Xfce4-session - en to ja translation catalogue (201 entries)

en: (Unknown program)
ja: (不明なプログラム)

en: (Unknown)
ja: (不明)

en: <b>Author:</b>
ja: <b>著作者:</b>

en: <b>Compatibility</b>
ja: <b>互換性</b>

en: <b>Description:</b>
ja: <b>説明:</b>

en: <b>Homepage:</b>
ja: <b>ホームページ:</b>

en: <b>Information</b>
ja: <b>情報</b>

en: <b>Logout Settings</b>
ja: <b>ログアウトの設定</b>

en: <b>Security</b>
ja: <b>セキュリティ</b>

en: <b>Session Chooser</b>
ja: <b>セッションの選択</b>

en: <b>Shutdown</b>
ja: <b>シャットダウン</b>

en: <b>Version:</b>
ja: <b>バージョン:</b>

en: Ad_vanced
ja: 詳細(_V)

en: Add application
ja: アプリケーションの追加

en: All Xfce cache files could not be cleared
ja: すべての Xfce キャシュファイルをクリアすることができませんでした

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Always
ja: 常に

en: Always save the session when logging out
ja: ログアウト時に常にセッションを保存します

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: App_lication Autostart
ja: 自動開始アプリケーション(_L)

en: Are you sure you want to empty the session cache?
ja: セッションキャッシュを空にしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove "%s"
ja: "%s" を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to terminate "%s"?
ja: "%s" を終了させてもよろしいですか?

en: Automatically save session on logo_ut
ja: ログアウト時に自動的にセッションを保存する(_U)

en: Background color:
ja: 背景の色:

en: Balou Splash Engine
ja: Balou 起動画面エンジン

en: Balou theme
ja: Balou テーマ

en: Below is the list of applications that will be started automatically when you login to your Xfce desktop, in addition to the applications that were saved when you logged out last time. Cursive applications belong to another desktop environment, but you can still enable them if you want.
ja: 以下は Xfce デスクトップにログインする時に自動的に開始されるアプリケーションのリストです。この他に最後にログアウトした時に保存されたアプリケーションも加わります。斜体で表示されているアプリケーションは他のデスクトップ環境のものですが、必要であれば起動させることができます。

en: Can only terminate clients when in the idle state
ja: 待機状態の時のみクライアントを終了できます

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
ja: ログインを取消してログイン画面に戻ります。

en: Choose a name for the new session:
ja: 新規セッション名を選択してください:

en: Choose image...
ja: 画像を選択してください...

en: Choose session
ja: セッションを選択してください

en: Choose session name
ja: セッション名を選択して下さい

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
ja: 復元したいセッションを選択してください。セッション名を単にダブルクリックします。

en: Choose theme file to install...
ja: インストールするテーマを選択してください...

en: Choose theme filename...
ja: テーマファイル名を選択して下さい...

en: Clear save_d sessions
ja: 保存セッションのクリア(_D)

en: Clear sessions
ja: セッションのクリア

en: Colors
ja: 配色

en: Command:
ja: コマンド:

en: Con_figure
ja: 設定(_F)

en: Configure Balou...
ja: Balou の設定...

en: Configure Simple...
ja: シンプルの設定...

en: Continue anyway
ja: とにかく続行する

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
ja: %s のインターネットアドレスを参照できませんでした。
    これは Xfce をきちんと動作させる上での妨げになる
    でしょう。あなたのシステムのファイル /etc/hosts に
    %s を加えることで問題を解決できるかもしれません。

en: Create a new session.
ja: 新しいセッションを作成します。

en: Customize desktop startup and splash screen
ja: デスクトップの起動と起動画面をカスタマイズします

en: Demonstrates the selected splash screen
ja: 選択した起動画面をデモンストレーションします

en: Description:
ja: 説明:

en: Disable binding to TCP ports
ja: TCP ポートへのバインディングを無効にする

en: Display the session chooser every time Xfce starts
ja: Xfce 開始時に毎回セッション選択を表示します

en: Edit application
ja: アプリケーションの編集

en: Either the password you entered is invalid, or the system administrator disallows shutting down this computer with your user account.
ja: あなたの入力したパスワードが無効であるか、システム管理者があなたのユーザーアカウントでのコンピューターのシャットダウンを許可していません。

en: Empty the session cache
ja: セッションキャッシュを空にします

en: Error receiving response from shutdown helper: %s
ja: シャットダウンヘルパーからの応答受信エラーです: %s

en: Error sending command to shutdown helper: %s
ja: シャットダウンヘルパーへのコマンド送信エラーです: %s

en: Failed adding "%s"
ja: "%s" の追加に失敗しました

en: Failed to create file %s
ja: ファイル %s の作成に失敗しました

en: Failed to edit item
ja: アイテムの編集に失敗しました。

en: Failed to edit item "%s"
ja: アイテム %s の編集に失敗しました

en: Failed to hibernate session
ja: セッションのハイバネートに失敗しました

en: Failed to open %s for reading
ja: 読み込むために %s を開くことに失敗しました

en: Failed to open %s for writing
ja: 書き込むために %s を開くことに失敗しました

en: Failed to remove item
ja: アイテムの削除に失敗しました。

en: Failed to suspend session
ja: セッションのサスペンドに失敗しました

en: Failed to toggle item
ja: アイテムの切り替えに失敗しました。

en: Failed to unlink %s: %s
ja: %s のリンク解除に失敗しました: %s

en: Failed to write file %s
ja: ファイル %s の書き込みに失敗しました

en: Font
ja: フォント

en: Halt without displaying the logout dialog
ja: ログアウトダイアログを表示せずに停止する

en: Hibernate without displaying the logout dialog
ja: ログアウトダイアログを表示せずにハイバネートする

en: If running
ja: 実行中の場合

en: Image
ja: 画像

en: Images
ja: 画像

en: Immediately
ja: すぐに

en: Last accessed: %s
ja: 最終アクセス日時: %s

en: Launch GN_OME services on startup
ja: 起動時に GNOME サービスを起動する(_O)

en: Launch _KDE services on startup
ja: 起動時に KDE サービスを起動する(_K)

en: Launch screensaver and locker program
ja: スクリーンセーバーおよび画面ロックプログラムを起動します。

en: Loading desktop settings
ja: デスクトップの設定を読み込んでいます

en: Loading session data
ja: セッションデータを読み込んでいます

en: Lock screen be_fore sleep
ja: スリープするまで画面をロックする(_F)

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log out
ja: ログアウト

en: Log out %s
ja: %s のログアウト

en: Log out of the Xfce Desktop
ja: Xfce デスクトップからログアウトします

en: Log out quickly; don't save the session
ja: セッションを保存せず、素早くログアウトする

en: Log out without displaying the logout dialog
ja: ログアウトダイアログを表示せずにログアウトする

en: Manage _remote applications
ja: 遠隔アプリケーションを管理する(_R)

en: Manage remote applications over the network (this may be a security risk)
ja: ネットワークの上のリモートアプリケーションを管理します (セキュリティリスクであるかも)

en: Mice Splash Engine
ja: Mice 起動画面エンジン

en: Name:
ja: 名前:

en: Never
ja: しない

en: New session
ja: 新規セッション

en: No description given
ja: 説明はありません

en: None
ja: なし

en: Opens the configuration panel for the selected splash screen
ja: 選択した起動画面の設定パネルを開きます

en: Performing Autostart...
ja: 自動開始アプリケーションを実行しています...

en: Please check that the file is a valid splash theme archive.
ja: ファイルが正しい起動画面アーカイブか確認して下さい。

en: Please enter your password
ja: あなたのパスワードを入力してください

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグは <%s> まで報告してください。

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Priority
ja: 優先順位

en: Pro_mpt on logout
ja: ログアウト時に確認する(_M)

en: Program
ja: プログラム

en: Prompt for confirmation when logging out
ja: ログアウトする時に確認を促します

en: Quit the program, and remove it from the session
ja: プログラムを終了し、これをセッションから削除します

en: Reboot without displaying the logout dialog
ja: ログアウトダイアログを表示せずに再起動する

en: Received error while trying to log out
ja: ログアウト中にエラーを受信しました

en: Restart Style
ja: 再起動スタイル

en: Run xflock4 before suspending or hibernating the system
ja: サスペンドまたはハイバネートへの遷移中 xflock4 を実行します

en: S_plash
ja: 起動画面(_P)

en: Save Sess_ion
ja: セッションを保存する(_I)

en: Saving Session
ja: セッションを保存しています

en: Screensaver
ja: スクリーンセーバー

en: Select a command
ja: コマンドを選択してください

en: Sessio_n
ja: セッション(_N)

en: Session Manager Error
ja: セッションマネージャーエラー

en: Session Save Error
ja: セッション保存エラー

en: Session and Startup
ja: セッションと起動

en: Session manager must be in idle state when requesting a checkpoint
ja: チェックポイントを要求するとき、セッションマネージャーは待機状態でなければなりません

en: Session manager must be in idle state when requesting a shutdown
ja: シャットダウンを要求するとき、セッションマネージャーは待機状態でなければなりません

en: Settings manager socket
ja: 設定マネージャーソケット

en: Shut _Down
ja: シャットダウン(_D)

en: Shutdown Failed
ja: シャットダウン失敗

en: Shutdown command failed
ja: シャットダウンコマンド失敗

en: Shutdown is blocked by the kiosk settings
ja: キオスク設定によってシャットダウンはブロックされました

en: Simple
ja: シンプル

en: Simple Splash Engine
ja: シンプルな起動画面エンジン

en: Start GNOME services, such as gnome-keyring
ja: gnome-keyring などの GNOME サービスを起動します

en: Start KDE services, such as kdeinit
ja: kdeinit などの KDE サービスを起動します

en: Starting %s
ja: %s を起動しています

en: Starting Assistive Technologies
ja: 福祉情報技術を起動しています

en: Starting KDE services
ja: KDE サービスを開始しています

en: Starting The Gimp
ja: GIMP を起動しています

en: Starting The Gnome Keyring Daemon
ja: GNOME 鍵輪デーモンを起動しています

en: Starting the Beep Media Player
ja: Beep Media Player を起動しています

en: Starting the Desktop Manager
ja: デスクトップマネージャーを起動しています

en: Starting the Gnome Terminal Emulator
ja: GNOME 端末を起動しています

en: Starting the KDE Advanced Text Editor
ja: Kate エディターを起動しています

en: Starting the KDE Clipboard Manager
ja: KDE クリップボードマネージャーを起動しています

en: Starting the KDE Mail Reader
ja: KDE メールリーダーを起動しています

en: Starting the KDE News Reader
ja: KDE ニュースリーダーを起動しています

en: Starting the KDE Terminal Emulator
ja: KDE ターミナルエミュレーターを起動しています

en: Starting the Konqueror
ja: Konqueror を起動しています

en: Starting the Panel
ja: パネルを起動しています

en: Starting the Session Management Proxy
ja: セッション管理プロキシを起動しています

en: Starting the Taskbar
ja: タスクバーを起動しています

en: Starting the VI Improved Editor
ja: Vim エディターを起動しています

en: Starting the Volume Controller
ja: 音量コントローラーを起動しています

en: Starting the Window Manager
ja: ウィンドウマネージャーを起動しています

en: Starting the X Multimedia System
ja: XMMS を起動しています

en: Starting the X Terminal Emulator
ja: X ターミナルエミュレーターを起動しています

en: Starting the X-Chat IRC Client
ja: IRC クライアント X-Chat を起動しています

en: Sus_pend
ja: サスペンド(_P)

en: Suspend without displaying the logout dialog
ja: ログアウトダイアログを表示せずにサスペンドする

en: Terminate Program
ja: プログラムを終了する

en: Text color:
ja: 文字の色:

en: The application will lose any unsaved state and will not be restarted in your next session.
ja: アプリケーションは、保存されていない状態をすべて失います。また、次回のセッションで再起動されません。

en: The client doesn't have any properties set yet
ja: クライアントはまだどのプロパティも設定していません

en: The list of applications in the failsafe session is empty.
ja: フェイルセーフセッション内のアプリケーションリストが空です。

en: The location and the format of the autostart directory has changed.
    The new location is
    
      %s
    
    where you can place .desktop files to, that describe the applications
    to start when you login to your Xfce desktop. The files in your old
    autostart directory have been successfully migrated to the new
    location.
    You should delete this directory now.
ja: 自動開始フォルダーの場所と形式が変更されています。
    新しい場所は
    
      %s
    
    にあり、ここに .desktop ファイルを置くことができます。このファイルに
    あなたが Xfce デスクトップにログインする時に開始するアプリケーションを
    記述します。以前の自動開始フォルダーにあるファイルは問題なく新しい場所に
    移行されています。
    このフォルダーは削除する方がよいでしょう。

en: The saved states of your applications will not be restored during your next login.
ja: 保存されているアプリケーションの状態は次回ログイン時に復元されません。

en: The specified failsafe session ("%s") is not marked as a failsafe session.
ja: 指定されたフェイルセーフセッション ("%s") はフェイルセーフセッションとして設定されていません。

en: Theme File Error
ja: テーマファイルエラーです

en: These applications are a part of the currently-running session, and can be saved when you log out.  Changes below will only take effect when the session is saved.
ja: これらのアプリケーションは現在のセッションの一部でログアウト時に保存することができます。以下の変更は、セッションが保存された場合にのみ有効になります。

en: This will permanently remove the application from the list of automatically started applications
ja: このアプリケーションは自動開始アプリケーションのリストから完全に削除されます。

en: Try again
ja: 再試行

en: Type '%s --help' for usage.
ja: '%s --help' と入力すると使用方法が表示されます。

en: Unable to contact D-Bus session bus
ja: D-Bus セションバスに接続できません

en: Unable to contact settings server
ja: 設定サーバーに接続できませんでした

en: Unable to create user interface from embedded definition data
ja: 埋め込み定義データからユーザーインターフェイスの生成ができませんでした

en: Unable to determine failsafe session name.  Possible causes: xfconfd isn't running (D-Bus setup problem); environment variable $XDG_CONFIG_DIRS is set incorrectly (must include "%s"), or xfce4-session is installed incorrectly.
ja: ファイルセーフセッション名を決定できません。考えられる原因: xfconfd が起動していない (D-Bus 設定の問題)、環境変数 $XDG_CONFIG_DIRS が正しく設定されていない ("%s" を含まなければなりません)、あるいは xfce4-session が正しくインストールされていない。

en: Unable to install splash theme from file "%s"
ja: 起動画面のテーマをファイル "%s" からインストールできません

en: Unable to load a failsafe session
ja: フェイルセーフセッションを読み込めませんでした

en: Unable to remove splash theme "%s" from directory %s.
ja: 起動画面のテーマ "%s" をフォルダー %s から削除できません。

en: Unable to save the session
ja: セッションの保存に失敗しました

en: Unable to terminate program.
ja: プログラムの終了に失敗しました

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unknown shutdown method %d
ja: 未知のシャットダウン方式 %d

en: Use custom image
ja: 指定画像を使用する

en: Use this session to run Xfce as your desktop environment
ja: Xfce をデスクトップ環境として起動するためにこのセッションを使用します

en: Verifying DNS settings
ja: DNS の設定を検証しています

en: Version information
ja: バージョン情報を表示する

en: Xfce Session
ja: Xfce セッション

en: You might need to delete some files manually in "%s".
ja: "%s" 内のファイルを手動で削除する必要があるかもしれません。

en: Your session is being saved.  If you do not wish to wait, you may close this window.
ja: セッションは保存されています。 待ちたくないなら、このウィンドウを閉じることができます。

en: _Display chooser on login
ja: ログイン時にセッションを選択する(_D)

en: _Export theme
ja: テーマをエクスポート(_E)

en: _General
ja: 一般(_G)

en: _Hibernate
ja: ハイバネート(_H)

en: _Install new theme
ja: 新しいテーマのインストール(_I)

en: _Log Out
ja: ログアウト(_L)

en: _Proceed
ja: 続行(_P)

en: _Quit Program
ja: プログラム終了(_Q)

en: _Remove theme
ja: テーマを削除(_R)

en: _Restart
ja: 再起動(_R)

en: _Save session for future logins
ja: 次回ログインのためセッションを保存する(_S)

en: _Test
ja: テスト(_T)

en: label
ja: ラベル
