gparted master - en to ja translation catalogue (272 entries)

en: %1 (%2 B) copied
ja: %1 (%2 B) をコピーしました

en: %1 (%2 B) read
ja: %1 (%2 B) を読み込みました

en: %1 of %2 copied
ja: %1 / %2 をコピーしました

en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
ja: %1 / %2 をコピーしました (残り %3)

en: %1 of %2 operations completed
ja: %2 件中 %1 件の操作が完了しました

en: %1 of %2 read
ja: %1 / %2 を読み込みました

en: %1 of %2 read (%3 remaining)
ja: %1 / %2 を読み込み済 (残り %3)

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
ja[0]: %1 件の操作を現在保留中

en: %1 operation pending | %1 operations pending
ja[0]: %1 件の操作を保留中

en: %1 seconds
ja: %1 秒

en: %1 warning | %1 warnings
ja[0]: %1 の警告

en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
ja: ファイルシステム %1 には少なくとも %2 の容量を持ったパーティションが必要です。

en: A partition cannot have a length of %1 sectors
ja: パーティションは %1 セクターの長さを保持できません

en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
ja: %1 ファイルシステムのパーティションでは最大容量が %2 に制限されます。

en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
ja: 使用しているセクター (%1)が、それ自身の長さ (%2) より大きいパーティションは有効ではありません

en: Activating swap on %1
ja: %1 のスワップを有効化しています

en: Active
ja: 有効

en: Advanced
ja: 詳細

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
ja: 削除後は、このパーティションをコピーできなくなります。

en: All operations successfully completed
ja: 全ての操作が無事完了しました

en: An error occurred while applying the operations
ja: 操作の適用中にエラーが発生しました

en: Apply All Operations
ja: 全ての操作を適用します

en: Apply operations to device
ja: デバイスに対して操作を適用

en: Applying pending operations
ja: 保留中の操作を適用しています

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
ja: 本当に保留中の操作を適用してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
ja: 本当に今の操作をキャンセルしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete %1?
ja: 本当に %1 を削除して良いですか？

en: Available
ja: 利用可

en: Because of this some operations may be unavailable.
ja: これによりいくつかの操作が利用できません。

en: Busy (At least one logical partition is mounted)
ja: ビジー (1つ以上の論理パーティションがマウントされています)

en: C_heck
ja: チェック(_H)

en: Cancel Operation
ja: 操作をキャンセルする

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
ja: 操作をキャンセルするとファイルシステムに重大な障害を招く恐れがあります。

en: Check
ja: 確認

en: Check and repair file system (%1) on %2
ja: %2 のファイルシステム (%1) をチェックして修復する

en: Clear Partition Label on %1
ja: %1 のパーティションラベルをクリアする

en: Clear partition label on %1
ja: %1 のパーティションラベルを消去します

en: Completed Operations:
ja: 完了した操作:

en: Confirming %1
ja: %1 を確認中

en: Continue Operation
ja: 操作を続ける

en: Copy
ja: コピー

en: Copy %1 to %2
ja: %1を%2にコピー

en: Copy %1 to %2 (start at %3)
ja: %1を%2にコピー (%3から開始)

en: Copy the selected partition to the clipboard
ja: 選択したパーティションをクリップボードにコピーします

en: Could not activate swap
ja: スワップを有効にできません

en: Could not deactivate swap
ja: スワップを無効にできません

en: Could not mount %1 on %2
ja: %1を%2にマウントできませんでした

en: Could not unmount %1
ja: %1をアンマウントできませんでした

en: Create
ja: 作成

en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
ja: %1 #%2 (%3, %4)を%5上に作成

en: Create a new partition in the selected unallocated space
ja: 選択した未割り当ての領域に新規パーティションを作成します

en: Create as:
ja: 種類:

en: Create new Partition
ja: 新規パーティションの作成

en: Create partition table on %1
ja: %1 にパーティションテーブルを作成

en: Create, reorganize, and delete partitions
ja: パーティションを作成／再構成／削除する

en: Cylinder
ja: シリンダー数

en: Cylinders:
ja: シリンダー数:

en: Deactivating swap on %1
ja: %1 のスワップを無効化しています

en: Default is to create an MS-DOS partition table.
ja: デフォルトでは MS-DOS パーティションテーブルを作成します。

en: Delete %1 (%2, %3)
ja: %1 (%2, %3)を削除

en: Delete %1 (%2, %3) from %4
ja: %1 (%2, %3)を%4から削除

en: Delete the selected partition
ja: 選択したパーティションを削除します

en: Details
ja: 詳細

en: Device Information
ja: デバイス情報

en: Device _Information
ja: デバイス情報(_I)

en: ERROR
ja: エラー

en: EXECUTING
ja: 実行

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
ja: パーティションを変更すると、データの消失する可能性があります。

en: Error trying to write to boot sector in %1
ja: %1 のブートセクターに書き込み中にエラーが発生しました

en: Error while reading block at sector %1
ja: セクター %1 のブロックを読み込み中にエラーが発生しました

en: Error while writing block at sector %1
ja: セクター %1 のブロックを書き込み中にエラーが発生しました

en: Extended Partition
ja: 拡張パーティション

en: File System
ja: ファイルシステム

en: File System Support
ja: ファイルシステムのサポート

en: File system:
ja: ファイルシステム:

en: First sector:
ja: 開始セクター:

en: Flags
ja: フラグ

en: Flags:
ja: フラグ:

en: Format %1 as %2
ja: %1を%2としてフォーマット

en: Free space following (MiB):
ja: 後方の空き領域 (MiB):

en: Free space preceding (MiB):
ja: 前方の空き領域 (MiB):

en: GNOME Partition Editor
ja: GNOME パーティション・エディター

en: GParted Details
ja: GParted の詳細

en: GParted Partition Editor
ja: GParted パーティション編集ツール

en: Grow
ja: 拡大

en: Grow %1 from %2 to %3
ja: %1 を %2 から %3 へ拡大

en: Heads:
ja: ヘッド数:

en: IMPORTANT
ja: *重要*

en: INFO
ja: 情報

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
ja: より多くのパーティションが必要な場合は、まず拡張パーティションを作成してください。拡張パーティションには他のパーティションを含めることができます。拡張パーティションもプライマリパーティションの一つであるため、先にプライマリパーティションを削除する必要があるかもしれません。

en: If you want support, you need to provide the saved details!
ja: もしこの現象のサポートが必要であれば、保存した詳細を提供してください！

en: Information about %1
ja: %1の情報

en: Label
ja: ラベル

en: Label:
ja: ラベル:

en: Last sector:
ja: 終了セクター:

en: Legend
ja: 凡例

en: Linux Unified Key Setup encryption is not yet supported.
ja: Linux Unified Key Setupによる暗号化はまだ対応していません。

en: Logical Partition
ja: 論理パーティション

en: M_anage Flags
ja: フラグを編集(_A)

en: Manage flags on %1
ja: %1のフラグを編集

en: Maximum size: %1 MiB
ja: 最大サイズ: %1 MiB

en: Minimum size: %1 MiB
ja: 最小サイズ: %1 MiB

en: Model:
ja: 型式:

en: Most likely other partitions are also mounted on these mount points. You are advised to unmount them manually.
ja: おそらく他のパーティションもこれらのマウントポイントにマウントされています。それらのパーティションを手動でアンマウントしましょう。

en: Mount Point
ja: マウントポイント

en: Mounted on %1
ja: %1 に マウントされています

en: Move
ja: 移動

en: Move %1 to the left
ja: %1 を左に移動

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
ja: %1 を左に移動して %2 から %3 に拡大

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
ja: %1 を左に移動して %2 から %3 に縮小

en: Move %1 to the right
ja: %1 を右に移動

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
ja: %1 を右に移動して %2 から %3 に拡大

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
ja: %1 を右に移動して %2 から %3 に縮小

en: New Partition #%1
ja: 新規パーティション #%1

en: New size (MiB):
ja: 新しいサイズ (MiB):

en: No devices detected
ja: 検出されたデバイスはありません

en: No partition table found on device %1
ja: %1 にパーティションテーブルが見つかりませんでした

en: None
ja: なし

en: Not Available
ja: 利用不可

en: Not active
ja: 非アクティブ

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
ja: 一部のファイルシステムにおける問題と、必要となるソフトウェアの制限があるため、全てのファイルシステムに対して全ての作業が出来るわけではありません。

en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
ja: 非ビジー (マウントされている論理パーティションはありません)

en: Not mounted
ja: マウントされていません

en: Operation cancelled
ja: 操作がキャンセルされました

en: Partition
ja: パーティション

en: Partition Editor
ja: パーティション・エディター

en: Partition table:
ja: パーティションテーブル:

en: Paste %1
ja: %1 を貼り付け

en: Paste the partition from the clipboard
ja: クリップボードからパーティションを貼り付けます

en: Path:
ja: パス:

en: Pending _Operations
ja: 保留中の操作(_O)

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
ja: %1 よりも大きい番号の論理パーティションを全てアンマウントしてください

en: Primary Partition
ja: 基本パーティション

en: Quit GParted?
ja: GParted を終了しますか？

en: Required Software
ja: 必要なソフトウェア

en: Rescan For Supported Actions
ja: 再スキャンを行い、可能な動作を確認する

en: Resize
ja: リサイズ

en: Resize %1
ja: %1 をリサイズ

en: Resize/Move
ja: リサイズ/移動

en: Resize/Move %1
ja: %1をリサイズ/移動

en: Resize/Move the selected partition
ja: 選択したパーティションをリサイズ/移動します

en: Root privileges are required for running GParted
ja: GPartedの実行にはroot権限が必要です

en: SUCCESS
ja: 成功

en: Save Details
ja: 詳細を保存する

en: Scanning %1
ja: %1 をスキャン中

en: Scanning all devices...
ja: 全てのデバイスをスキャン中...

en: Searching %1 partitions
ja: %1 上のパーティションを検索中

en: Sector size:
ja: セクターサイズ:

en: Sectors/track:
ja: セクター数/トラック:

en: See %1 for more information.
ja: より詳しい情報は %1 を参照してください

en: See the details for more information.
ja: より詳しい情報は詳細を参照してください

en: Select new partition table type:
ja: 新しいパーティションテーブルの形式を選択:

en: Set Partition Label "%1" on %2
ja: %2 上にパーティションラベル "%1" を設定

en: Set partition label on %1
ja: %1 のパーティションラベルを設定

en: Set partition label to "%1" on %2
ja: パーティションラベルを %1 から %2 に変更します

en: Shrink
ja: 縮小

en: Shrink %1 from %2 to %3
ja: %1 を %2 から %3 へ縮小

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
ja: GParted はパーティションテーブルや大量のデータを破壊する事ができる強力なツールのため、root のみが実行できます。

en: Size
ja: 容量

en: Size:
ja: 容量:

en: Status:
ja: 状態:

en: The file system is damaged
ja: ファイルシステムが損傷しています

en: The file system is unknown to GParted
ja: Gparted が判別できないファイルシステムです

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
ja: パーティションを次のマウントポイントからアンマウントできませんでした:

en: There is no file system available (unformatted)
ja: 利用可能なファイルシステムがありません (未フォーマット)

en: This chart shows the actions supported on file systems.
ja: この表はファイルシステム上でサポートしている動作を示しています。

en: Total sectors:
ja: 総セクター:

en: Unable to delete %1!
ja: %1を削除できません!

en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
ja: ファイルシステムを検出できません！ 考えられる理由は次の通りです:

en: Unable to find mount point
ja: マウントポイントが見つかりません

en: Unable to read the contents of this file system!
ja: このファイルシステムの内容を読み込むことができません！

en: Undo Last Operation
ja: 直前の操作を元に戻します

en: Unmounting %1
ja: %1 をアンマウント中

en: Unused
ja: 空き

en: Unused:
ja: 空き:

en: Used
ja: 使用済み

en: Used:
ja: 使用済:

en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
ja: 警告: この作業は「ディスク %1 上の全データを削除」します

en: Warning:
ja: 注意:

en: You are advised to backup your data before proceeding.
ja: 処理を実行する前に重要なデータはバックアップしておくことをお薦めします。

en: _Apply All Operations
ja: 保留中の全ての操作を適用する(_A)

en: _Clear All Operations
ja: 保留中の全ての操作を破棄する(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Create Partition Table
ja: パーティションテーブルの作成 (_C)

en: _Device
ja: デバイス(_D)

en: _Devices
ja: デバイス(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _File System Support
ja: サポートするファイルシステム (_F)

en: _Format to
ja: フォーマット(_F)

en: _GParted
ja: GParted(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Label
ja: ラベル (_L)

en: _Mount on
ja: マウント(_M)

en: _Partition
ja: パーティション(_P)

en: _Refresh Devices
ja: デバイスを更新(_R)

en: _Resize/Move
ja: リサイズ/移動(_R)

en: _Save Details
ja: 詳細を保存(_S)

en: _Swapoff
ja: スワップを無効化(_S)

en: _Swapon
ja: スワップを有効化(_S)

en: _Undo Last Operation
ja: 最後の操作を元に戻す(_U)

en: _Unmount
ja: アンマウント(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: calculate new size and position of %1
ja: %1 の新しいサイズと容量を計算

en: calibrate %1
ja: %1 の調整

en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
ja: %1 のファイルシステムのエラーをチェックし （可能であれば）修復する

en: checking is not available for this file system
ja: このファイルシステムはチェックできません

en: copy %1
ja: %1のコピー

en: copy %1 using a block size of %2
ja: %1 をコピー中 (ブロックサイズは %2)

en: copy file system of %1 to %2
ja: ファイルシステム %1 の内容を %2 にコピー

en: copy of %1
ja: %1のコピー

en: create empty partition
ja: 空のパーティションを作成

en: create new %1 file system
ja: %1 の新規ファイルシステムを作成する

en: delete partition
ja: パーティションの削除

en: end: %1
ja: 終了位置: %1

en: finding optimal block size
ja: 最適なブロックサイズを調査中

en: grow file system
ja: ファイルシステムを拡大する

en: grow file system to fill the partition
ja: パーティション一杯までファイルシステムを拡大する

en: grow partition from %1 to %2
ja: パーティションを %1 から %2 に拡大する

en: growing is not available for this file system
ja: このファイルシステムは拡大できません

en: libparted messages
ja: libparted のメッセージ

en: mounting %1 on %2
ja: %1を%2にマウント中

en: move file system
ja: ファイルシステムを移動する

en: move file system to the left
ja: ファイルシステムを左へ移動する

en: move file system to the right
ja: ファイルシステムを右へ移動する

en: move partition to the left
ja: パーティションを右へ移動する

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
ja: パーティションを左に移動して %1 から %2 に拡大する

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
ja: パーティションを左に移動して %1 から %2 に縮小する

en: move partition to the right
ja: パーティションを右へ移動する

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
ja: パーティションを右に移動して %1 から %2 に拡大する

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
ja: パーティションを右に移動して %1 から %2 に縮小する

en: moving requires old and new length to be the same
ja: 移動するには新しい側と古い側の長さが同じである必要があります

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
ja: 新旧ファイルシステムの位置が同じです。この操作をスキップします。

en: new and old file system have the same size.  Hence skipping this operation
ja: 新旧ファイルシステムの容量が同じです。この操作をスキップします

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
ja: 新旧パーティションの容量と位置が同じです -- 構わずに処理を続行します

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
ja: 新旧パーティションの容量と位置が同じです。この操作をスキップします

en: new end: %1
ja: 新しい終了位置: %1

en: new partition type: %1
ja: 新しいパーティションの種類: %1

en: new size: %1 (%2)
ja: 新しいサイズ: %1 (%2)

en: new start: %1
ja: 新しい開始位置: %1

en: old end: %1
ja: 以前の終了位置: %1

en: old size: %1 (%2)
ja: 以前の容量: %1 (%2)

en: old start: %1
ja: 以前の開始位置: %1

en: optimal block size is %1
ja: 最適なブロックサイズは %1

en: path: %1
ja: パス: %1

en: read %1
ja: %1 読込

en: read %1 using a block size of %2
ja: %1 を読み込み中 (ブロックサイズは %2)

en: real resize
ja: 実際にリサイズ

en: requested end: %1
ja: 要求された終了位置: %1

en: requested size: %1 (%2)
ja: 要求された容量: %1 (%2)

en: requested start: %1
ja: 要求された開始位置: %1

en: resize file system
ja: ファイルシステムのサイズを変更する

en: resize/move %1
ja: %1 のリサイズ/移動

en: resize/move partition
ja: パーティションを移動/リサイズ

en: resizing requires old and new start to be the same
ja: リサイズするには以前の開始位置と新しい開始位置が同じである必要があります

en: roll back last transaction
ja: パーティションテーブルへの最後の変更を取り消す

en: rollback last change to the partition table
ja: パーティションテーブルへの最後の変更を取り消す

en: run simulation
ja: シミュレーションを実行する

en: set partition type on %1
ja: %1 のパーティションの種類を設定

en: shrink file system
ja: ファイルシステムを縮小する

en: shrink partition from %1 to %2
ja: パーティションを %1 から %2 に縮小する

en: size: %1 (%2)
ja: 容量: %1 (%2)

en: start: %1
ja: 開始位置: %1

en: the destination is smaller than the source partition
ja: 割当先の容量が元パーティションより小さいです

en: unallocated
ja: 未割り当て

en: unformatted
ja: 未フォーマット

en: unknown
ja: 不明

en: unrecognized
ja: 認識できません

en: unused
ja: 空き

en: update boot sector of %1 file system on %2
ja: %2 上の %1 ファイルシステムのブートセクターを更新しています

en: used
ja: 使用済

en: using internal algorithm
ja: 内部アルゴリズムを使用する

en: using libparted
ja: libpartedを使用
