Geany 1.30 - en to be translation catalogue (1215 entries)

en:  (new instance)
be: (новы асобнік)

en: "%s" was not found.
be: "%s" не знойдзен.

en: "Smart" home key
be: "Разумная" кнопка home

en: %d file saved. | %d files saved.
be[0]: %d файл захаваны.
be[1]: %d файла захавана.
be[2]: %d файлаў захавана.

en: %d, %e, %f, %p, %l are substituted in command and directory fields, see manual for details.
be: Шаблоны для падстаноўкі з каманду і працоўную дырэкторыю: %d, %e, %f, %p, дэталёвую інфармацыю глядзі ў даведцы.

en: %s
    
    The file on disk may now be truncated!
be: %s
    
    Файл на дыску можа зараз быць абрэзаны!

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
be: %s %s -- %s  (у каталоге: %s)

en: %s (in directory: %s)
be: %s (у каталоге: %s)

en: %s Properties
be: %s Уласцівасці

en: %s commands
be: %s Каманды

en: %s document
be: %s дакумент

en: %s file
be: %s файл

en: %s script
be: Скрыпт %s

en: %s source file
be: %s зыходны файл

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
be[0]: %s:  зменены %d выпадак "%s" на "%s".
be[1]: %s:  зменена %d выпадкі "%s" на "%s".
be[2]: %s:  зменены %d выпадкаў "%s" на "%s".

en: (built on or after %s)
be: (пабудавана %s або пазней)

en: (only inside Geany)
be: (толькі ў Geany)

en: (with BOM)
be: (з BOM)

en: (without BOM)
be: (без BOM)

en: , read-only
be: , толькі чытанне

en: --- Separator ---
be: --- Раздзяляльны знак ---

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
be: <b>Аўтададатак дужак і двукоссяў</b>

en: <b>Commands</b>
be: <b>Каманды</b>

en: <b>Completions</b>
be: <b>Аўтададатак</b>

en: <b>Display</b>
be: <b>Паказваць</b>

en: <b>Editor tabs</b>
be: <b>Укладкі редактара тэксту</b>

en: <b>Encodings</b>
be: <b>Кадыроўкі</b>

en: <b>Features</b>
be: <b>Магчымасці</b>

en: <b>Fonts</b>
be: <b>Шрыфты</b>

en: <b>Icon size</b>
be: <b>Памер значкоў</b>

en: <b>Icon style</b>
be: <b>Стыль значкоў</b>

en: <b>Indentation</b>
be: <b>Водступы</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
be: <b>Цэтлікі клавіш</b>

en: <b>Long line marker</b>
be: <b>Маркёр доўгага радка</b>

en: <b>Message window</b>
be: Акно паведамленняў:

en: <b>Miscellaneous</b>
be: <b>Іншае</b>

en: <b>New files</b>
be: <b>Новыя файлы</b>

en: <b>Page %d of %d</b>
be: <b>Старонка %d з %d</b>

en: <b>Paths</b>
be: <b>Шляхі</b>

en: <b>Printing</b>
be: <b>Друкаваць</b>

en: <b>Projects</b>
be: <b>Праекты</b>

en: <b>Saving files</b>
be: <b>Захаваць файлы</b>

en: <b>Search</b>
be: <b>Шукаць</b>

en: <b>Shutdown</b>
be: <b>Завяршэнне</b>

en: <b>Sidebar</b>
be: <b>Бакавая панэль</b>

en: <b>Startup</b>
be: <b>Запуск</b>

en: <b>Tab positions</b>
be: <b>Месца ўкладак</b>

en: <b>Template data</b>
be: <b>Дадзеныя шаблонаў</b>

en: <b>Terminal</b>
be: <b>Тэрмінал</b>

en: <b>Tool paths</b>
be: <b>Шляхі прылад</b>

en: <b>Toolbar</b>
be: <b>Панэль прыладаў</b>

en: <b>Various preferences</b>
be: <b>Розныя опцыі</b>

en: <b>Virtual spaces</b>
be: <b>Віртуальныя прабелы</b>

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
be: <i>Увага: прачытайце рукаводства да змены гэтых параметраў.<i>

en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
be: <i>Папярэджанне: гэтыя наладкі зменены ў цяперашнім праекце. Глядзі <b>Праект->Уласцівасці</b>.</i>

en: A fast and lightweight IDE
be: Хуткае і легкаважнае асяроддзе распрацоўкі

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
be: Хуткае і легкаважнае асяроддзе распрацоўкі, выкарыстоўваючае GTK+

en: A quoted Windows program name must be entirely inside the quotes
be: Абароненае імя праграмы Windows павінна быць у двукоссі

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
be: Радок, які будзе дададзены ў пачатку каментарыя. Пры пераключэнні рэжыму каментавання радкоў ён выкарыстоўваецца для паметкі каментарыяў як пераключаных.

en: A terminal emulator command (%c is substituted with the Geany run script filename)
be: Каманда эмулятара тэрмінала (назва файла скрыпта запуска Geany будзе стаяць замест %c)

en: About Geany
be: Пра Geany

en: Accessed:
be: Апошні доступ:

en: Action
be: Дзеянне

en: Active
be: Актыўны

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
be: Дадаць невялікі загаловак да кожнай старонцы, які змяшчае нумар старонкі, імя файла і дату (глядзі ніжэй). Гэта зойме тры радка на старонцы.

en: Add line numbers to the printed page
be: Дадаць нумары радкоў на друкуемай старонцы друку

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
be: Дадаць нумар старонцы ўнізе кожнай старонцы. Гэта зойме два радка на старонцы.

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
be: Дадаць укладку браўзэру файлаў на бакавую панэль.

en: All Source
be: Усе зыходныя

en: All files
be: Усе файлы

en: All: search all files in the directory
    Project: use file patterns defined in the project settings
    Custom: specify file patterns manually
be: Усе: шукаць сярод усіх файлаў у каталогу
    Праект: выкарыстоўваць шаблоны назваў файлаў, зададзеныя ў наладах праекта
    Пазначыць: пазначыць шаблоны імёнаў файлаў уручную

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
be: Дазваляе тэрміналу атрымліваць спалучэнні хуткіх клавіш (акрамя каманд фокусу)

en: Always
be: Заўсёды

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
be: Заўсёды паказваць віртуальныя прабелы пасля радкоў

en: Always wrap search
be: Заўсёды шукаць з пачатку файла

en: Always wrap search around the document
be: Заўсёды шукаць з пачатку дакумента

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
be: Адбылася памылка або інфармацыя аб файле не можа быць атрымана (напрыклад, новы файл).

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
be: Адбылася памылка пры пераўтварэнні фала з UTF-8 у "%s". Файл застанецца незахаваным.

en: Anchors
be: Якары

en: Any unsaved changes will be lost.
be: Усе незахаваныя змены будуць страчаны.

en: Appendix
be: Дадатак

en: Apply the default indentation settings to all documents
be: Прымяніць прадвызначаныя наладкі водступаў да ўсіх дакумэнтаў

en: Arabic
be: Арабская

en: Architectures
be: Архітэктуры

en: Are you sure you want to reload '%s'?
be: Вы упэўнены, што жадаеце загрузіць '%s' зноў?

en: Armenian
be: Армянская

en: Arrow characters
be: Указальныя сімвалы

en: As _HTML...
be: Як HTML

en: As _LaTeX...
be: Як LaTeX

en: Assembly
be: Зборка

en: Auto Save
be: Аўтазахаванне

en: Auto save _interval:
be: Інтэрвал аўтазахавання

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
be: Аутаматычны дадатак фігурнай зачыняючай дужкі пры ўводзе адкрываючай дужкі

en: Auto-close double quote when typing an opening one
be: Аутаматычны дадатак падвоенага двукосся пры ўводзе адкрываючага двукосся

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
be: Аутаматычны дадатак зачыняючай дужкі пры ўводзе адкрываючай дужкі

en: Auto-close single quote when typing an opening one
be: Аутаматычны дадатак адзінарнага двукосся пры ўводзе адкрываючага двукосся

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
be: Аутаматычны дадатак квадратнай зачыняючай дужкі пры ўводзе адкрываючай дужкі

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
be: Аўта фокус для віджэтаў (фокус ідзе за мышам)

en: Autocomplete all words in document
be: Аўтададатак усіх слоў у дакуменце

en: Autocomplete symbols
be: Аўтазапаўненне сімвалаў

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
be: Аўтаматычнае завяршэнне вядомых імёнаў аб'ектаў у адкрытых файлах (імёны функцый, глабальныя зменныя і г.д.)

en: Automatic continuation of multi-line comments
be: Аўтаматычны працяг шматрадковых каментарыяў

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
be[0]: Аўтазахаванне: Аўтаматычна захованы %d файл.
be[1]: Аўтазахаванне: Аўтаматычна захавана %d файла.
be[2]: Аўтазахаванне: Аўтаматычна захавана %d файлаў.

en: Available Items
be: Даступныя элементы

en: Background
be: Фон

en: Background color:
be: Колер фону:

en: Backup Copy
be: Рэзервовая копія

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
be: Рэзервовая копія: Немагчыма стварыць каталог (%s).

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
be: Рэзервовая копія: Немагчыма прачытаць файл (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
be: Рэзервовая копія: Немагчыма запісаць файл  (%s).

en: Backup directory does not exist or is not writable.
be: Каталог для рэзервовых копій не існуе ці недаступны для запісу.

en: Bad regex for filetype %s: %s
be: Дрэнны рэгулярны выраз для файлаў тыпу %s: %s

en: Bad regex: %s
be: Няправільны рэгулярны выраз: %s

en: Baltic
be: Прыбалтыйская

en: Base GType:
be: Базавы GType:

en: Base class:
be: Базавы клас:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
be: Шлях да каталогу, які змяшчае файлы, што ўтвараюць праект. Гэта можа быць новы каталог або ужо існуючы. Вы можаце выкарыстоўваць адносныя шляхі (адносна імені праекта).

en: Base header:
be: Базавы загаловак:

en: Base path:
be: Базавы шлях:

en: Base source:
be: Зыходны файл:

en: Basic
be: Базавы

en: Be verbose
be: Выводзіць падрабязнасці

en: Beep on errors or when compilation has finished
be: Гудок пры памылках ці на завяршэнне кампіляцыі

en: Blocks
be: Блокі

en: Bottom
be: Уніз

en: Browser:
be: Браўзер:

en: Build
be: Зборка

en: Build options
be: Опцыі зборкі

en: Build the current file
be: Сабраць цяперашні файл

en: Build the current file with Make and the default target
be: Сабраць цяперашні файл, выкарыстоўваючы утыліту Make і мэту зборкі по змоўку

en: Build the current file with Make and the specified target
be: Сабраць цяперашні файл, выкарыстоўваючы ўтыліту Make і ўказаную мэту

en: C Standard Library
be: Стандартная бібліятэка C

en: C++ (C Standard Library)
be: C++ (Стандартная бібліятэка)

en: C++ Standard Library
be: C++ Стандартная бібліятэка

en: C_ase sensitive
be: З улікам рэгістру

en: C_hange
be: Змяніць

en: C_lose All
be: Закрыць усе

en: C_onfiguration Files
be: Файлы наладаў

en: C_opy
be: Капіраваць

en: C_reate
be: Стварыць

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
be: Выклікае каманду ->Пераключаць усе дадатковыя віджэты

en: Cannot save read-only document '%s'!
be: Немагчыма захаваць дакумент '%s', адкрыты тлькі для чытання!

en: Cascading Stylesheet
be: Файл каскаднай табліцы стыляў (CSS)

en: Celtic
be: Кельцкая

en: Central European
be: Цэнтральна-Еўрапейская

en: Change _Color Scheme...
be: Змяніць колеравую схему

en: Change _Font...
be: Змяніць шрыфт

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
be: Зменіць шлях на каталог адкрытага праекта

en: Changed:
be: Зменены:

en: Chapter
be: Глава

en: Character
be: Сімвал

en: Characters to type for autocompletion:
be: Найменшая колькасць сімвалаў для аўтададатку:

en: Characters:
be: Сімвалы:

en: Chinese Simplified
be: Кітайская спрошчаная

en: Chinese Traditional
be: Кітайская традыцыйная

en: Choose Project Base Path
be: Выберыце шлях да каталога праекта

en: Choose Project Filename
be: Выберыце імя файла праекта

en: Choose Terminal Font
be: Выбраць шрыфт тэрмінала

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
be: Выберыце спецыяльны сімвал з спісу ніжэй і двойчы пстрыкніце па ім або націсніце кнопку, каб уставіць сімвал на цяперашнюю пазіцыю курсора.

en: Choose font
be: Выбраць шрыфт

en: Choose more build actions
be: Іншыя каманды зборкі

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
be: Выберыце ўбудовы, якія павінны загружацца пры запуску:

en: Cl_ear
be: Ачысціць

en: Class
be: Клас

en: Class Builder
be: Генератар класаў

en: Classes
be: Класы

en: Click to set menu item label
be: Пстрыкніце для ўсталявання пазнакі элемента меню

en: Clipboard
be: Буфер абмену

en: Close
be: Закрыць

en: Close All
be: Закрыць усё

en: Close Ot_her Documents
be: Закрыць іншыя дакументы

en: Close _dialog
be: Закрыць дыялог

en: Close all
be: Закрыць усё

en: Close all open files
be: Закрыць усе адкрытыя файлы

en: Close the current file
be: Закрыць цяперашні файл

en: Co_mmands
be: Каманды

en: Code folding
be: Згортванне блокаў

en: Color Chooser
be: Выбар колеру

en: Color Schemes
be: Каляровыя схемы

en: Color:
be: Колер:

en: Column:
be: Слупок:

en: Command
be: Каманда

en: Command:
be: Каманда:

en: Comment line(s)
be: Каментаваць радок(і)

en: Comment toggle marker:
be: Маркёр пераключэння каментарыяў:

en: Company name
be: Назва кампаніі

en: Company:
be: Кампанія:

en: Compilation failed.
be: Кампіляцыя скончылася непаспяхова.

en: Compilation finished successfully.
be: Кампіляцыя скончылася паспяхова.

en: Compile
be: Кампіляваць

en: Compile the current file
be: Скампіляваць цяперашні файл

en: Compile the current file with Make
be: Скампіляваць цяперашні файл, выкарыстоўваючы ўтыліту Make

en: Compiler
be: Кампілятар

en: Complete snippet
be: Дапоўніць фрагмент кода

en: Complete word
be: Завяршыць слова

en: Completion list height:
be: Колькасць радкоў у спісе дадаткаў:

en: Completions
be: Аўтададатак

en: Components
be: Кампаненты

en: Config
be: Файл наладак

en: Configuration directory could not be created (%s).
be: Немагчыма стварыць дырэкторыю  наладак (%s).

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
be: Немагчыма стварыць дырэкторыю наладак (%s).
    Магчымы праблемы пры карыстанні Geany без дырэкторыі наладак.
    Запусціць Geany у любым выпадку?

en: Configuration files reloaded.
be: Файлы наладак загружаны зноў.

en: Configure Plugins
be: Наладзіць убудовы

en: Confirm exit
be: Пацвярджаць выхад

en: Constants
be: Канстанты

en: Constructor type:
be: Тып канструктара:

en: Conte_xt Action
be: Кантэкставае дзеянне

en: Context Action
be: Кантэкстныя дзеянні

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
be: Каманда для кантэкстнага дзеяння. Цяперашняе вылучанае слова можна падстаўляць з дапамогай %s. Яго можна ўстаўляць у любым месцы каманды, і падстаноўка будзе выканана да яе выканання.

en: Context action:
be: Кантэкстныя дзеянні:

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
be: Аўтаматычна працягваць шматрадковыя каментарыі ў такіх мовах, як C, C++ і Java, калі ў тэкст такога каментарыя дадаецца новы радок.

en: Contributors
be: Удзельнікі

en: Convert and Set to CR (Classic _Mac)
be: Замяніць завяршэнні радкоў  на CR (Mac)

en: Convert and Set to _CR/LF (Windows)
be: Замяніць завяршэнні радкоў  на CR/LF (Win)

en: Convert and Set to _LF (Unix)
be: Замяніць завяршэнні радкоў  на LF (Unix)

en: Copy
be: Капіраваць

en: Copy _All
be: Капіраваць усе

en: Copy the current selection
be: Капіраваць вылучэнне

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
be: Немагчыма выканаць знешнюю каманду '%s' (%s).

en: Could not find file '%s' - trying the current document path.
be: Немагчыма знайсці файл  '%s' - спрабую выкарыстоўваць шлях цяперашняга дакумента.

en: Could not find file '%s'.
be: Немагчыма знайсці файл: '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
be: Немагчыма загрузіць файл тэгаў '%s'.

en: Could not open directory (%s)
be: Немагчыма адкрыць каталог (%s)

en: Could not open file %s (%s)
be: Немагчыма адкрыць файл %s (%s)

en: Could not open file %s (File not found)
be: Немагчыма адкрыць файл %s (Файл не знойдзены)

en: Create C++ Class
be: Стварыць клас C++

en: Create Cla_ss
be: Стварыць клас

en: Create Class
be: Стварыць клас

en: Create GTK+ Class
be: Стварыць клас GTK+

en: Create PHP Class
be: Стварыць клас PHP

en: Create a new file
be: Стварыць новы файл

en: Create a new file for each command-line filename that doesn't exist
be: Ствараць новы файл для кожнага імя файла ў загадным радку, калі файл не існуе

en: Create a new file from a template
be: Стварыць новы файл з шаблону

en: Create constructor
be: Стварыць канструктар

en: Create destructor
be: Стварыць дэструктар

en: Create the project's base path directory?
be: Стварыць базавую дырэкторыю праекта?

en: Creates source files for new class types.
be: Стварае файлы зыходнага кода для новых тыпаў класаў.

en: Credits
be: Аўтары

en: Cu_t Current Line(s)
be: Выразаць цяперашні радок(радкі)

en: Curly brackets { }
be: Фігурныя дужкі { }

en: Current chars
be: Цяперашнія сімвалы

en: Cursor blinks
be: Мільганне курсорам

en: Custom
be: Вызначыць

en: Custom Date Format
be: Свой фармат даты

en: Custom Text
be: Свой тэкст

en: Customize Toolbar
be: Наладзіць панэль прыладаў

en: Cut
be: Выразаць

en: Cut the current selection
be: Выразаць вылучэнне

en: Cyrillic
be: Кірыліца

en: Cyrillic/Russian
be: Кірыліца/Руская

en: Cyrillic/Ukrainian
be: Кірыліца/Украінская

en: D_uplicate Line or Selection
be: Дубліраваць радок ці вылучэнне

en: Data
be: Даныя

en: Date & time:
be: Дата і час:

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
be: Не атрымалася сканвертаваць радок фармату даты (магчыма радок надта доўгі).

en: Date format:
be: Фармат даты:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
be: Фармат даты/часу для рэзервовых копій (глядзіце падрабязнасці ў "man strftime"):

en: Date:
be: Дата:

en: Debug Messages
be: Паведамленні адладкі

en: Debug _Messages
be: Паведамленні адладкі

en: Decrease indent
be: Паменшыць водступ

en: Decrease indent by one space
be: Паменшыць водступ на адзін прабел

en: Decrease indentation
be: Паменшыць водступ

en: Default
be: Прадвызначаны

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
be: Прадвызначаная кадыроўка (для файлаў з не Unicode кадыроўкай):

en: Default encoding (new files):
be: Прадвызначаная кадыроўка (для новых файлаў):

en: Default end of line characters:
be: Прадвызначаныя сімвалы канца радку:

en: Defines
be: Вызначэнні

en: Defines whether to use the Windows native dialogs or whether to use the GTK default dialogs
be: Вызначае выкарыстоўваць родныя gui элементы Windows ці элементы GTK

en: Definition of "%s" not found.
be: Вызначэнне "%s" не знойдзена.

en: Delete the current selection
be: Выдаліць вылучэнне

en: Delete to line end
be: Выдаліць да канца радка

en: Detect from file
be: Вызначаць па зместу файла

en: Detect type from file
be: Распазнаваць па зместу файла

en: Detect width from file
be: Распазнаваць шырыню па зместу файла

en: Developer:
be: Распрацоўшчык:

en: Developers
be: Распрацоўшчыкі

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
be: Дакумент %s не быў адпраўлены на друк.

en: Directory _levels to include in the backup destination:
be: Узровень ўкладзенасці каталогаў для рэзервовых копій:

en: Directory not changed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
be: Не атрымалася змяніць каталог, таму можа выконваць якую-небудзь каманду (націсніце Ctrl+C ці Enter, каб ачысціць яе).

en: Disable Drag and Drop
be: Забараніць перацягванне

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
be: Забараніць перацягванне увогуле так, каб нельга было перацягваць вылучэнне ў акне рэдактара або за яго межамі

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
be: Забараніць хуткую клавішу для выкліку меню (F10 па прадвызначэнню)

en: Disable this option to keep the dialog open
be: Забараніце гэту наладку, каб трымаць дыялог адчыненым

en: Disabled
be: Забаронены

en: Disk check timeout:
be: Перыяд праверкі дыска:

en: Display
be: Паказваць

en: Display height in rows for the autocompletion list
be: Колькасць радкоў для паказу ў спісе аўтазамены

en: Display:
be: Паказваць:

en: Displayed Items
be: Паказаныя элементы

en: Do not show virtual spaces
be: Не паказваць віртуальныя прабелы

en: Do you really want to quit?
be: Вы ўпэўнены, што жадаеце выйсці?

en: Do you want to close it before proceeding?
be: Закрыць яго перад тым, як працягнуць?

en: Do you want to reload it?
be: Вы жадаеце загрузіць яго зноў?

en: Do you want to save it before closing?
be: Захаваць файл да закрыцця?

en: Document
be: Дакумент

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
be: Дакумент %s быў адпраўлены на друк.

en: Document Setup
be: Налады дакумента

en: Document successfully exported as '%s'.
be: Дакумент паспяхова экспартаваны як '%s'.

en: Documents
be: Дакументы

en: Don't load auto completion data (see documentation)
be: Не загружаць дадзеныя для аўтазапаўнення (глядзі дакументацыю)

en: Don't load plugins
be: Не загружаць убудовы

en: Don't load terminal support
be: Не загружаць падтрымку тэрмінала

en: Don't load the previous session's files
be: Не загружаць файлы з прошлай сесіі

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
be: Не адкрываць файлы ў працуючай копіі праграмы, а прымусова запускаць новую

en: Don't show message window at startup
be: Не паказваць акно паведамленняў пры запуску

en: Don't use run script
be: Не выкарыстоўваць скрыпт для запуску

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
be: Не выкарыстоўваць просты скрыпт, які звычайна выкарыстоўваецца для адлюстравання кода завяршэння выкананай праграмы.

en: Double quotes " "
be: Падвойныя двукоссі " "

en: Double-clicking hides all additional widgets
be: Падвойны пстрык хавае ўсе дадатковыя віджэты

en: Drop rest of word on completion
be: Выдаляць канец слова пры аўтададатку

en: E_ncoding:
be: Кадыроўка:

en: E_xtra options:
be: Дадатковыя наладкі:

en: East Asian
be: Усходне-Азіяцкая

en: East European
be: Усходне-Еўрапейская

en: East _Asian
be: Усходне-Азіяцкі

en: Editor
be: Рэдактар

en: Editor:
be: Рэдактар:

en: Email address of the developer
be: Адрас электронная пошты распрацоўшчыка

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
be: Выдаліць прабелы ў канцы радка пры пераходзе на новы радок.

en: Enable plugin support
be: Дазволіць падтрымку ўбудоў

en: Enable save when losing _focus
be: Захоўваць пры страце фокуса

en: Enabled
be: Дазволены

en: Encoding:
be: Кадыроўка:

en: Ensure consistent line endings
be: Забяспечыць аднастайнасць пераносу радкоў

en: Ensure new line at file end
be: Забяспечыць новы радок у канцы файла

en: Ensures that at the end of the file is a new line
be: Забяспечыць новы радок у канцы файла

en: Ensures that newline characters always get converted before saving, avoiding mixed line endings in the same file
be: Сімвалы новага радка перад захаваннем заўсёды будуць ператварацца ў адзіны фармат, што дазваляе пазбегнуць змешвання розных тыпаў сімвалаў канца радка ў адным файле

en: Enter Tab Width
be: Шырыня табуляцыі

en: Enter custom text here, all entered text is appended to the command.
be: Увядзіце тут свой тэкст,  увесь уведзены тэкст далучыцца да каманды.

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
be: Увядзіце свой фармат даты і часу. Вы можаце выкарыстоўваць любыя падстаноўкі, прыдатныя да функцыі strftime ANSI C.

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
be: Увядзіце колькасць прабелаў, якія будць заменены сімвалам табуляцыі.

en: Enter the line you want to go to:
be: Увядзіце радок, на які трэба перайсці:

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
be: Увядзіце шляхі да прылады. Шляхі для прылад, якія вам не патрэбны, дазваляецца не ўказываць.

en: Entities
be: Сутнасці

en: Enums
be: Пералічэнні

en: Environment
be: Асяродзе

en: Error
be: Памылка

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
be: Паведамленне аб памылцы: %s
    Памылка адбылася ў "%s" (радок %d, слупок: %d).

en: Error message: %s.
be: Паведамленне аб памылцы: (%s).

en: Error regular expression:
be: Рэгулярны выраз, які з'яўляецца прыкметай памылкі:

en: Error renaming file.
be: Памылка пры перайменаванні файла.

en: Error saving file (%s).
be: Памылка пры захаванні файла (%s).

en: Error saving file.
be: Памылка пры захаванні файла.

en: Events
be: Падзеі

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
be: Прыклад:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Executables
be: Выканальныя файлы

en: Execute commands
be: Выканаць каманды

en: Execute programs in the VTE
be: Выконваць праграмы ў VTE

en: Execute:
be: Выканаць:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
be: Вызначае тып файла, калі файл не будзе распазнаны па яго пашырэнню. 
    Увага: калі вы выбралі некалькі файлаў, яны будуць адчынены з выбраным тыпам файла.

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
be: Вызначае кадыроўку файла, калі аўтаматычнае распазнанне не спрацуе. Гэта зручна, калі вы ведаеце, што Geany няправільна вызначае кадыроўку файла. 
    Увага: калі вы выбралі некалькі файлаў, яны будуць адкрыты ў выбранай кадыроўцы.

en: Export
be: Экспарт

en: Export File
be: Экспартаваць файл

en: Exports the current file into different formats.
be: Экспартаваць цяперашні файл у розныя фарматы.

en: Extern Variables
be: Знешнія зменныя

en: External open command:
be: Знешняя каманда для адкрыцця файла:

en: Extra plugin path:
be: Дадатковы шлях да ўбудоў:

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
be: Збой закрыцця файлу %s': збой fclose(): %s

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
be: Немагчыма пераўтварыць шаблон "%s" у UTF-8

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created: %s)
be: Памылка выканання "%s" (скрыпт запуска не можа быць створаны: %s)

en: Failed to load one or more session files.
be: Немагчыма загрузіць адзін або больш файлаў з прошлай сесіі.

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
be: Збой адкрыцця файла '%s' для запісу: збой fopen(): %s

en: Failed to spawn the configured browser command. Please correct it or enter another one.
be: Не атрымалася выканаць зададзеную ў канфігурацыі каманду выкліка браўзэра.  Калі ласка, выпраўце яе або замяніце.

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
be: Збой запісу файлу '%s': збой fwrite(): %s

en: Features
be: Магчымасці

en: Fi_les:
be: Файлы:

en: File
be: Файл

en: File "%s" was not found on disk!
be: Файл "%s" не знойдзены на дыску!

en: File %s closed.
be: Файл %s закрыт.

en: File %s printed.
be: Файл %s надрукаваны.

en: File %s reloaded.
be: Файл %s загружаны зноў.

en: File %s saved.
be: Файл %s захаваны.

en: File '%s' could not be written (%s).
be: Файл '%s' не можа быць запісаны (%s).

en: File Browser
be: Файлавы браўзэр

en: File not executed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
be: Не атрымалася запусціць файл, таму што тэрмінал можа выконваць якую-небудзь каманду (націсніце Ctrl+C ці Enter, каб ачысціць яе).

en: File patterns, e.g. *.c *.h
be: Шаблоны файлаў:  *.c *.h

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
be: Новыя ўкладкі будуць размешчаны злева ў нататніку

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
be: Новыя ўкладкі будуць размешчаны справа ў нататніку

en: Filename already exists!
be: Файл ужо існуе!

en: Filename:
be: Імя файла:

en: Files
be: Файлы

en: Filter your files with the usual wildcards. Separate multiple patterns with a space.
be: Фільтраваць файлы па вызначаным шаблоне (звычайны wildcard). Шаблоны падзяляюцца прабеламі.

en: Filter:
be: Фільтр:

en: Find
be: Шукаць

en: Find Document Usage
be: Знайсці выкарыстанне дакумента

en: Find Next
be: Шукаць наступны

en: Find Next _Selection
be: Шукаць наступнае вылучэнне

en: Find Pre_vious Selection
be: Шукаць папярэдняе вылучэнне

en: Find Previous
be: Шукаць папярэдні

en: Find Usage
be: Знайсці выкарыстанне

en: Find _Document Usage
be: Знайсці ўжыванне дакумента

en: Find _Next
be: Шукаць наступны

en: Find _Previous
be: Шукаць папярэдні

en: Find _Usage
be: Знайсці ўжыванне

en: Find in F_iles...
be: Шукаць у файлах

en: Find in Files
be: Шукаць у файлах

en: Find the entered text in the current file
be: Знайсці уведзены тэкст у цяперашнім файле

en: Focus
be: Фокус

en: Focus File List
be: Фокус на спіс файлаў

en: Focus Path Entry
be: Фокус на ўвод шляху

en: Fold all
be: Згарнуць усё

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
be: Згарнуць ці разгарнуць усе ўкладзеныя элементы. Пры націску клавішы Shift выкарыстоўваюцца адваротныя дзеянні.

en: Fold/unfold all children of a fold point
be: Згарнуць/разгарнуць усе ўкладзеныя элементы

en: Follow path of the current file
be: Усталяваць шлях адразу за цяперашнім файлам

en: Follow the path of the current file
be: Прытрымлівацца шляху цяперашняга файла

en: Font updated (%s).
be: Шрыфт абноўлены (%s).

en: Font:
be: Шрыфт:

en: Foreground color:
be: Колер тэксту:

en: Format
be: Фармат

en: Forward declaration "%s" not found.
be: Папярэдняя аб'ява"%s" не знойдзена.

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
be[0]: Знойдзена %d супадзенне для "%s".
be[1]: Знойдзена %d супадзення для "%s".
be[2]: Знойдзена %d супадзенняў для "%s".

en: Full_screen
be: На ўвесь экран

en: Fullscreen
be: На ўвесь экран

en: Functions
be: Функцыі

en: Functions / Procedures
be: Функцыі / Працэдуры

en: Functions / Subroutines
be: Функцыі / Працэдуры

en: Functions / Tasks
be: Функцыі / Задачы

en: Geany cannot start!
be: Geany не можа запусціцца!

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
be: Geany па змоўку шукае ўбудовы ў дырэкторыі інсталяцыі і наладак. Гэты шлях будзе дададзены для пошуку ўбудоў. Пакіньце пустым, каб забараніць.

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
be: Geany неабходна перамясціць ваш стары каталог з наладкамі перад запускам.

en: Geany project files
be: Файлы праекта Geany

en: Geany tried to access the Unix Domain socket of another instance running as another user.
    This is a fatal error and Geany will now quit.
be: Спроба злучэння з сокетам копіі Geany, запушчанай ад імя іншага карыстальніка.
    Працяг працы немагчымы.

en: General
be: Агульнае

en: Generate global tags file (see documentation)
be: Стварыць глабальны файл тэгаў (глядзі дакументацыю)

en: Georgian
be: Грузінская

en: Gettext translation
be: Gettext файл перакладу

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
be: Перадаваць фокус аўтаматычна віджэту, на якім знаходзіцца курсор мышы. Працуе для галоўнага акна рэдактара, нататкаў, пошуку на панэлі прыладаў, палей пераходу да радка і VTE.

en: Global
be: Агульныя

en: Go to
be: Перайсці да

en: Go to End of Display Line
be: Перайсці да канца цяперашняга радка

en: Go to End of Line
be: Перайсці да канца радка

en: Go to Line
be: Перайсці да радка

en: Go to Ne_xt Marker
be: Перайсці да наступнага маркёра

en: Go to Next Word Part
be: Перайсці да наступнай часткі слова

en: Go to Pre_vious Marker
be: Перайсці да папярэдняга маркёра

en: Go to Previous Word Part
be: Перайсці да папярэдняй часткі слова

en: Go to Start of Display Line
be: Перайсці да пачатку цяперашняга радка

en: Go to Start of Line
be: Перайсці да пачатку радка

en: Go to matching brace
be: Перайсці да парнай дужкі

en: Goto Field
be: Перайсці да поля

en: Grab Key
be: Захапіць клавішу

en: Greek
be: Грэцкая

en: Greek characters
be: Грэцкія сімвалы

en: Grep:
be: Прылада Grep:

en: Group
be: Група

en: Group:
be: Група:

en: H1 Headings
be: Загаловак (H1)

en: H2 Headings
be: Загаловак (H2)

en: H3 Headings
be: Загаловак (H3)

en: HTML (name)
be: HTML (імя)

en: HTML Characters
be: HTML сімвалы

en: HTML characters
be: HTML сімвалы

en: H_ide Sidebar
be: Схаваць бакавую панэль

en: Header file:
be: Загаловак файла:

en: Hebrew
be: Іўрыт

en: Hebrew Visual
be: Іўрыт (Візуальны)

en: Help
be: Даведка

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
be: Тут можна змяніць спалучэнні клавіш для розных дзеянняў. Выберыце дзеянне і націсніце кнопку Змяніць, каб стварыць новае спалучэнне. Вы можаце таксама рэдагаваць радок спалучэння напрамую.

en: Hide file extensions:
be: Схаваць пашырэнні файлаў

en: Hide the Find dialog
be: Хаваць дыялог пошуку

en: Hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
be: Хаваць дыялог пошуку пасля націскання Шукаць Наступны/Папярэдні.

en: Home
be: Дадому

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
be: Перыядычнасць праверкі на змену файлаў на дыске (у секундах). Нулявое значэнне забараняе праверку.

en: ID Selectors
be: Ідэнтыфікатары

en: INS
be: УСТ

en: ISO 8859-1 characters
be: ISO 8859-1 сімвалы

en: I_nsert
be: Уставіць

en: I_nsert Comments
be: Уставіць каментарый

en: Images _and text
be: Малюнкі і тэкст

en: Implementations
be: Рэалізацыі

en: Implements:
be: Рэалізацыі:

en: Imports
be: Імпарт

en: In Se_lection
be: У вылучэнні

en: In Sessi_on
be: У сесіі

en: In_dent Type
be: Тып водступу

en: Increase indent
be: Павялічыць водступ

en: Increase indent by one space
be: Павялічыць водступ на адзін прабел

en: Increase indentation
be: Павялічыць водступ

en: Indent Widt_h
be: Шырыня водступу

en: Indentation
be: Водступы

en: Independent commands
be: Незалежныя каманды

en: Indexes
be: Індэксы

en: Info
be: Інфармацыя

en: Information
be: Інфармацыя

en: Inheritance
be: Пераймальнасць

en: Initial version:
be: Пачатковая версія:

en: Initials of the developer name
be: Ініцыялы распрацоўшчыка

en: Initials:
be: Ініцыялы:

en: Insert
be: Уставіць

en: Insert Alternative _White Space
be: Уставіць іншае вольнае месца (прабел, водступ...)

en: Insert Dat_e
be: Уставіць дату

en: Insert File _Header
be: Уставіць загаловак файла

en: Insert Mu_ltiline Comment
be: Уставіць шматрадковы каментарый

en: Insert New Line After Current
be: Уставіць новы радок пасля цяперашняга

en: Insert New Line Before Current
be: Уставіць новы радок перад цяперашнім

en: Insert Special HTML Characters
be: Уставіць спецыяльныя сімвалы HTML

en: Insert _BSD License Notice
be: Уставіць BSD паведамленне

en: Insert _ChangeLog Entry
be: Уставіць ChangeLog запіс

en: Insert _Function Description
be: Уставіць апісанне функцыі

en: Insert _GPL Notice
be: Уставіць GPL паведамленне

en: Insert date
be: Уставіць дату

en: Insert line numbers before each line in the exported document
be: Устаўляць нумары радкоў у пачатку кожнага радка экспартаванага дакумента

en: Insert matching closing tag for XML/HTML
be: Устаўляць адпаведныя зачыняючыя тэгі XML/HTML

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
be: Устаўляць HTML сімвалы, такія як '&amp;'.

en: Instant Save
be: Неадкладнае захаванне

en: Integrated Development Environment
be: Інтэграванае асяроддзе распрацоўкі

en: Interface
be: Інтэрфейс

en: Interfaces
be: Інтэрфэйсы

en: Invalid command: %s
be: Няправільная каманда: %s

en: Invalid directory for find in files.
be: Для пошуку ў файлах пазначаны недапушчальны каталог.

en: Invalid working directory "%s"
be: Няправільная працоўная дырэкторыя "%s"

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
be: Інвертаваць усе колеры, па змаўчанні выкарыстоўваць белыя літары на чорным фоне

en: Invert syntax highlighting colors
be: Інвертаваць колер падсветкі сінтаксіса

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
be: Інвертаваць сэнс адпаведнасці, для выбару несупадаючых з шаблонам радкоў

en: Is abstract
be: Ці абстрактны

en: Is singleton
be: Ці адзіночка

en: Japanese
be: Японская

en: Join lines
be: Аб'яднаць радкі

en: Jump to the entered line number
be: Перайсці да ўведзенага радка

en: Keybindings
be: Прывязкі клавіш

en: Keyboard Shortcuts
be: Спалучэнні клавіш

en: Keyboard _Shortcuts
be: Клавіятурны скарот

en: Keys
be: Клавішы

en: Korean
be: Карэйская

en: Label
be: Пазнака

en: Labels
be: Меткі

en: Left
be: Злева

en: License
be: Ліцэнзія

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
be: Тэкст ліцэнзіі не знойдзены, калі ласка наведайце http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt, каб азнаёміцца з ім.

en: Line
be: Радок

en: Line _Breaking
be: Перанос радкоў

en: Line breaking column:
be: Абрэзаць тэкст па слупку:

en: Line wrapping
be: Перанос радкоў

en: Lines:
be: Радкі:

en: Load files from the last session
be: Загрузіць файлы з апошняга сеансу

en: Load virtual terminal support
be: Загружаць эмулятар тэрмінала

en: Loaded %s tags file '%s'.
be: Загружаны файл з тэгамі %s  '%s'.

en: Location:
be: Размяшчэнне:

en: MOD
be: Рэжым

en: M_iscellaneous
be: Іншае

en: M_ove Line(s) Down
be: Перамясціць радок (радкі) уніз

en: Macros
be: Макрасы

en: Mail address:
be: Паштовы адрас:

en: Make Custom _Target...
be: Сабраць указанную мэту

en: Make _Object
be: Сабраць аб'ектны файл

en: Make all
be: Сабраць усё

en: Make custom target
be: Сабраць вызначаную мэту

en: Make object
be: Сабраць аб'ектны файл

en: Mark all matches in the current document
be: Пазначыць усё супадзенні ў цяперашнім дакуменце

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
be: Пазначаць прабелы кропкамі, а табуляцыі стрэлкамі

en: Markup Languages
be: Мовы разметкі

en: Match braces
be: Парныя дужкі

en: Match from s_tart of word
be: Супадзенне з пачатку слова

en: Match only a _whole word
be: Супадзенне толькі ўсяго слова

en: Mathematical characters
be: Матэматычныя сімвалы

en: Max. symbol name suggestions:
be: Макс. колькасць прапаноў для імя аб'екту:

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
be: Максімальная колькасць прапануемых варыянтаў у спісе аўтазамены

en: Members
be: Члены

en: Message window:
be: Акно паведамленняў:

en: Messages
be: Паведамленні

en: Methods
be: Метады

en: Middle Eastern
be: Блізкаўсходняя

en: Minimal delay (in milliseconds) between two automatic updates of the symbol list. Note that a too short delay may have performance impact, especially with large files. A delay of 0 disables real-time updates.
be: Мінімальная затрымка (у мілісекундах) паміж двума аўтаматычнымі абнаўленнямі спісу сімвалаў. Звярніце ўвагу, што занадта кароткая затрымка можа адбіцца на прадукцыйнасці, асабліва ў вялікіх файлах. Значэнне 0 забараняе абнаўленне ў рэальным часе.

en: Miscellaneous
be: Іншае

en: Miscellaneous characters
be: Іншыя сімвалы

en: Modified:
be: Мадыфікаваны:

en: Module
be: Модуль

en: Modules
be: Модулі

en: Move cursor in snippet
be: Перамяшчаць курсор у фрагменце

en: Move document first
be: Перамясціць дакумент у пачатак

en: Move document last
be: Перамясціць дакумент у канец

en: Move document left
be: Перамясціць дакумент налева

en: Move document right
be: Перамясціць дакумент направа

en: Move it now?
be: Перамясціць гэта?

en: Move line(s) down
be: Перамясціць радок(і) уніз

en: Move line(s) up
be: Перамясціць радок(і) уверх

en: Move the current documents into the new project's session?
be: Перамясціць цяперашнія дакументы ў сесію новага проекту?

en: Name
be: Імя:

en: Name:
be: Імя:

en: Namespace
be: Прастора імёнаў

en: Namespaces
be: Прасторы імёнаў

en: Navigate back a location
be: Вярнуцца на крок назад

en: Navigate forward a location
be: Перайсці на крок наперад

en: New
be: Новы

en: New (with _Template)
be: Новы (з шаблонам)

en: New Project
be: Новы праект

en: New file "%s" opened.
be: Адкрыты новы файл "%s".

en: Newline strips trailing spaces
be: Новы радок выдаляе лішнія прабелы

en: Next Me_ssage
be: Наступнае паведамленне

en: Next Message
be: Наступнае паведамленне

en: Next error
be: Наступная памылка

en: Next to current
be: Адразу за цяперашней

en: No custom commands defined.
be: Карыстальніцкія каманды не вызначаны.

en: No filetype
be: Немагчыма вызначыць тып файла

en: No matches found for "%s".
be: Супадзенні не знойдзены для "%s".

en: No matches found.
be: Супадзенняў не знойдзена.

en: No more build errors.
be: Памылак зборкі больш няма.

en: No more message items.
be: Паведамленняў больш няма.

en: No plugins available.
be: Няма даступных ўбудоў.

en: No text to find.
be: Няма тэксту для пошуку

en: None
be: Нічога

en: Nordic
be: Скандынаўская

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
be: Заўвага: элемент 2 адчыняе дыялог і дадае адказ да каманды.

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
be: Заўвага: каб прымяніць гэтыя налады да ўсіх адкрытых дакумэнтаў, выкарыстоўвайце <i>Праект->Прымяніць прадвызначаную шырыню водступа</i>.

en: Notebook tab
be: Укладкі

en: Notebook tabs
be: Укладкі

en: OVR
be: ЗАМ

en: Only for rectangular selections
be: Толькі для вызначэння слупком

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
be: Паказваць віртуальныя прабелы пасля радка пры вызначэнні слупком

en: Open
be: Адкрыць

en: Open File
be: Адкрыць файл

en: Open Project
be: Адкрыць праект

en: Open Selected F_ile
be: Адкрыць вылучаны файл

en: Open _Externally
be: Адкрыць у знешняй праграме

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
be: Адкрыць дыялог выбару колеру, які дазваляе выбіраць колер з палітры

en: Open a recent file
be: Адкрыць нядаўні файл

en: Open all FILES in read-only mode (see documentation)
be: Адкрываць усе ФАЙЛЫ ў рэжыме толькі для чытання (глядзі дакументацыю)

en: Open an existing file
be: Адкрыць існуючы файл

[ctx: Open dialog action]
en: _View
be: Від

en: Open in _Geany
be: Адкрыць файл

en: Open new documents from the command-line
be: Адкрываць новыя дакументы з загаднага радка

en: Open selected file
be: Адкрыць выбраны файл

en: Opens at startup the files from the last session
be: Адкрываць файлы з апошняга сеансу пры запуске

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
be: Адкрыць файл ў рэжыме "толькі чытанне". Калі выбраць больш за адзін файл, усе выбраныя файлы будуць адкрыты ў рэжыме "толькі чытанне".

en: Options
be: Налады

en: Other
be: Іншае

en: Other options to pass to Grep
be: Іншыя наладкі для перадачы утыліце Grep

en: Other:
be: Іншыя:

en: Override Geany keybindings
be: Замяніць спалучэнні клавіш Geany

en: Override that keybinding?
be: Замяніць гэту камбінацыю клавіш

en: Overwrite?
be: Перапісаць?

en: Owner:
be: Уладальнік:

en: P_lugin Preferences
be: Налады ўбудоў

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
be: Далучыць панэль прыладаў да меню, каб пакінуць больш вертыкальнага месца

en: Package
be: Пакет

en: Page %d of %d
be: Старонка %d з %d

en: Page Set_up
be: Налады старонкі

en: Paginating
be: Разбіўка на старонкі

en: Paragraph
be: Абзац

en: Parenthesis ( )
be: Дужкі ( )

en: Parts
be: Часткі

en: Passing data and executing custom command: %s
be: Перадаюцца дадзеныя і выконваецца карыстальніцкая каманда: %s

en: Paste
be: Уставіць

en: Paste the contents of the clipboard
be: Уставіць змесціва буфера абмену

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
be: Шлях (і, магчыма, дадатковыя аргументы) да Вашага любімага браўзера

en: Path of the file representing the project and storing its settings. It should normally have the "%s" extension.
be: Шлях да файла, які прадстаўляе праект і захоўвае яго налады. У яго павінна быць пашырэнне "%s".

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path.
be: Пачатковы каталог для адкрыцця і захавання файлаў. Шлях павінен быць абсалютным. Пакіньце пустым, каб выкарыстоўваць цяперашні працоўны каталог.

en: Path to start in when opening project files
be: Пачатковы каталог для адкрыцця файлаў праекта

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
be: Шлях да каманды для друку файлаў (выкарыстоўвайце %f у якасці імя файла)

en: Perform regular expression matching on the whole buffer at once rather than line by line, allowing matches to span multiple lines. In this mode, newline characters are part of the input and can be captured as normal characters by the pattern.
be: Рэгулярны выраз будзе апрацоўваць увесь буфер за раз, а не радок за радком, што дазваляе захопліваць адразу некалькі радкоў адным рэгулярным выразам. У гэтым рэжыме сімвалы новага радка становяцца часткай ўваходных дадзеных і могуць адпавядаць шаблону як звычайныя сімвалы.

en: Permissions:
be: Дазволы:

en: Placement of new file tabs:
be: Размяшчэнне новых укладак:

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
be: Калі ласка, спачатку вызначце каманду для друку ў дыялоге ўласцівасцяў.

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
be: Калі ласка вызначыце тып файла для цяперашняга дакумента перад выкарыстоўваннем гэтай функцыі

en: Plugin
be: Убудова

en: Plugin configuration directory could not be created.
be: Каталог налад модуляў не можа быць створаны.

en: Plugins
be: Убудовы

en: Position:
be: Пазіцыя:

en: Pr_evious Message
be: Папярэдняе паведамленне

en: Preference_s
be: Налады

en: Preferences
be: Уласцівасці

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
be: Укажыце спалучэнне клавіш для "%s".

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
be: Націск Tab (Shif-Tab) павялічвае (памяншае) водступ замест устаўкі сімвала табуляцыі.

en: Previous Message
be: Папярэдняе паведамленне

en: Previous Translators
be: Былыя перакладчыкі

en: Previous error
be: Папярэдняя памылка

en: Print
be: Друкаваць

en: Print Geany's installation prefix
be: Вывесці ўсталявальны префікс Geany

en: Print document
be: Друкаваць дакумент

en: Print internal filetype names
be: Выводзіць унутраныя імёны тыпаў файлаў

en: Print line numbers
be: Друкаваць нумары радкоў

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
be: Друкаваць толькі базавае імя (без поўнага шляху) друкуемага файла

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
be: Друкаваць толькі імя файла, апускаючы шлях да яго.

en: Print page header
be: Друкаваць загалоўкі старонкі

en: Print page numbers
be: Друкаваць нумары старонак

en: Printing
be: Друкаваць

en: Printing of %s failed (%s).
be: Друкаванне %s скончылася непаспяхова (%s).

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
be: Паказваць вертыкальную рысу ў акне рэдактара на зададзенай пазіцыі (глядзі ніжэй)

en: Procedures
be: Працэдуры

en: Process could not be stopped (%s).
be: Працэс немагчыма спыніць (%s).

en: Process failed (%s)
be: Працэс скончыўся непаспяхова (%s)

en: Process failed, no working directory
be: Працэс скончыўся непаспяхова, няма працоўнай дырэкторыі

en: Processes / Blocks / Components
be: Працэсы / Блокі / Кампаненты

en: Program
be: Праграма

en: Programming Languages
be: Мовы праграміравання

en: Programs
be: Праграмы

en: Project
be: Праект

en: Project "%s" closed.
be: Праект "%s" закрыты.

en: Project "%s" created.
be: Праект "%s" створаны.

en: Project "%s" opened.
be: Праект "%s" адкрыты.

en: Project "%s" saved.
be: Праект "%s" захаваны.

en: Project Properties
be: Уласцівасці праекта

en: Project base directory could not be created (%s).
be: Немагчыма стварыць базавую дырэкторыю праекта (%s).

en: Project file "%s" could not be loaded.
be: Немагчыма загрузіць файл праекта "%s".

en: Project file could not be written
be: Не атрымалася выканаць запіс у файл праекта (%s).

en: Project file could not be written (%s).
be: Не атрымалася выканаць запіс у файл праекта (%s).

en: Project files
be: Файлы праекта

en: Project files:
be: Файлы праекта:

en: Project name
be: Імя праекта

en: Properties
be: Уласцівасці

en: Punctuation characters
be: Знакі прыпынку

en: Question
be: Пытанне

en: Quit
be: Выхад

en: Quit Geany
be: Выйсці з Geany

en: RO
be: ТЧ

en: R_eload As
be: Загрузіць зноў як

en: R_ename
be: Пераназваць

en: Range:
be: Інтэрвал:

en: Re-open last closed tab
be: Адкрыць апошнюю закрытую ўкладку

en: Re_place All
be: Замяніць усё

en: Read _Only
be: Талькі для чытання

en: Read-only:
be: Толькі для чытання:

en: Read:
be: Чытанне:

en: Recent _Files
be: Нядаўнія файлы

en: Recent files list length:
be: Даўжыня спіса нядаўніх файлаў:

en: Redo
be: Паўтарыць

en: Redo the last modification
be: Паўтарыць апошняе змяненне

en: Refresh
be: Абнавіць

en: Reload file
be: Загрузіць зноў

en: Reload symbol list
be: Загрузіць спіс сімвалаў зноў

en: Reload the current file from disk
be: Загрузіць цяперашні файл з дыска

en: Remove Error Indicators
be: Выдаліць індыкатары памылак

en: Remove Error _Indicators
be: Выдаліць індыкатары памылак

en: Remove Markers
be: Выдаліць маркёры

en: Remove Markers and Error Indicators
be: Выдаліць маркёры і індыкатары памылак

en: Remove _Markers
be: Выдаліць маркёры

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
be: Выдаліць усе паведамленні з радка стану. Паведамленні паказваюцца ў акне стану.

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
be: Ўсталёўвае памер шрыфта дакумента ў адпаведнасці з цяперашнім маштабам

en: Replace
be: Замяніць

en: Replace & Fi_nd
be: Замяніць і шукаць

en: Replace Tabs with S_paces
be: Змяняць водступы на прабелы

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
be: Замяняць \\, \t, \n, \r і \uXXXX (літары Unicode) на адпаведныя кіруючыя сімвалы

en: Replace all matches found in the currently selected text
be: Замяніць ўсе супадзенні ў вылучаным тэксце

en: Replace spaces with tabs
be: Замяніць прабелы табуляцыямі

en: Replace special characters
be: Замяніць спецыяльныя сімвалы

en: Replace tabs with space
be: Замяніць табуляцыі на прабелы

en: Replace text in the current document
be: Замяніць тэкст у цяперашнім дакуменце

en: Replace wit_h:
be: Замяніць на:

en: Replaced %u matches in %u documents.
be: Праведзена %u замен(ы) у %u дакументах.

en: Replaces all tabs in document with spaces
be: Замяніць усе табуляцыі ў дакуменце на прабелы

en: Report a _Bug...
be: Паведаміць пра хібу

en: Reset
be: Пераўсталяваць

en: Return a list of open documents in a running Geany instance
be: Вярнуць спіс адкрытых дакументаў у запушчанай копіі Geany

en: Right
be: Справа

en: Romanian
be: Румынская

en: Run
be: Запусціць

en: Run or view the current file
be: Запусціць або паглядзець цяперашні файл

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
be: Запускаць праграмы ў VTE, замест таго, каб адкрываць асобнае акно. Увага: праграмы, якія выконваюцца ў VTE, нельга спыніць

en: SE & SW Asian
be: Паўднёва-Ўсходняя і Паўднёва-Заходняя Азіяцкая

en: SP
be: ПРБ

en: S_elect Current Line(s)
be: Вылучыць цяперашні радок(радкі)

en: S_mart Line Indent
be: Выкарыстоўваць разумны водступ

en: S_ystem default
be: Прадвызначаны

en: Sa_ve All
be: Захаваць усе

en: Sa_ve all open files
be: Захаваць усе адкрытыя файлы

en: Save
be: Захаваць

en: Save Actions
be: Дзеянні па захаванню

en: Save All
be: Захаваць усё

en: Save File
be: Захаваць файл

en: Save _As...
be: Захаваць як

en: Save all
be: Захаваць усё

en: Save all open files
be: Захаваць усе адкрытыя файлы

en: Save as
be: Захаваць як

en: Save only current open _file
be: Захаваць толькі цяперашні адкрыты файл

en: Save the current file
be: Захаваць цяперашні файл

en: Save the file and rename it
be: Захаваць і пераназваць файл

en: Scribble
be: Для нататкаў

en: Scripting Languages
be: Мовы скрыптоў

en: Scroll down the view by one line
be: Прагарнуць уніз на адзін радок

en: Scroll on keystroke
be: Прагарнуць пры націску клавішы

en: Scroll on output
be: Прагарнуць уніз пры дадатку да вываду

en: Scroll to current line
be: Прагарнуць да цяперашняга радка

en: Scroll up the view by one line
be: Прагарнуць уверх на адзін радок

en: Scrollback lines:
be: Прагарнуць радкі назад:

en: Se_lect Current Paragraph
be: Вылучыць цяперашні параграф

en: Search
be: Шукаць

en: Search Field
be: Шукаць поле

en: Search _backwards
be: Шукаць у зваротным кірунку

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
be[0]: Пошук завершаны, знойдзена %d супадзенне.
be[1]: Пошук завершаны, знойдзена %d супадзення.
be[2]: Пошук завершаны, знойдзена %d супадзенняў.

en: Search failed.
be: Не атрымалася выканаць пошук.

en: Searching...
be: Пошук...

en: Sect1
be: Раздзел 1

en: Sect2
be: Раздзел 2

en: Sect3
be: Раздзел 3

en: Section
be: Раздзел

en: Section Level 1
be: Раздзел узровень 1

en: Section Level 2
be: Раздзел узровень 2

en: Section Level 3
be: Раздзел узровень 3

en: Section Level 4
be: Раздзел узровень 4

en: Sections
be: Раздзелы

en: See grep's manual page for more information
be: Дэталёвую інфармацыю глядзі ў дадведцы grep

en: Select
be: Выбраць

en: Select All
be: Вылучыць усё

en: Select Browser
be: Выберыце браўзэр

en: Select Directory
be: Выбраць каталог

en: Select File
be: Выбраць файл

en: Select Folder
be: Выбраць каталог

en: Select current word
be: Вылучыць цяперашняе слова

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
be: Выбар элементаў для паказу на панэлі інструментаў. Элементы можна парадкаваць шляхам перацягвання.

en: Select to next word part
be: Вылучыць да наступнай часткі слова

en: Select to previous word part
be: Вылучыць да папярэдняй часткі слова

en: Send to Custom Command 1
be: Адправіць да карыстацкай каманды 1

en: Send to Custom Command 2
be: Адправіць да карыстацкай каманды 2

en: Send to Custom Command 3
be: Адправіць да карыстацкай каманды 3

en: Separator
be: Раздзяляльны знак

en: Set Build Commands
be: Усталяваць каманды зборкі

en: Set Custom Commands
be: Усталяваць карыстальніцкія каманды

en: Set File_type
be: Усталяваць тып файла

en: Set Line E_ndings
be: Усталяваць завяршэнне радка

en: Set _Encoding
be: Усталяваць кадыроўку

en: Set encoding:
be: Усталяваць кадыроўку:

en: Set filetype:
be: Тып файла:

en: Set menu item label
be: Усталяваць пазнаку элемента меню

en: Set path from document
be: Усталяваць пуць з дакумента

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
be: Укажыце інфармацыю, якая будзе выкарыстоўвацца ў шаблонах.
    Падрабязную інфармацыю глядзіце ў дакументацыі.

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
be: Усталяваць колер фону ў акне тэрмінала

en: Sets the color of the long line marker
be: Усталяваць колер маркёра доўгага радка

en: Sets the default encoding for newly created files
be: Усталяваць прадвызначаную кадыроўку для ствараемых файлаў

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
be: Усталяваць прадвызначаную кадыроўку для адкрыцця існуючых файлаў з не Unicode кадыроўкай

en: Sets the editor font
be: Усталяваць шрыфт рэдактара

en: Sets the font for the message window
be: Усталяваць шрыфт для акна паведамленняў

en: Sets the font for the symbol list
be: Усталяваць шрыфт для спісу сімвалаў

en: Sets the font for the terminal widget
be: Усталяваць шрыфт акна тэрмінала.

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
be: Усталяваць колер тэксту ў акне тэрмінала

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
be: Усталяваць шлях да абалонкі, якая павінна запускацца ў тэрмінале

en: Setting %s indentation mode for %s.
be: Усталяваны рэжым фарматавання  %s для %s.

en: Setting indentation width to %d for %s.
be: Усталявана шырыня водступу %d для %s.

en: Settings
be: Наладкі

en: Shell
be: Абалонка:

en: Shell:
be: Абалонка:

en: Shortcut
be: Клавіятурны скарот

en: Show Color Chooser
be: Паказаць выбар колеру

en: Show Indentation _Guides
be: Паказваць лініі водступу

en: Show Line _Endings
be: Паказваць літары завяршэння радкоў

en: Show Message _Window
be: Паказваць вакно паведамленняў

en: Show S_ymbol List
be: Паказваць спіс сімвалаў

en: Show Side_bar
be: Паказваць бакавую панэль

en: Show White S_pace
be: Паказваць прабелы

en: Show _Document List
be: Паказваць спіс дакументаў

en: Show _Hidden Files
be: Паказваць схаваныя файлы

en: Show _Line Numbers
be: Паказваць нумар радка

en: Show _Markers Margin
be: Паказваць Markers Margin

en: Show _Paths
be: Паказваць шляхі

en: Show _Toolbar
be: Паказваць панэль прыладаў

en: Show _hidden files
be: Паказваць схаваныя файлы

en: Show calltip
be: Паказваць падказкі

en: Show close buttons
be: Паказваць кнопкі закрыцця

en: Show documents list
be: Паказаць спіс дакументаў

en: Show editor tabs
be: Паказваць укладкі рэдактара тэксту

en: Show hidden files
be: Паказваць схаваныя файлы

en: Show indentation guides
be: Паказваць індыкатары водступу

en: Show line endings
be: Паказваць канец радка

en: Show line numbers
be: Паказваць нумары радкоў

en: Show markers margin
be: Паказваць водступ маркёра радкоў

en: Show sidebar
be: Паказваць бакавую панэль

en: Show status bar
be: Паказваць радок стану

en: Show symbol list
be: Паказваць спіс сімвалаў

en: Show t_oolbar
be: Паказваць панэль прыладаў

en: Show the current document
be: Паказаць цяперашні дакумент

en: Show the preferences dialog
be: Паказваць дыялог уласцівасцяў

en: Show version and exit
be: Паказаць версію і выйсці

en: Show white space
be: Паказваць прабелы

en: Shows a confirmation dialog on exit
be: Паказваць пацвярджаючы дыялог пры выхадзе.

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
be: Паказваць маленькія кнопкі з крыжыкам на ўкладках побач з назвамі файлаў, каб можна было лёгка закрываць іх адным пстрычкам (патрэбен перазапуск Geany).

en: Shows or hides the Line Number margin
be: Паказаць/Схаваць нумары радкоў у рэдактары.

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
be: Паказаць/Схаваць водступ для маркёра, справа ад нумару радка. Маркёрам дапускаецца пазначаць пэўныя радкі.

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
be: Паказваць пункцірныя рысы для прасцейшага выбару неабходнага водступу

en: Shows the line ending character
be: Паказваць сімвал канца радку

en: Side by Side
be: Па вертыкалі

en: Sidebar:
be: Бакавая панэль:

en: Single quotes ' '
be: Адзінарныя двукоссі ' '

en: Singletons
be: Сінглтоны

en: Size:
be: Памер:

en: Snippet completion
be: Аўтазапаўненне фрагментаў коду

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
be: Некаторыя з шматлікіх удзельнікаў (больш дэталёвы спіс глядзі ў файле %s):

en: Sort by _Appearance
be: Сартаваць па з'яўленні

en: Sort by _Name
be: Сартаваць па імені

en: Source file:
be: Зыходны файл:

en: South European
be: Паўднёва-Еўрапейская

en: Space separated list of file patterns used for the find in files dialog (e.g. *.c *.h)
be: Спіс шаблонаў пошуку, пазделеных прабеламі (напрыклад, *.c *.h)

en: Spaces
be: Прабелы

en: Special Characters
be: Спецыяльныя сімвалы

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
be: Вызначце колькі радкоў гісторыі можна прагарнуць у акне тэрмінала

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
be: Колькасць файлаў, якія показаны ў спісе нядаўніх файлаў

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
be: Вызначце фармат даты і часу ў загалоўку друкуемых старонак. Можна выкарыстоўваць любыя параметры, якія падыходзяць для функцыі strftime ANSI C.

en: Specify a format for the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
be: Вызначце фармат для групавога сімвала {datetime}. Можна выкарыстоўваць любыя параметры, якія падыходзяць для функцыі strftime ANSI C.

en: Specify a format for the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
be: Вызначце фармат для групавога сімвала {date}. Можна выкарыстоўваць любыя параметры, якія падыходзяць для функцыі strftime ANSI C.

en: Specify a format for the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
be: Вызначце фармат для групавога сімвала {year}. Можна выкарыстоўваць любыя параметры, якія падыходзяць для функцыі strftime ANSI C.

en: Split Window
be: Падзяліць акно

en: Splits the editor view into two windows.
be: Падзяліць акно рэдактара на два акна.

en: Square brackets [ ]
be: Квадратныя дужкі [ ]

en: Startup
be: Запуск

en: Startup path:
be: Працоўны каталог пры запуску:

en: Status
be: Статус

en: Status messages
be: Паведамленні стану

en: Steps
be: Крокі

en: Stop scrolling at last line
be: Спыніць пракрутку на апошнім радку

en: Store project file inside the project base directory
be: Захоўваць файл праекта ўнутры асноўнага каталогу праекта

en: Strip trailing spaces and tabs
be: Выдаляць лішнія прабелы і табуляцыі

en: Structs
be: Структуры

en: Structures
be: Структуры

en: Subsection
be: Падраздзел

en: Subsubsection
be: Субпадраздзел

en: Suppress snippet completion
be: Здушыць аўтаматычнае запаўненне фрагментаў кода

en: Suppress status messages in the status bar
be: Забараніць паведамленні стану ў радку стану

en: Switch to Compiler
be: Перайсці да кампілятара

en: Switch to Document
be: Перайсці да дакумента

en: Switch to Editor
be: Перайсці да рэдактара

en: Switch to Message Window
be: Перайсці да акна паведамленняў

en: Switch to Messages
be: Перайсці да паведамленняў

en: Switch to Scribble
be: Перайсці да нататкаў

en: Switch to Search Bar
be: Перайсці да пошуку

en: Switch to Sidebar
be: Перайсці да бакавой панэлі

en: Switch to Sidebar Document List
be: Перайсці да спіса дакументаў

en: Switch to Sidebar Symbol List
be: Перайсці да спісу тэгаў

en: Switch to VTE
be: Перайсці да тэрміналу

en: Switch to last used document
be: Перайсці да апошняга дакумента

en: Switch to last used document after closing a tab
be: Пераключыцца на апошні выкарыстаны дакумент пасля закрыцця ўкладкі

en: Switch to left document
be: Перайсці да дакумента злева

en: Switch to right document
be: Перайсці да дакумента справа

en: Switch to status message list at new message
be: Пераключацца ў акно паведамленняў стану пры з'яўленні новага

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
be: Пераключацца ў акно паведамленняў стану (унізе акна) пры атрыманні новага.

en: Symbol list update frequency:
be: Частата абнаўлення спісу сімвалаў

en: Symbol list:
be: Спіс сімвалаў:

en: Symbols
be: Сімвалы

en: System _default
be: Прадвызначаны

en: T/S
be: ТАБ/ПРБ

en: TAB
be: ТАБ

en: T_abs and Spaces
be: Табуляцыі і прабелы

en: T_abs and spaces
be: Табуляцыі і прабелы

en: T_oggle Case of Selection
be: Пераключыць рэгістр у вылучаным тэксце

en: Tables
be: Табліцы

en: Tabs
be: Табуляцыя

en: Tabs and Spaces
be: Табуляцыі і прабелы

en: Targets
be: Мэты

en: Technical characters
be: Тэхнічныя сімвалы

en: Templates
be: Шаблоны

en: Terminal
be: Тэрмінал

en: Terminal:
be: Тэрмінал:

en: Text was empty (or contained only whitespace)
be: Тэкст быў пусты (або змяшчаў толькі прабелы)

en: Thai
be: Тайская

en: The '%s' project is open.
be: Праект '%s' ужо адкрыты.

en: The Geany developer team
be: Каманда распрацоўшчыкаў Geany

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
be: Колькасць сімвалаў, неабходных для з'яўлення спісу варыянтаў аўтазамены

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
be: Колер фону сімвалаў пасля зададзенай пазіцыі курсора (гл. ніжэй) змяняецца на колер, які ўсталяваны ніжэй (рэкамендуецца, калі вы выкарыстоўваеце прапарцыйныя шрыфты)

en: The combination '%s' is already used for "%s".
be: Камбінацыя '%s' ужо выкарыстоўваецца для "%s".

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
be: Каманда для выканання па дзеянні "Адкрыць у". Вы можаце выкарыстоўваць абазначэнні %f і %d.
    %f будзе заменена на імя файла з поўным шляхам да яго
    %d будзе заменена на дырэкторыю, ў якой знаходзіцца файл.

en: The current filetype overrides the default style.
be: Цяперашні тып файла перавызначае прадвызначаны стыль.

en: The document has been closed.
be: Дакумент быў закрыт.

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
be: Выкананне каманды карыстальніка завяршылася з памылкай.

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
be: Выкананне каманды карыстальніка завяршылася з памылкай. Змяненні зроблены не былі. Тэкст паведамлення пра памылку: %s

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
be: Файл "%s" не адкрыўся як трэба і магчыма быў абрэзаны. Гэта магло здарыцца таму, што файл змяшчае нулявы байт. Майце на ўвазе, захаванне можа вызваць страту дадзеных.
    Усталёваны рэжым толькі чытанне.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
be: Файл "%s" не выглядае як тэкст альбо яго кадыроўка не падтрымліваецца.

en: The file "%s" is not valid %s.
be: Файл "%s" не верны %s.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
be: Файл "%s" будзе надрукаваны пры дапамозе наступнай каманды:
    
    %s

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
be: Файл '%s' ужо існуе. Замяніць яго?

en: The file '%s' is not saved.
be: Файл '%s' не захаваны.

en: The file '%s' on the disk is more recent than the current buffer.
be: Файл '%s' на дыску больш новы, чым у цяперашнім буферы.

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
be: Можна наладзіць наступныя спалучэнні клавіш:

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
be: Маркёр доўгага радка - тонкая вертыкальная рыса ў рэдактары. Ён дапамагае вылучыць доўгія радкі ці з'яўляецца сігналам для пераходу на наступны радок. Усталюйце значэнне больш за  0 для вызначэння нумару слупка, на якім гэты маркёр будже паказаны.

en: The name of the developer
be: Імя распрацоўшчыка

en: The path "%s" does not exist.
be: Шлях "%s" не існуе.

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
be: Убудова "%s" не сумяшчальна на ўзроўні двайковага кода з гэтай версіяй Geany - калі ласка, скампілюйце яе зноў.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
be: Зададзенае імя праекта занадта доўгае (максімум %d літар).

en: The specified project name is too short.
be: Зададзенае імя праекта надта кароткае.

en: The width in chars of a single indent
be: Шырыня ў сімвалах для адлюстравання аднаго водступу

en: This is Geany %s.
be: Гэта Geany %s.

en: This may cause color schemes to display incorrectly.
be: Гэта можа выклікаць няправільнае адлюстраванне каляровых схем.

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
be: Гэта опцыя забараняе аўтаматычнае вызначэнне кадыроўкі пры адкрыцці. Файлы з не Unicode кадыроўкай будуць адкрывацца ў выбранай кадыроўцы (звычайна ў гэтым няма неабходнасці).

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
be: Гэтая опцыя забараняе хуткую клавішу для выкліку меню (звычайна F10). Гэта можа спатрэбіцца, напрыклад, калі вы выкарыстоўваеце MC у акне тэрмінала.

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
be: Дадзены модуль прапануе розныя дзеянні пры захаванні файлаў.

en: Toggle All Additional Widgets
be: Паказаць/Схаваць усе дадатковыя віджэты

en: Toggle All _Additional Widgets
be: Паказаць/Схаваць усе дадатковыя віджэты

en: Toggle Line breaking
be: Пераключыць перанос радкоў

en: Toggle Line wrapping
be: Пераключыць рэжым пераносу радкоў

en: Toggle Messages Window
be: Паказаць/Схаваць акно паведамленняў

en: Toggle Sidebar
be: Паказаць/Схаваць бакавую панэль

en: Toggle current fold
be: Згарнуць/Разгарнуць цяперашні блок

en: Toggle line commentation
be: Пераключыць каментаванне радкоў

en: Toggle marker
be: Пераключыць маркёр

en: Toggle plugin status
be: Паказаць/Схаваць статус модуля

en: Toggle the documents list on and off
be: Паказаць/Схаваць спіс дакументаў

en: Toggle the symbol list on and off
be: Паказаць/Схаваць спіс сімвалаў

en: Too many items selected!
be: Выбрана занадта шмат аб'ектаў!

en: Toolbar
be: Панэль прыладаў

en: Tools
be: Прылады

en: Top
be: Уверх

en: Top and Bottom
be: Па гарызанталі

en: Traits
be: Характарыстыкі

en: Translators
be: Перакладчыкі

en: Triggers
be: Трыгеры

en: Try to resave the file?
be: Паспрабаваць захаваць файл зноў?

en: Turkish
be: Турэцкая

en: Type Selectors
be: Тыпы

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
be: Набярыце вызначаную кароткую паслядоўнасць сімвалаў і змяніце яе на больш складаную адным націскам клавішы

en: Type constructors
be: Канструктары тыпаў

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
be: Тут вы можаце пісаць усё, што заўгодна. Карыстайцеся гэтым полем для нататкаў і хуткіх запісаў.

en: Type:
be: Тып:

en: Typedefs / Enums
be: Тыпы / Пералічэнні

en: Types
be: Тыпы

en: U_ncomment Line(s)
be: Раскаментаваць радок (радкі)

en: Uncomment line(s)
be: Раскаментаваць радок(і)

en: Undo
be: Вярнуць

en: Undo history will be lost.
be: Гісторыя дзеянняў будзе страчана.

en: Undo the last modification
be: Адмяніць апошняе змяненне

en: Unfold all
be: Разгарнуць усё

en: Unknown filetype extension for "%s".
be: Невядомае пашырэнне імя файла для "%s".

en: Up
be: Уверх

en: Use Windows native dialogs
be: Выкарыстоўваць родныя gui элементы Windows

en: Use _escape sequences
be: Выкарыстоўваць _escape паслядоўнасці

en: Use an external command for printing
be: Выкарыстоўваць знешнюю каманду для друку

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
be: Выкарыстоўваць слова, змешчанае пад курсорам, пры адкрыцці дыялогаў "Пошук", "Шукаць у файлах" або ""Замяніць", калі няма выдзеленага элементу

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
be: Выкарыстоўваць адну і тую ж кадыроўку для адкрыцця файлаў з не Unicode кадыроўкай

en: Use global settings
be: Выкарыстоўваць глабальныя наладкі

en: Use indicators to show compile errors
be: Выкарыстоўваць індыкатары для памылак кампіляцыі

en: Use multi-line matchin_g
be: Выкарыстоўваць шматрадковы пошук

en: Use native GTK printing
be: Выкарыстоўваць стандартны механізм друку GTK

en: Use one tab per indent
be: Выкарыстоўваць адзін сімвал табуляцыі для водступу

en: Use project-based session files
be: Выкарыстоўваць файлы сесій праекта

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
be: Выкарыстоўваць прабелы, калі агульная шырыня водступу менш, чым шырыня сімвала табуляцыі, інакш выкарыстоўваць прабелы і табуляцыю

en: Use spaces when inserting indentation
be: Выкарыстоўваць прабелы для водступаў

en: Use the basename of the printed file
be: Выкарыстоўваць базавае імя друкуемага файла

en: Use the current file's directory for Find in Files
be: Выкарыстоўваць каталог цяперашняга файла для пошуку ў файлах

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
be: Выкарыстоўваць слова пад курсорам для дыялогаў пошуку

en: Use the project's base directory
be: Выкарыстоўваць каталог праекта

en: Value
be: Значэнне

en: Variables
be: Пераменныя

en: Variables / Signals
be: Пераменныя / Сігналы

en: Various
be: Рознае

en: Version number, which a new file initially has
be: Нумар версіі, якую новы файл мае спачатку

en: Version:	%s
    Author(s):	%s
    Filename:	%s
be: Версія:	%s
    Аўтар(ы):	%s
    Імя файла:	%s

en: Vietnamese
be: В'етнамская

en: View
be: Від

en: Views
be: Від

en: Warning
be: Папярэджанне

en: Warning: non-standard hard tab width: %d != 8!
be: Папярэджанне: нестандартная шырыня водступа: %d != 8!

en: West European
be: Заходне-Еўрапейская

en: Western
be: Заходняя

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
be: Калі "разумная" кнопка home дазволена, кнопка HOME перамясціць курсор да першага не пустога сімвала ў радку, калі курсор яшчэ не там, інакш курсор перамясціцца на пачатак радка. Калі гэта магчымасць забаронена, курсор заўсёды перамяшчаецца ў пачатак радка, незалежна ад цяперашняга размяшчэння.

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
be: Калі уключана, пры стварэнні новага праекта файл праекта захоўваецца ў базавай дырэкторыі праекта замест дырэкторыі вышэй базавай дырэкторыі праекта. Вы можаце змяніць шлях да файла праекта ў дыялогу Новы Праект.

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
be: Ці трэба загружаць эмулятар тэрмінала (VTE) пры запуске. Забараніце, калі ён не патрэбен.

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
be: Ці трэба гудзець пры памылцы ці на завяршэнне кампіляцыі.

en: Whether to blink the cursor
be: Ці павінен курсор мільгаць

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
be: Ці вызначаць тып водступаў па зместу адчыняемага файла.

en: Whether to detect the indentation width from file contents when a file is opened
be: Ці вызначаць тып водступаў па зместу адкрываемага файла.

en: Whether to place file tabs next to the current tab rather than at the edges of the notebook
be: Размяшчаць новую ўкладку адразу за цяперашней, а не ў канцы

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
be: Ці прагортваць уніз пры націску клавішы

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
be: Ці прагортваць уніз, калі нешта было выведзена

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
be: Ці паказваць радок стану ўнізе галоўнага акна

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
be: Спыняць пракрутку на апошнім радку дакумента

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
be: Ці захоўваць файлы сесій праекта і акрываць іх пры паўторным адкрыцці праекта

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
be: Ці выкарыстоўваць індыкатары(падкрэсліванне) для пазначэння радка, калі кампілятар знойдзе ў ім папярэджанне ці памылку

en: Without encoding
be: Без кадыроўкі

en: Word Count
be: Падлік слоў

en: Word part completion
be: Аўтададатак часткі слова

en: Words:
be: Словы:

en: Working directory
be: Працоўная дырэкторыя

en: Wrap search and find again?
be: Шукаць зноў спачатку?

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
be: Пераносіць доўгія радкі пры дасягненні боку акна, працягваючы іх з новага радка. Увага: дынамічны перанос радкоў з'яўляецца рэсурсаёмістым працэсам пры працы з вялікімі дакументамі, таму на слабых машынах варта яго адключыць.

en: Write:
be: Запіс:

en: XML/HTML tag auto-closing
be: Аўтазачыненне XML/HTML тэгаў

en: Year:
be: Год:

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
be: Вы можаце перадаць цяперашняе вылучэнне любой з гэтых каманд і яе паказ заменіць цяперашняе вылучэнне.

en: You have specified an invalid project filename.
be: Вы выбралі недапушчальнае імя файла праекта.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
be: Ваш каталог з наладкамі паспяхова перамешчаны з  "%s" у "%s".

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
be: Ваш каталог з наладкамі "%s" не можа быць перамешчаны ў "%s" (%s). Калі ласка, перамесціце каталог з наладкамі ўручную.

en: Zoom In
be: Павялічыць

en: Zoom Out
be: Паменшыць

en: Zoom Reset
be: Звычайны памер

en: Zoom in the text
be: Павялічыць тэкст

en: Zoom out the text
be: Паменшыць тэкст

en: [FILES...]
be: [ФАЙЛЫ...]

en: _Allow
be: Дазволіць

en: _Append toolbar to the menu
be: Дадаць панэль прыладаў да меню

en: _Apply Default Indentation
be: Прымяніць прадвызначаныя водступы

en: _Auto-indentation
be: Аўтаматычны водступ

en: _Auto-replace Special Characters
be: Аўтаматычна замяняць спецыяльныя сімвалы

en: _Build
be: Зборка

en: _C++ Class...
be: C++ клас

en: _Clone
be: Кланаваць

en: _Close
be: Закрыць

en: _Collapse All
be: Згарнуць усё

en: _Color Chooser
be: Выбар колеру

en: _Comment Line(s)
be: Закаментаваць радок (радкі)

en: _Compile
be: Скампіляваць

en: _Copy Current Line(s)
be: Капіраваць цяперашні радок(радкі)

en: _Decrease Indent
be: Зменшыць водступ

en: _Delete Current Line(s)
be: Выдаліць цяперашні радок(радкі)

en: _Detect from Content
be: Распазнаваць па зместу файла

en: _Directory to save backup files in:
be: Каталог для захавання рэзервовых копій:

en: _Directory:
be: Каталог:

en: _Document
be: Дакумент

en: _Don't save
be: Не захоўваць

en: _Donate...
be: Зрабіць ахвяраванне...

en: _East European
be: Усходне-Еўрапейская

en: _Edit
be: Змяніць

en: _Enable
be: Дазволіць

en: _Execute
be: Выканаць

en: _Expand All
be: Разгарнуць усё

en: _Export
be: Экспарт

en: _File
be: Файл

en: _Filetype Configuration
be: Налады тыпу файлаў

en: _Filetype to use for newly opened files:
be: Тып файла для новых адкрытых файлаў:

en: _Find All
be: Шукаць усё

en: _Find in Files...
be: Пошук у файлах

en: _Find...
be: Шукаць

en: _Fold All
be: Згарнуць усе

en: _Format
be: Фармат

en: _GTK+ Class...
be: GTK+ клас

en: _Go to Line...
be: Ісці да радка

en: _HTML Replacement
be: Замена ў HTML

en: _Help
be: Даведка

en: _Hide Message Window
be: Схаваць акно паведамленняў

en: _Hide Toolbar
be: Схаваць панэль прыладаў

en: _Images only
be: Толькі малюнкі

en: _In Document
be: У дакуменце

en: _Increase Indent
be: Павялічыць водступ

en: _Input Methods
be: Метады ўводу

en: _Insert
be: Уставіць

en: _Insert "include <...>"
be: Уставіць "include <...>"

en: _Insert Special HTML Characters...
be: Уставіць спецыяльныя сімвалы HTML

en: _Insert line numbers
be: Дадаваць нумары радкоў

en: _Invert search results
be: Інвертаваць вынікі пошуку

en: _Large icons
be: Павялічаныя значкі

en: _Line Wrapping
be: Дынамічны перанос радкоў

en: _Make
be: Сабраць

en: _Make All
be: Сабраць усе

en: _Mark
be: Пазначыць

en: _Mark All
be: Пазначыць усё

en: _Markup Languages
be: Мовы разметкі

en: _Middle Eastern
be: Блізкаўсходняя

en: _More
be: Больш

en: _More Options
be: Больш наладаў

en: _Move Line(s) Up
be: Перамясціць радок (радкі) уверх

en: _New...
be: Новы

en: _Next
be: Наступны

en: _Next Error
be: Наступная памылка

en: _Open...
be: Адкрыць

en: _Override
be: Замяніць

en: _Overwrite
be: Перапісаць?

en: _PHP Class...
be: PHP клас

en: _Plugin Manager
be: Кіраванне ўбудовамі

en: _Previous
be: Папярэдні

en: _Previous Error
be: Папярэдняя памылка

en: _Print status message if files have been automatically saved
be: Выводзіць паведамленне стану пры аўтаматычным захаванні файлаў

en: _Print...
be: Друкаваць

en: _Programming Languages
be: Мовы праграміравання

en: _Project
be: Праект

en: _Recent Projects
be: Нядаўнія праекты

en: _Recurse in subfolders
be: Рэкурсіўна ў падкаталогах

en: _Reflow Lines/Block
be: Перафарматаваць Радкі/Блок

en: _Reload
be: Загрузіць зноў

en: _Reload Configuration
be: Абнавіць налады

en: _Replace
be: _Замяніць

en: _Replace Characters in Selection
be: Замяніць літары ў вылучэнні

en: _Replace Spaces with Tabs...
be: Змяняць прабелы на водступы

en: _Replace...
be: _Замяніць

en: _Restart Terminal
be: Перазапуск тэрмінала

en: _SE & SW Asian
be: Паўднёва-Ўсходняя і Паўднёва-Заходняя Азіяцкая

en: _Scripting Languages
be: Мовы скрыптоў

en: _Search
be: Шукаць

en: _Search for:
be: Шукаць:

en: _Send Selection to
be: Адправіць вылучэнне да

en: _Send Selection to Terminal
be: Адправіць вылучэнне ў тэрмінал

en: _Set Build Commands
be: Усталяваць каманды зборкі

en: _Set Custom Date Format
be: Усталяваць свой фармат даты

en: _Set Path From Document
be: Усталяваць шлях з дакумента

en: _Side by Side
be: Па вертыкалі

en: _Small icons
be: Паменшаныя значкі

en: _Spaces
be: Прабелы

en: _Split Window
be: Падзяліць акно

en: _Strip Trailing Spaces
be: Выдаляць прабелы ў канцы радкоў

en: _Tabs
be: Табуляцыя

en: _Text only
be: Толькі тэкст

en: _Toggle Line Commentation
be: Пераключыць каментарый

en: _Toolbar Preferences
be: Уласцівасці панэлі прыладаў

en: _Tools
be: Прылады

en: _Top and Bottom
be: Па гарызанталі

en: _Transpose Current Line
be: Пераставіць цяперашні радок

en: _Unfold All
be: Разгарнуць усе

en: _Unicode
be: Unicode

en: _Unsplit
be: Аб'яднаць

en: _Use Custom Date Format
be: Выкарыстоўваць свой фармат даты

en: _Use current zoom level
be: Выкарыстоўваць цяперашні ўзровень павелічэння

en: _Use regular expressions
be: Выкарыстоўваць рэгулярныя выразы

en: _Very small icons
be: Вельмі малыя значкі

en: _View
be: _Выгляд

en: _Website
be: Сайт праекта

en: _West European
be: Заходне-Еўрапейская

en: _Word Count
be: Колькасць слоў

en: _Write Unicode BOM
be: Выкарыстоўваць Unicode BOM

en: all
be: усё

en: built on %s with
be: сабрана %s ці пазней

en: custom
be: пазначыць

en: dd.mm.yyyy
be: дд.мм.гггг

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
be: дд.мм.гггг чч:мм:сс

en: developer
be: распрацоўшчык

en: failed to substitute %%p, no project active
be: Немагчыма замяніць %%p, няма актыўнага праекта

en: invalid VTE library "%s": missing symbol "%s"
be: няправільная бібліятэка VTE "%s": адсутнічае ідэнтыфікатар "%s"

en: invisible
be: нябачна

en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
be: радок:  %l / %L	 слупок: %c	 вылуч: %s	 %w      %t      %mрэжым: %M      кадыроўка: %e      тып файлу: %f      вобласць дзеяння: %S

en: maintainer
be: вядучы распрацоўшчык

en: mm.dd.yyyy
be: мм.дд.гггг

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
be: мм.дд.гггг чч:мм:сс

en: project
be: праекты

en: projects
be: праекты

en: seconds
be: секунды

en: selection
be: вылучэнне

en: translation maintainer
be: вядучы перакладчык

en: unknown
be: невядомы

en: untitled
be: без назвы

en: whole document
be: увесь дакумент

en: yyyy/mm/dd
be: гггг/мм/дддд

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
be: гггг/мм/дддд чч:мм:сс
