: Icon column
sv: Ikonkolumn

en: If you don't specify the --launch option, exo-open will open all specified
    URLs with their preferred URL handlers. Else, if you specify the --launch
    option, you can select which preferred application you want to run, and
    pass additional parameters to the application (i.e. for TerminalEmulator
    you can pass the command line that should be run in the terminal).
sv: Om du inte anger --launch kommer exo-open öppna alla angivna URL:er med
    deras föredragna URL-hanterare. Annars, om du anger --launch, kan du välja
    vilken av de föredragna programmen du vill köra, och de kan ge extra parametrar
    till program (t.ex. kan du ange kommandot som ska köras i terminalen
    med TerminalEmulator).

en: Image Files
sv: Bildfiler

en: Invalid helper type "%s"
sv: Ogiltig hjälpartyp "%s"

en: Konqueror Web Browser
sv: Webbläsaren Konqueror

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
sv: Kör standardhjälparen för TYP med frivilliga PARAMETRAR, där TYP är ett av följande värden.

en: Launching desktop files is not supported when %s is compiled without GIO-Unix features.
sv: Körning av skrivbordsfiler stöds inte när %s är kompilerad utan GIO-Unix-funktioner.

en: Layout mode
sv: Layoutläge

en: Links Text Browser
sv: Textwebbläsaren Links

en: Location Icons
sv: Platsikoner

en: Lynx Text Browser
sv: Textwebbläsaren Lynx

en: Mail Reader
sv: E-postklient

en: Margin
sv: Marginal

en: Markup column
sv: Markupkolumn

en: Menu Icons
sv: Menyikoner

en: Model column to search through when searching through item
sv: Modellkolumn att söka i genom vid sökning efter objekt

en: Model column used to retrieve the absolute path of an image file to render
sv: Modellkolumn använd för att hämta den absoluta sökvägen till en bildfil att behandla

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
sv: Modellkolumn som används för att hämta ikonens pixbuf från

en: Model column used to retrieve the text from
sv: Modellkolumn som används för att hämta texten från

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
sv: Modellkolumn som används för att hämta texten om Pango-markup används

en: Model for the icon bar
sv: Modell för ikonraden

en: Mozilla Browser
sv: Webbläsaren Mozilla

en: Mozilla Mail
sv: Mozilla e-post

en: No application selected
sv: Inget program valt

en: No command specified
sv: Inget kommando angavs

en: No file selected
sv: Ingen fil vald

en: No file/folder specified
sv: Ingen fil/katalog angavs

en: No helper defined for "%s".
sv: Ingen hjälpare definierad för "%s".

en: No icon
sv: Ingen ikon

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Number of columns to display
sv: Antal kolumner att visa

en: Open the Preferred Applications
    configuration dialog
sv: Öppna konfigurationsdialogen
    för Föredragna program

en: Opera Browser
sv: Webbläsaren Opera

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Orientation
sv: Orientering

en: PCMan File Manager
sv: Filhanteraren PCMan

en: PCManFM-Qt File Manager
sv: PCManFM-Qt Filhanterare

en: Perl Scripts
sv: Perl-skript

en: Pixbuf column
sv: Pixbuf-kolumn

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
sv: Välj den filhanterare som du föredrar
    och tryck på OK för att fortsätta.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
sv: Välj den e-postklient som du föredrar
    och tryck på OK för att fortsätta.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
sv: Välj den terminalemulator som du
    föredrar och tryck på OK för att fortsätta.

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
sv: Välj den webbläsare som du
    föredrar och tryck på OK för att fortsätta.

en: Please report bugs to <%s>.
sv: Rapportera fel till <%s>.

en: Preferred Applications
sv: Föredragna program

en: Preferred Applications (Web Browser, Mail Reader and Terminal Emulator)
sv: Föredragna program (webbläsare, e-postklient och terminalemulator)

en: Preset URL when creating a link
sv: Standard-URL för nya länkar

en: Preset command when creating a launcher
sv: Standardkommando för ny programstartare

en: Preset comment when creating a desktop file
sv: Standardkommentar för ny skrivbordsfil

en: Preset icon when creating a desktop file
sv: Standardikon för ny skrivbordsfil

en: Preset name when creating a desktop file
sv: Standardnamn för ny skrivbordsfil

en: Press left mouse button to change the selected application.
sv: Vänsterklicka för att ändra det valda programmet.

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Print version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Python Scripts
sv: Python-skript

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
sv: Fråga standardhjälpen om TYPE, då TYPE är ett av följande värden.

en: Read your email
sv: Läs din e-post

en: Render differently based on the selection state.
sv: Rita ut olika baserat på markeringens tillstånd.

en: Reorderable
sv: Omarrangeringsbar

en: Restart command
sv: Omstartskommando

en: Rodent File Manager
sv: Filhanteraren Rodent

en: Row Spacing
sv: Radmellanrum

en: Row spacing
sv: Radmellanrum

en: Ruby Scripts
sv: Ruby-skript

en: Run in _terminal
sv: Kör i _terminal

en: SOCKET ID
sv: UTTAGS-ID

en: Search Column
sv: Sökkolumn

en: Select _icon from:
sv: Välj _ikon från:

en: Select a working directory
sv: Välj en arbetskatalog

en: Select an Application
sv: Välj ett program

en: Select an icon
sv: Välj en ikon

en: Select application
sv: Välj program

en: Select default applications for various services
sv: Välj standardprogram för olika tjänster

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
sv: Välj det här alternativet för att aktivera startnotifiering när kommandot körs från filhanteraren eller menyn. Inte alla program har stöd för startnotifiering.

en: Select this option to run the command in a terminal window.
sv: Välj det här alternativet för att köra kommandot i ett terminalfönster.

en: Selection mode
sv: Markeringsläge

en: Separator
sv: Avgränsare

en: Session restart command
sv: Omstartskommando för sessionen

en: Settings manager socket
sv: Uttag för inställningshanterare

en: Shell Scripts
sv: Skalskript

en: Single Click
sv: Enkelklick

en: Single Click Timeout
sv: Tidsgräns för enkelklick

en: Socket
sv: Uttag

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
sv: Mellanrum som infogas vid kanterna av ikonvyn

en: Space which is inserted between cells of an item
sv: Mellanrum mellan cellerna i ett objekt

en: Space which is inserted between grid column
sv: Mellanrum som infogas mellan kolumner i rutnät

en: Space which is inserted between grid rows
sv: Mellanrum som infogas mellan rader i rutnät

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
sv: Välj det program som du vill använda
    som föredragen filhanterare för Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
sv: Välj det program som du vill använda
    som föredragen e-postklient för Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
sv: Välj det program som du vill använda
    som föredragen terminalemulator för Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
sv: Välj det program som du vill använda
    som föredragen webbläsare för Xfce:

en: Status Icons
sv: Statusikoner

en: Stock Icons
sv: Standardikoner

en: TYPE [PARAMETER]
sv: TYP [PARAMETER]

en: Terminal Emulator
sv: Terminalemulator

en: Text column
sv: Textkolumn

en: Text for I_mportant Icons
sv: Text för _viktiga ikoner

en: Text for _All Icons
sv: Text för _alla ikoner

en: The GIcon to render.
sv: GIcon att rita ut.

en: The amount of space between two consecutive columns
sv: Storleken på mellanrummet mellan två kolumner

en: The amount of space between two consecutive rows
sv: Storleken på mellanrummen mellan två efterföljande rader

en: The amount of time after which the item under the mouse cursor will be selected automatically in single click mode
sv: Tiden det tar innan objektet som är under muspekaren automatiskt kommer att väljas i enkelklicksläge

en: The file "%s" contains no data
sv: Filen "%s" innehåller inget data

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
sv: Följande TYPEs srtöds för --launch och --query kommandona:
    
      WebBrowser       - Föredragen webbläsare.
      MailReader       - Föredraget e-postprogram.
      FileManager      - Föredragen filhanterare.
      TerminalEmulator - Föredragen terminalemulator.

en: The following TYPEs are supported for the --launch command:
sv: De följande TYPerna stöds för kommandot --launch:

en: The icon to render.
sv: Ikonen att rita ut.

en: The layout mode
sv: Layoutläget

en: The model for the icon view
sv: Modellen för ikonvyn

en: The orientation of the iconbar
sv: Orienteringen för ikonraden

en: The preferred File Manager will be used to browse the contents of folders.
sv: Den föredragna filhanteraren kommer att användas för att bläddra i innehållet i mappar.

en: The preferred Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
sv: Den föredragna e-postläsaren kommer att användas för att skriva e-brev när du klickar på e-postadresser.

en: The preferred Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
sv: Den föredragna terminalemulatorn kommer att användas för att köra kommandon som kräver CLI-omgivning.

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
sv: Den föredragna webbläsaren kommer att användas för att öppna hyperlänkar och visa hjälpinnehåll.

en: The selection mode
sv: Markeringsläget

en: The size of the icon to render in pixels.
sv: Storleken för ikonen att rita ut, i bildpunkter.

en: The width used for each item
sv: Bredden som används för varje objekt

en: Toolbar _Style
sv: _Stil på verktygsrad

en: Type '%s --help' for usage.
sv: Ange "%s --help" för användning.

en: Type of desktop file to create (Application or Link)
sv: Typ av skrivbordsfil att skapa (program eller länk)

en: Unable to detect the URI-scheme of "%s".
sv: Det gick inte att identifiera URI-schema för "%s".

en: Uncategorized Icons
sv: Okategoriserade ikoner

en: Unsupported desktop file type "%s"
sv: Skrivbordsfiltypen "%s" stöds inte

en: Usage: %s [options] [file]
sv: Användning: %s [flaggor] [fil]

en: Usage: exo-open [URLs...]
sv: Användning: exo-open [URL:er...]

en: Use _startup notification
sv: Använd _startsnotifiering

en: Use a custom application which is not included in the above list.
sv: Använd ett anpassat program som inte finns i ovanstående lista.

en: Use the command line
sv: Använd kommandoraden

en: View allows user to search through columns interactively
sv: Vyn tillåter användaren att interaktivt söka genom kolumner

en: View is reorderable
sv: Vyn är omarrangeringsbar

en: W3M Text Browser
sv: Textwebbläsaren W3M

en: Web Browser
sv: Webbläsare

en: Whether the children should be all the same size
sv: Huruvida alla barn ska ha samma storlek

en: Whether the items in the view can be activated with single clicks
sv: Huruvida objekten i vyn kan aktiveras med enkelklick

en: Width for each item
sv: Bredd för varje objekt

en: Window group
sv: Fönstergrupp

en: Window group leader
sv: Fönstergruppledare

en: Working _Directory:
sv: Arbets_katalog:

en: X Terminal
sv: X-terminal

en: Xfce Terminal
sv: Xfce-terminalen

en: Xfe File Manager
sv: Filhanteraren Xfe

en: [FILE|FOLDER]
sv: [FIL|MAPP]

en: _Add a new toolbar
sv: _Lägg till en ny verktygsrad

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Desktop Default
sv: _Skrivbordets standard

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Icon:
sv: _Ikon:

en: _Icons only
sv: Endast _ikoner

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Other...
sv: _Annat...

en: _Remove Toolbar
sv: _Ta bort verktygsrad

en: _Save
sv: _Spara

en: _Search icon:
sv: _Sök efter ikon:

en: _Text only
sv: Endast _text

en: _Utilities
sv: Ver_ktyg

en: size
sv: storlek
