Xfce4-power-manager - en to ja translation catalogue (196 entries)

en: 
    Xfce Power Manager %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    http://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
ja: 
    Xfce 電源管理 %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    http://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.

en: %i hour | %i hours
ja[0]: %i 時間

en: %i minute | %i minutes
ja[0]: %i 分

en: %s (%i%%)
    %s until fully charged
ja: %s (%i%%)
    フル充電まで %s です

en: %s (%i%%)
    Estimated time left is %s
ja: %s (%i%%)
    推定残り時間は %s です

en: %s is currently inhibiting power management
ja: 現在の %s が電源管理を抑止しています。

en: <b>%s %s</b>
    Charging (%0.0f%%)
ja: <b>%s %s</b>
    充電中です (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Charging (%0.0f%%, %s)
ja: <b>%s %s</b>
    充電中です (%0.0f%%, %s)

en: <b>%s %s</b>
    Discharging (%0.0f%%)
ja: <b>%s %s</b>
    使用中です (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Discharging (%0.0f%%, %s)
ja: <b>%s %s</b>
    使用中です (%0.0f%%, %s)

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged (%0.0f%%)
ja: <b>%s %s</b>
    フル充電されています (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged (%0.0f%%, %s runtime)
ja: <b>%s %s</b>
    フル充電されています (%0.0f%%, バッテリ駆動時間 %s)

en: <b>%s %s</b>
    Unknown state
ja: <b>%s %s</b>
    状態が不明です

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to charge (%0.0f%%)
ja: <b>%s %s</b>
    充電待ちです (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to discharge (%0.0f%%)
ja: <b>%s %s</b>
    使用中です (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    is empty
ja: <b>%s %s</b>
    空です

en: <b>Appearance</b>
ja: <b>外観</b>

en: <b>Brightness reduction</b>
ja: <b>輝度低下</b>

en: <b>Buttons</b>
ja: <b>ボタン</b>

en: <b>Critical power</b>
ja: <b>電源の限界</b>

en: <b>Display brightness</b>
ja: <b>ディスプレイの輝度</b>

en: <b>Display power management</b>
ja: <b>ディスプレイ電源管理</b>

en: <b>Laptop Lid</b>
ja: <b>ラップトップの蓋</b>

en: <b>Security</b>
ja: <b>セキュリティ</b>

en: <b>System power saving</b>
ja: <b>システムの省電力</b>

en: An application is currently disabling the automatic sleep. Doing this action now may damage the working state of this application.
    Are you sure you want to hibernate the system?
ja: アプリケーションは現在自動スリープが無効になっています。今ハイバネートを行うと、このアプリケーションの作業状態が破壊されるかもしれません。
    本当にハイバネートしますか?

en: Another power manager is already running
ja: ほかの電源管理がすでに動作しています

en: Ask
ja: 問い合わせる

en: Authorized to hibernate
ja: ハイバネート権限

en: Authorized to shutdown
ja: シャットダウン権限

en: Authorized to suspend
ja: サスペンド権限

en: Automatically lock the session:
ja: 自動的にセッションをロック:

en: Battery
ja: バッテリ

en: Blank after
ja: ブランク画面にするまでの時間

en: Brightness: %.0f percent
ja: 輝度: %.0f %%

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
ja: GTK+ %d.%d.%d でビルドされ、GTK+ %d.%d.%d とリンクしています。

en: Can hibernate
ja: ハイバネートの可否

en: Can suspend
ja: サスペンドの可否

en: Cause xfce4-power-manager-settings to quit
ja: xfce4-power-manager を終了する

en: Check your power manager installation
ja: 電源管理が正しくインストールされていることを確認してください

en: Computer
ja: コンピューター

en: Critical battery power level:
ja: バッテリ電源の限界レベル:

en: Current charge
ja: 現在の充電率

en: Delay locking after screensaver for
ja: スクリーンセーバー起動後ロックするまでの時間

en: Device
ja: デバイス

en: Devices
ja: デバイス

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Display a specific device by UpDevice object path
ja: UpDevice オブジェクトパスで指定されたデバイスを表示する

en: Display battery levels for attached devices
ja: 接続されたデバイスのバッテリレベルを表示します

en: Display the battery levels of your devices and control the brightness of your display
ja: デバイスのバッテリレベルを表示し、ディスプレイの輝度を制御します

en: Display version information
ja: バージョン情報を表示する

en: Do not daemonize
ja: デーモンとして起動しない

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Dump all information
ja: 全情報を表示する

en: Enable debugging
ja: デバッグモードを有効にする

en: Energy empty
ja: 最小エネルギー密度

en: Failed to connect to power manager
ja: Xfce 電源管理への接続に失敗しました

en: Failed to load power manager configuration, using defaults
ja: 電源管理設定の読み込みに失敗しました。デフォルト値を使用します。

en: Failed to parse arguments: %s
ja: 引数の解析に失敗しました: %s

en: False
ja: なし

en: Fully charged
ja: フル充電されています

en: Fully charged (design)
ja: フル充電されています (設計値)

en: General
ja: 一般

en: Handle display brightness _keys
ja: ディスプレイの輝度キーを扱う(_K)

en: Has LID
ja: 蓋の有無

en: Has battery
ja: バッテリの有無

en: Has brightness panel
ja: 輝度調整

en: Has hibernate button
ja: ハイバネートボタンの有無

en: Has power button
ja: 電源ボタンの有無

en: Has sleep button
ja: スリープボタンの有無

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Hibernate and suspend operations not permitted
ja: ハイバネートおよびサスペンド操作が許可されていません

en: Hibernate and suspend operations not supported
ja: ハイバネートおよびサスペンド操作はサポートされていません。

en: Hibernate operation not permitted
ja: ハイバネート操作が許可されていません

en: Hibernate operation not supported
ja: ハイバネート操作はサポートされていません。

en: Hibernate the system
ja: システムをハイバネートします

en: In addition, Xfce power manager provides a set of freedesktop-compliant DBus interfaces to inform other applications about current power level so that they can adjust their power consumption, and it provides the inhibit interface which allows applications to prevent automatic sleep actions via the power manager; as an example, the operating system’s package manager should make use of this interface while it is performing update operations.
ja: さらに、Xfce 電源管理はほかのアプリケーションに現在の電源レベルなどを提供するための freedesktop.org 準拠の DBus インターフェイスも用意しています。これを利用してアプリケーションから消費電力の調整が行えます。ほかに、電源制御が自動で行うスリープの一時的な抑止もできます。例えば、オペレーティングシステムのパッケージ管理がアップデート処理を行っている間などにこの機能を使用するといいでしょう。

en: Invalid arguments
ja: 不正な引数です

en: Invalid cookie
ja: 不正な Cookie です

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard Brightness: %.0f percent
ja: キーボードの輝度: %.0f %%

en: Lead acid
ja: 鉛酸

en: Let the power manager handle display power management (DPMS) instead of X11.
ja: 電源管理は X11 に代わってディスプレイ電源管理 (DPMS) を制御します。

en: Line power
ja: AC 電源

en: Lithium ion
ja: リチウムイオン

en: Lithium iron phosphate
ja: リン酸鉄リチウム

en: Lithium polymer
ja: リチウムポリマー

en: Lock screen
ja: 画面をロック

en: Lock screen when system is going for sleep
ja: スリープ状態へ遷移中は画面をロックする

en: Model
ja: モデル

en: Monitor
ja: モニター

en: Mouse
ja: マウス

en: Never
ja: しない

en: Nickel cadmium
ja: ニッケルカドミウム

en: Nickel metal hybride
ja: ニッケル水素

en: None
ja: なし

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
ja: スクリーンをロックするツールの起動に失敗したため、スクリーンはロックされません。

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
    Do you still want to continue to suspend the system?
ja: スクリーンをロックするツールの起動に失敗したため、スクリーンはロックされません。
    サスペンドを続行しますか?

en: Not plugged in
ja: AC 未接続

en: Nothing
ja: 何もしない

en: On battery
ja: バッテリ駆動

en: On critical battery power:
ja: バッテリ電源の利用限界のとき:

en: On inactivity reduce to
ja: 未使用時の輝度低下

en: One hour
ja: 1 時間

en: One minute
ja: 1 分

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Percentage and remaining time
ja: パーセンテージと残り時間

en: Permission denied
ja: 許可がありません

en: Phone
ja: 電話

en: Plugged in
ja: AC 接続

en: Power Manager
ja: 電源管理

en: Power Manager Plugin
ja: 電源管理プラグイン

en: Power Manager Plugin Settings
ja: パワーマネージャープラグイン設定

en: Power management for the Xfce desktop
ja: Xfce デスクトップ用電源管理

en: Power manager settings
ja: 電源管理設定

en: PowerSupply
ja: 電源

en: Presentation _mode
ja: プレゼンテーションモード(_M)

en: Put to sleep after
ja: スリープするまでの時間

en: Quit any running xfce power manager
ja: 動作中の Xfce 電源管理を終了する

en: Reduce after
ja: 輝度を下げるまでの時間

en: Remaining time
ja: 残り時間

en: Restart the running instance of Xfce power manager
ja: 動作中の Xfce 電源管理インスタンスを再起動する

en: Security
ja: セキュリティ

en: Serial
ja: シリアル番号

en: Settings for the Xfce Power Manager
ja: Xfce 電源管理を設定します

en: Settings manager socket
ja: 設定マネージャーソケット

en: Show label:
ja: ラベル表示:

en: Show the configuration dialog
ja: 設定ダイアログを表示します

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Shutdown the system
ja: システムをシャットダウンします

en: Status notifications
ja: 状態通知

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Suspend not supported
ja: サスペンドはサポートされていません

en: Suspend operation not permitted
ja: サスペンド操作が許可されていません

en: Suspend operation not supported
ja: サスペンド操作はサポートされていません。

en: Suspend the system
ja: システムをサスペンドします

en: Switch off after
ja: 電源を切断するまでの時間

en: Switch off display
ja: ディスプレイの電源を切る

en: System
ja: システム

en: System is running on %s power
ja: システムは %s 電源で動作しています

en: System is running on low power
ja: システムは低電力下で動作しています

en: System is running on low power. Save your work to avoid losing data
ja: システムは低電力下で動作しています。作業中のデータを失ってしまわないよう保存してください。

en: System sleep mode:
ja: システムのスリープモード:

en: System tray icon
ja: システムトレイアイコン

en: Tablet
ja: タブレット

en: Technology
ja: テクノロジ

en: This development release fixes bugs with suspend and hibernate. It also improves the panel-plugin, incorporating the functionality of the (now dropped) brightness panel-plugin. A new popup notification was added to account for keyboard brightness changes and the Power Manager now also controls the X11 blank times.
ja: この開発版リリースでは、サスペンドおよびハイバネートに関するバグが修正されました。他に、パネルプラグインを改善し、輝度プラグインと機能統合されました (輝度プラグインは廃止)。新しくキーボードの輝度が変更されたときの通知機能が追加され、電源管理で X11 ブランク時間を制御できるようになりました。

en: This development release introduces a lot of new features, among them suspending/hibernation without systemd and UPower>=0.99. It allows for individual control of systemd-inhibition, a new panel plugin to monitor battery and device charge levels replaces the trayicon. The settings dialog has been completely restructured for better oversight and many open bugs have been fixed and translations have been updated.
ja: この開発版リリースでは多くの新機能を導入しました。systemd および UPower>=0.99 なしでのサスペンド/ハイバネートでは systemd-inhibit の個別制御が行え、トレイアイコンはバッテリインジケータープラグインに置き換えられました。設定ダイアログは完全に書き直され、多くのバグが修正されました。

en: This development release mostly fixes bugs and introduces better support for icon-themes by reducing the device icons and using standard names for them. It also features updated translations. The panel plugin has been renamed to Power Manager Plugin.
ja: この開発版リリースでは、ほとんどのバグが修正され、デバイスアイコンを減らして標準名を使用することによりアイコンテーマのサポートを改善しました。パネルプラグインは名称を「電源管理プラグイン」に変更し、翻訳を更新しました。

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
ja: これは %s バージョン %s です。Xfce %s 上で動作しています。

en: This stable release fixes compilation problems, a memory leak and a few other minor bugs. Furthermore it provides updated translations.
ja: この安定版リリースではコンパイルの問題、メモリリーク、およびいくつかの小さなバグが修正されました。

en: True
ja: あり

en: Type
ja: タイプ

en: Type '%s --help' for usage.
ja: '%s --help' で使用方法を表示します。

en: Unable to get connection to the message bus session
ja: メッセージバスセッションに接続できませんでした

en: Unable to open the following url: %s
ja: 以下の URL を開くことができません: %s

en: Uninterruptible Power Supply
ja: 無停電電源装置 (UPS)

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown time
ja: 不明

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Version information
ja: バージョン情報

en: Voltage
ja: 電圧

en: When all the power sources of the computer reach this charge level
ja: コンピューターのすべての電源の充電レベルがこの値に達したときが対象となります

en: When hibernate button is pressed:
ja: ハイバネートボタンが押されたとき:

en: When inactive for
ja: スリープするまでの時間

en: When laptop lid is closed:
ja: ラップトップの蓋が閉じられたとき:

en: When power button is pressed:
ja: 電源ボタンが押されたとき:

en: When sleep button is pressed:
ja: スリープボタンが押されたとき:

en: When the screensaver is activated
ja: スクリーンセーバーが起動したとき

en: When the screensaver is deactivated
ja: スクリーンセーバーから復帰したとき

en: With network manager support
ja: ネットワークマネージャーサポートあり

en: With policykit support
ja: PolicyKit サポートあり

en: Without network manager support
ja: ネットワークマネージャーサポートなし

en: Without policykit support
ja: PolicyKit サポートなし

en: Xfce Power Manager
ja: Xfce 電源管理

en: Xfce power manager also provides a plugin for the Xfce and LXDE panels to control LCD brightness levels and to monitor battery and device charge levels.
ja: また、Xfce パネル用と LXDE パネル用のプラグインも 2 種類提供しています。一つは LCD の輝度レベルを調整するもの、もう一つはバッテリやデバイスの充電レベルを監視するものです。

en: Xfce power manager is already running
ja: Xfce 電源管理はすでに動作しています

en: Xfce power manager is not running
ja: Xfce 電源管理は動作していません

en: Xfce power manager manages the power sources on the computer and the devices that can be controlled to reduce their power consumption (such as LCD brightness level, monitor sleep, CPU frequency scaling).
ja: Xfce 電源管理はコンピューターおよび消費電力を制御可能なデバイス (LCD の輝度レベル、モニターのスリープ、CPU の動作周波数など) の電源を管理します。

en: Xfce4 Power Manager is not running, do you want to launch it now?
ja: Xfce4 電源管理は動作していません。今起動しますか?

en: Your %s charge level is low
    Estimated time left %s
ja: %s の充電レベルが低くなっています
    予想駆動時間は残り %s です

en: Your %s is charging
ja: %s は充電中です

en: Your %s is discharging
ja: %s を使用しています

en: Your %s is empty
ja: %s は空です

en: Your %s is fully charged
ja: %s はフル充電されています

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Power manager settings...
ja: 電源管理設定(_P)...

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: hours
ja: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: minutes
ja: 分

en: one minute
ja: 1 分

en: seconds
ja: 秒
