Exo - en to ja translation catalogue (255 entries)

en:        %s [options] --build-list [[name file]...]
ja:        %s [オプション] --build-list [[名前 ファイル]...]

en:        exo-open --launch TYPE [PARAMETERs...]
ja: または: exo-open --launch TYPE [PARAMETERs...]

en:   --build-list      Parse (name, file) pairs
ja:   --build-list      解析する (名前、ファイルの) ペアを指定します

en:   --extern          Generate extern symbols
ja:   --extern          extern シンボルを生成します

en:   --launch TYPE [PARAMETERs...]       Launch the preferred application of
                                          TYPE with the optional PARAMETERs, where
                                          TYPE is one of the following values.
ja:   --launch TYPE [PARAMETERs...]       TYPE のアプリケーションを PARAMETER 
                                          オプションを付けて実行する。TYPE の値は
                                          以下を参照。

en:   --name=identifier C macro/variable name
ja:   --name=identifier C マクロ/変数名

en:   --output=filename Write generated csource to specified file
ja:   --output=filename 生成された C ソースを指定ファイルに書き出します

en:   --static          Generate static symbols
ja:   --static          static シンボルを生成します

en:   --strip-comments  Remove comments from XML files
ja:   --strip-comments  XML ファイルからコメントを削除します

en:   --strip-content   Remove node contents from XML files
ja:   --strip-content   XML ファイルからノード情報を削除します

en:   --working-directory DIRECTORY       Default working directory for applications
                                          when using the --launch option.
ja:   --working-directory DIRECTORY      --launch オプションを使用したときの
                                         アプリケーションの既定の作業フォルダー
                                         を指定する。

en:   -?, --help                          Print this help message and exit
ja:   -?, --help                          このメッセージを表示して終了する

en:   -V, --version                       Print version information and exit
ja:   -v, --version                       バージョン情報を表示して終了する

en:   -h, --help        Print this help message and exit
ja:   -h, --help        このヘルプメッセージを表示して終了します

en:   WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
ja:   WebBrowser       - お気に入りのウェブブラウザー。
      MailReader       - お気に入りのメーラー。
      FileManager      - お気に入りのファイルマネージャー。
      TerminalEmulator - お気に入りのターミナルエミュレーター。

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
ja: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Benedikt Meurer <benny@xfce.org> が製作しました。
    
    Gtk+-%d.%d.%d でビルドされ、 Gtk+-%d.%d.%d で実行されています。
    
    バグは <%s> まで報告してください。

en: Action Icons
ja: アクションアイコン

en: Active
ja: アクティブ

en: Active item border color
ja: 有効アイテムの枠の色

en: Active item fill color
ja: 有効アイテムの塗りつぶし色

en: Active item index
ja: 有効アイテムのインデックス

en: Active item text color
ja: 有効アイテムの文字色

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Icons
ja: すべてのアイコン

en: Animations
ja: アニメーション

en: Application Chooser Button
ja: アプリケーション選択ボタン

en: Application Icons
ja: アプリケーションアイコン

en: Block Device
ja: ブロック型デバイス

en: Browse the file system
ja: ファイルシステムを参照します

en: Browse the file system to choose a custom command.
ja: 指定コマンドを選ぶためにファイルシステムを参照します。

en: Browse the web
ja: ウェブを閲覧します

en: C_omment:
ja: コメント(_O):

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: Caja File Manager
ja: Caja ファイルマネージャー

en: Character Device
ja: キャラクター型デバイス

en: Choose Preferred Application
ja: お気に入りのアプリケーションを選択してください

en: Choose a custom File Manager
ja: ファイルマネージャーを選択してください

en: Choose a custom Mail Reader
ja: メーラーを選択してください

en: Choose a custom Terminal Emulator
ja: ターミナルエミュレーターを選択してください

en: Choose a custom Web Browser
ja: ウェブブラウザーを選択してください

en: Choose filename
ja: ファイル名を選択してください

en: Clear search field
ja: 検索フィールドのクリア

en: Column Spacing
ja: 表示欄スペース

en: Column spacing
ja: 表示欄の間隔

en: Comm_and:
ja: コマンド(_A):

en: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
ja: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Benedikt Meurer <benny@xfce.org> が製作しました。

en: Create Directory
ja: ディレクトリの作成

en: Create Launcher
ja: ランチャーの作成

en: Create Launcher <b>%s</b>
ja: ランチャー <b>%s</b> を作成

en: Create Link
ja: リンクの作成

en: Create a new desktop file in the given directory
ja: 指定されたフォルダーに新しいデスクトップファイルを作成する

en: Cursor item border color
ja: カーソルアイテムの枠の色

en: Cursor item fill color
ja: カーソルアイテムの塗りつぶし色

en: Cursor item text color
ja: カーソルアイテムの文字色

en: Customize Toolbar...
ja: ツールバーのカスタマイズ...

en: Debian Sensible Browser
ja: Debian Sensible ブラウザー

en: Debian X Terminal Emulator
ja: Debian X ターミナルエミュレーター

en: Device Icons
ja: デバイスアイコン

en: Drag an item onto the toolbars above to add it, from the toolbars in the items table to remove it.
ja: 追加するにはアイテムをツールバーの上にドラッグしてください。ツールバーからドラッグすると削除されます。

en: Edit Directory
ja: ディレクトリの編集

en: Edit Launcher
ja: ランチャーの編集

en: Edit Link
ja: リンクを編集

en: Emblems
ja: シンボル

en: Emoticons
ja: エモティコン

en: Enable Search
ja: 検索を有効にする

en: Enlightened Terminal Emulator
ja: Enlightened ターミナルエミュレーター

en: Epiphany Web Browser
ja: Epiphany ウェブブラウザー

en: Executable Files
ja: 実行可能ファイル

en: FIFO
ja: 名前付きパイプ

en: Failed to create "%s".
ja: "%s" を作成できませんでした。

en: Failed to execute default File Manager
ja: デフォルトのファイルマネージャーの実行に失敗しました

en: Failed to execute default Mail Reader
ja: デフォルトのメーラーの実行に失敗しました

en: Failed to execute default Terminal Emulator
ja: デフォルトのターミナルエミュレーターの実行に失敗しました

en: Failed to execute default Web Browser
ja: デフォルトのウェブブラウザーの実行に失敗しました

en: Failed to launch preferred application for category "%s".
ja: タイプが "%s" のファイルを開くアプリケーションの実行に失敗しました。

en: Failed to load contents from "%s": %s
ja: "%s" から内容を読み込むことに失敗しました: %s

en: Failed to load image "%s": Unknown reason, probably a corrupt image file
ja: 画像 "%s" の読み込みに失敗しました: 理由は不明ですが、おそらく画像ファイルが破損しています

en: Failed to open "%s".
ja: "%s" を開けませんでした。

en: Failed to open %s for writing
ja: 書き込むために %s を開くことに失敗しました

en: Failed to open URI "%s".
ja: URI "%s" を開けませんでした。

en: Failed to open display
ja: ディスプレイを開けませんでした

en: Failed to open file "%s": %s
ja: ファイル "%s" を開けませんでした: %s

en: Failed to parse contents of "%s": %s
ja: "%s" の内容の解析に失敗しました: %s

en: Failed to read file "%s": %s
ja: ファイル "%s" を読み込めませんでした: %s

en: Failed to save "%s".
ja: "%s" を保存できませんでした。

en: Failed to set default File Manager
ja: デフォルトのファイルマネージャーの設定に失敗しました

en: Failed to set default Mail Reader
ja: デフォルトのメーラーの設定に失敗しました

en: Failed to set default Terminal Emulator
ja: デフォルトのターミナルエミュレーターの設定に失敗しました

en: Failed to set default Web Browser
ja: デフォルトのウェブブラウザーの設定に失敗しました

en: File "%s" has no type key
ja: ファイル "%s" には type キーがありません

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: File Type Icons
ja: ファイルタイプアイコン

en: File location is not a regular file or directory
ja: ファイルの場所は正規のファイルまたはディレクトリではありません

en: Folder
ja: フォルダー

en: Follow state
ja: 状況に応じる

en: GNOME Terminal
ja: GNOME 端末

en: Galeon Web Browser
ja: Galeon ウェブブラウザー

en: Homogeneous
ja: 均一

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
ja: それぞれのアイテムの文字とアイコンがお互いにどの位置に置かれるかを選択します。

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Bar Model
ja: アイコンバーのモデル

en: Icon View Model
ja: アイコン表示モデル

en: Icon column
ja: アイコン欄

en: If you don't specify the --launch option, exo-open will open all specified
    URLs with their preferred URL handlers. Else, if you specify the --launch
    option, you can select which preferred application you want to run, and
    pass additional parameters to the application (i.e. for TerminalEmulator
    you can pass the command line that should be run in the terminal).
ja: オプション --launch を指定しない場合、exo-open は指定されたすべての URL を
    あらかじめ決められた取り扱い方で開きます。一方、オプション --launch を
    指定すると、実行したいお気に入りのアプリケーションを選べ、その
    アプリケーションにいくつかのパラメーターを渡せます (TerminalEmulator には、
    ターミナル内で実行する必要のあるコマンド行を渡せます)。

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: Invalid helper type "%s"
ja: "%s" は不正なヘルパータイプです

en: Konqueror Web Browser
ja: Konqueror ウェブブラウザー

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
ja: TYPE のデフォルトヘルパーを PARAMETER オプションを付けて起動する。TYPE は以下を参照。

en: Launching desktop files is not supported when %s is compiled without GIO-Unix features.
ja: %s が GIO-Unix 機能なしでコンパイルされているとき、デスクトップファイルの起動はサポートされません。

en: Layout mode
ja: レイアウトモード

en: Links Text Browser
ja: Links テキストブラウザー

en: Location Icons
ja: 場所アイコン

en: Lynx Text Browser
ja: Lynx テキストブラウザー

en: Mail Reader
ja: メーラー

en: Margin
ja: 余白

en: Markup column
ja: マークアップ欄

en: Menu Icons
ja: メニューアイコン

en: Model column to search through when searching through item
ja: アイテムを検索するときに検索するモデル欄です。

en: Model column used to retrieve the absolute path of an image file to render
ja: 描画する画像ファイルの絶対パスを取得するために使用されるモデル欄です。

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
ja: アイコンのピクセルバッファーを取得するために使用されるモデル欄です。

en: Model column used to retrieve the text from
ja: 文字を取得するために使用されるモデル欄です。

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
ja: Pango のマークアップが使用されている場合に文字を取得するためのモデル欄です。

en: Model for the icon bar
ja: アイコンバーのためのモデルです。

en: No application selected
ja: アプリケーションは選択されていません

en: No command specified
ja: コマンドが指定されていません

en: No file selected
ja: ファイルは選択されていません

en: No file/folder specified
ja: ファイル/フォルダーが指定されていません

en: No helper defined for "%s".
ja: "%s" のヘルパーが定義されていません。

en: No icon
ja: アイコンはありません

en: Number of columns
ja: 表示欄の数

en: Number of columns to display
ja: 表示する表示欄の数です。

en: Open the Preferred Applications
    configuration dialog
ja: お気に入りのアプリケーション設定
    ダイアログを開きます

en: Opera Browser
ja: Opera ブラウザー

en: Options:
ja: オプション:

en: Orientation
ja: 方向

en: PCManFM-Qt File Manager
ja: PCManFM-Qt ファイルマネージャー

en: Perl Scripts
ja: Perl スクリプト

en: Pixbuf column
ja: ピクセルバッファー欄

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
ja: お気に入りのファイルマネージャーを選択して
    「OK」をクリックしてください。

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
ja: お気に入りのメーラーを選択して
    「OK」をクリックしてください。

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
ja: お気に入りのターミナルエミュレーターを
    選択して「OK」をクリックしてください。

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
ja: お気に入りのウェブブラウザーを選択して
    「OK」をクリックしてください。

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグは <%s> まで報告してください。

en: Preferred Applications
ja: お気に入りのアプリケーション

en: Preferred Applications (Web Browser, Mail Reader and Terminal Emulator)
ja: お気に入りのアプリケーション (ブラウザー、メーラーやターミナルエミュレーター)

en: Preset URL when creating a link
ja: リンクを作成する場合のプリセット URL

en: Preset command when creating a launcher
ja: ランチャーを作成する場合のプリセットコマンド

en: Preset comment when creating a desktop file
ja: デスクトップファイルを作成する場合のプリセットコメント

en: Preset icon when creating a desktop file
ja: デスクトップファイルを作成する場合のプリセットアイコン

en: Preset name when creating a desktop file
ja: デスクトップファイルを作成する場合のプリセット名

en: Press left mouse button to change the selected application.
ja: 選択されているアプリケーションを変更するにはマウスの左ボタンをクリックしてください。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Python Scripts
ja: Python スクリプト

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
ja: TYPE のデフォルトヘルパーを問い合わせる。TYPE は以下を参照。

en: Read your email
ja: 電子メールを読みます

en: Render differently based on the selection state.
ja: 選択状況に応じて異なった描画を行います。

en: Reorderable
ja: 並べ替え可能

en: Restart command
ja: 再起動コマンド

en: Row Spacing
ja: 行スペース

en: Row spacing
ja: 表示列の間隔

en: Ruby Scripts
ja: Ruby スクリプト

en: Run in _terminal
ja: ターミナルで実行する(_T)

en: Search Column
ja: 検索欄

en: Select _icon from:
ja: アイコンを選択(_I):

en: Select a working directory
ja: 作業フォルダーを選択してください

en: Select an Application
ja: アプリケーションを選択してください

en: Select an icon
ja: アイコンを選択してください

en: Select application
ja: アプリケーションを選択してください

en: Select default applications for various services
ja: 各種サービスのためのデフォルトアプリケーションを選択します

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
ja: このオプションを選択すると、ファイルマネージャーやメニューからコマンドが実行されるときに起動通知を行います。すべてのアプリケーションが起動通知に対応しているわけではありません。

en: Select this option to run the command in a terminal window.
ja: このオプションを有効にすると、コマンドはターミナルウィンドウで実行されます。

en: Selection mode
ja: 選択モード

en: Separator
ja: セパレーター

en: Session restart command
ja: セッションを再起動するコマンドです。

en: Settings manager socket
ja: セッティングマネージャーソケット

en: Shell Scripts
ja: シェルスクリプト

en: Single Click
ja: シングルクリック

en: Single Click Timeout
ja: シングルクリックのタイムアウト

en: Socket
ja: ソケット

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
ja: アイテム表示の端に挿入されるスペースです。

en: Space which is inserted between cells of an item
ja: アイテムのセルの間に挿入されるスペースです。

en: Space which is inserted between grid column
ja: グリッド欄の間に挿入されるスペースです。

en: Space which is inserted between grid rows
ja: グリッド行の間に挿入されるスペースです。

en: Spacing
ja: スペース

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
ja: Xfce のデフォルトのファイルマネージャーとして使用
    したいアプリケーションを指定してください:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
ja: デフォルトのメーラーとして使用したい
    アプリケーションを指定してください:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
ja: Xfce でのデフォルトのターミナルエミュレーターとして
    使用したいアプリケーションを指定してください:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
ja: Xfce でのデフォルトのウェブブラウザーとして使用したい
    アプリケーションを指定してください:

en: Status Icons
ja: ステータスアイコン

en: Stock Icons
ja: ストックアイコン

en: Terminal Emulator
ja: ターミナルエミュレーター

en: Text column
ja: 文字欄

en: Text for I_mportant Icons
ja: 重要アイコンに文字を添える(_M)

en: Text for _All Icons
ja: 全アイコンに文字を添える(_A)

en: The GIcon to render.
ja: 表示する GIcon です。

en: The amount of space between two consecutive columns
ja: 二つの連続する表示欄の間隔です。

en: The amount of space between two consecutive rows
ja: 二つの連続する表示列の間隔です。

en: The amount of time after which the item under the mouse cursor will be selected automatically in single click mode
ja: シングルクリックモードの時にマウスカーソルの下にあるアイテムが自動的に選択状態になるまでの時間です。

en: The file "%s" contains no data
ja: ファイル "%s" にはデータがありません

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
ja: --launch および --query commands では以下の TYPE がサポートされます:
    
      WebBrowser       - お気に入りのウェブブラウザー。
      MailReader       - お気に入りのメールリーダー。
      FileManager      - お気に入りのファイルマネージャー。
      TerminalEmulator - お気に入りのターミナルエミュレーター。

en: The following TYPEs are supported for the --launch command:
ja: 次の TYPE が --launch コマンドでサポートされます:

en: The icon to render.
ja: 表示するアイコンです。

en: The layout mode
ja: レイアウトモードです。

en: The model for the icon view
ja: アイコン表示のためのモデルです。

en: The orientation of the iconbar
ja: アイコンバーが延びる方向です。

en: The preferred File Manager will be used to browse the contents of folders.
ja: ここで指定したお気に入りのファイルマネージャーは、フォルダーの内容を表示する際に使用されます。

en: The preferred Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
ja: ここで指定したお気に入りのメーラーは、メールアドレスをクリックしてメールを作成する際に使用されます。

en: The preferred Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
ja: ここで指定したお気に入りのターミナルエミュレーターは、コマンドラインインターフェイスが必要なコマンドを実行する際に使用されます。

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
ja: ここで指定したお気に入りのウェブブラウザーは、リンクを開いたりヘルプの内容を表示する際に使用されます。

en: The selection mode
ja: 選択モードです。

en: The size of the icon to render in pixels.
ja: 表示するアイコンのサイズです (ピクセル単位)。

en: The width used for each item
ja: それぞれのアイテムに使用する幅です。

en: Toolbar _Style
ja: ツールバーのスタイル(_S)

en: Type '%s --help' for usage.
ja: '%s --help' と入力すると使用法が表示されます。

en: Type of desktop file to create (Application or Link)
ja: 作成するデスクトップファイルのタイプ (Application または Link)

en: Unable to detect the URI-scheme of "%s".
ja: "%s" の URI スキームを検出できません。

en: Uncategorized Icons
ja: 未分類のアイコン

en: Unsupported desktop file type "%s"
ja: タイプ "%s" はデスクトップファイルとしてサポートされません

en: Usage: %s [options] [file]
ja: 使用法: %s [オプション] [ファイル]

en: Usage: exo-open [URLs...]
ja: 使用法: exo-open [URL...]

en: Use _startup notification
ja: 起動通知を行う(_S)

en: Use a custom application which is not included in the above list.
ja: 上のリストにはないアプリケーションを使用します。

en: Use the command line
ja: コマンドラインを使用します

en: View allows user to search through columns interactively
ja: 表示欄をインタラクティブに検索できるようにします。

en: View is reorderable
ja: 表示は並べ替え可能です。

en: W3M Text Browser
ja: W3M テキストブラウザー

en: Web Browser
ja: ウェブブラウザー

en: Whether the children should be all the same size
ja: 子ウィンドウをすべて同じサイズにするかどうかを指定します。

en: Whether the items in the view can be activated with single clicks
ja: 表示されているアイテムを一回のクリックで有効にするかどうか指定します。

en: Width for each item
ja: アイテムの幅

en: Window group
ja: ウィンドウグループ

en: Window group leader
ja: ウィンドウグループのリーダーです。

en: Working _Directory:
ja: ディレクトリの編集(_D):

en: X Terminal
ja: X ターミナル

en: [FILE|FOLDER]
ja: [ファイル|フォルダー]

en: _Add a new toolbar
ja: 新しいツールバーを追加(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Desktop Default
ja: デスクトップのデフォルト(_D)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Icon:
ja: アイコン(_I):

en: _Icons only
ja: アイコンのみ(_I)

en: _Internet
ja: インターネット(_I)

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Other...
ja: その他(_O)...

en: _Remove Toolbar
ja: ツールバーを削除(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Search icon:
ja: アイコンの検索(_S):

en: _Text only
ja: 文字のみ(_T)

en: _URL:
ja: URL(_U):

en: _Utilities
ja: ユーティリティ(_U)

en: size
ja: サイズ
